Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w komunikacji miejskiej. Kiedy będzie nowy system biletu elektronicznego?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca/archiwum
To będzie kosztowna zmiana. Co najmniej 15 mln zł wyda ZTM na uruchomienie systemu biletu elektronicznego. Ma być gotowy w sierpniu 2021 r. Na razie jednak przedłuża się postępowanie przetargowe. Zarząd dał sobie dodatkowe 60 dni na wybór firmy.

O systemie biletu elektronicznego ZTM mówi wprost „rewolucja”. Dlaczego? Ceny biletów mają być kształtowane w oparciu o zasadę „tyle płacisz, ile jedziesz”. A np. bilet okresowy można będzie kupić na tyle dni ile chcemy.

Aby zmiany weszły w życie trzeba rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę systemu. Procedury się jednak przedłużają.- Trwa nadal badanie ofert - wyjaśnia Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM.

Teoretycznie rozstrzygnięcie przetargu powinno było zapaść do 18 września. Taki termin określono w warunkach przetargu. Ale urzędnicy nie zdążyli. Dostali jednak dodatkowy czas. - Wykonawcy zgodzili się na przedłużenie terminu związania ofertą o kolejne 60 dni - informuje Góźdź.

- Zmiany będą radykalne - mówi o nowym systemie Grzegorz Malec, dyrektor ZTM.

Przede wszystkim pojawią się niedostępne dotychczas w lubelskiej komunikacji miejskiej metody pobierania opłat. - Pasażer zapłaci za tyle przystanków, ile przejechał - opisuje Góźdź.

- W Poznaniu wprowadzono już takie rozwiązanie i okazuje się, że jest ono korzystne zarówno dla pasażerów jak i dla miasta, gdyż zwiększyły się wpływy z biletów - dodaje Góźdź.

To nie jedyna zmian w zasadach korzystania z biletów. - Ponadto zostanie uruchomiona możliwość zakupu biletów okresowych na dowolną, zadaną liczbę dni. Z kolei rozwiązanie w postaci elektronicznej portmonetki pozwoli na gromadzenie środków w celu zakupu biletów - wylicza Góźdź.

System, choć jest przeznaczony dla komunikacji, będzie też mógł być zintegrowany z innymi usługami miejskimi. - Każdy użytkownik będzie miał swoje konto i wszelkie operacje, takie jak: zakup biletów, usług, płatności, skasowania, ewentualne punkty w programie lojalnościowym, zapisywane będą on-line w systemie centralnym. Karta, aplikacja nie będą fizycznym nośnikiem, a będą jedynie identyfikatorem użytkownika - mówi Góźdź.

Nowy system uwzględnia również „infrastrukturę twardą”. Chodzi o zakup m.in. 55 biletomatów stacjonarnych oraz doposażenie 50 pojazdów w biletomaty mobilne. - Pojazdy komunikacji miejskiej zostaną również wyposażone w czytniki zbliżeniowych kart płatniczych umożliwiające proste pobranie opłaty za przejazd bezpośrednio z karty bankowej - uzupełnia Góźdź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski