Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 16.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika

Zbigniew Biskupski AIP
35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Aneta Zurek / Polska Press
Nie 20 dni, nie 26 dni, ale aż 35 dni za każdy rok pracy miałby wynosić nowy urlop wypoczynkowy dla każdego kto zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę regulowanej kodeksem pracy. Taką propozycję zgłosiły związki zawodowe i jest ona analizowana przez organizacje pracodawców.

Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę uzależniony jest od stażu pracy. Osobom, których staż pracy nie przekracza dziesięciu lat należy się 20 dni urlopu wypoczynkowego za każdy rok pracy, zaś pracownikom o stażu przekraczającym 10 lat – 26 dni urlopu za każdy rok pracy.

Urlop 35 dni. Równy dla każdego?

Rządząca partia – PiS już w poprzedniej kadencji szykowała się do rewolucji w prawie pracy. Specjalna komisja kodyfikacyjna przygotowała projekt nowych rozwiązań. Zamiast obowiązującego od czasów PRL kodeksu pracy miałby by być dwa kodeksy: kodeks pracownika i kodeks pracodawcy. Jednak wiele nowych rozwiązań przygotowanych przez specjalistów prawa pracy wzbudziło wielkie kontrowersje – m.in. dłuższy czas pracy dla palaczy czy osób wysyłających prywatne e-maile.
Wiele nowych rozwiązań dotyczyło także wymiaru czasu pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych. Jedno z kluczowych zakładało, że

wszyscy pracownicy, niezależnie od indywidualnego stażu pracy będą mieli taki sam wymiar urlopów wypoczynkowych

Miał on wynosić 26 dni. Za to pracodawcy zyskaliby prawo do anulowania urlopów, które nie zostały wykorzystane w terminie przy czym okres przysługujący na wykorzystanie zaległości urlopowych zostałby radykalnie skrócony.
To rozwiązanie, podobnie jak wszelkie inne nie stało się jednak prawem obwiązującym od 2019 ani od 2020 roku. Minister pracy schowała bowiem oba projekty głęboko do szuflady nie chcąc dawać opozycji argumentów do wygrywania negatywnych emocji związanych z rozwiązaniami budzącymi wśród pracowników kontrowersje.

Kiedy pracodawca musi przyznać dodatkowy urlop? W tych sytua...

Urlop 35 dni. Kiedy rewolucja w kodeksie pracy

Jednocześnie padła wówczas, przed wyborami 2019 zapowiedź, że choć nowe kodeksy nie zastąpią starego, to niektóre rozwiązania proponowane przez komisję kodyfikacyjną zostaną wprowadzone do polskiego porządku prawnego drogą nowelizacji kodeksu pracy. Na razie o projektach mających kluczowe znaczenie jest w zasadzie cicho, dyskutowana jest jedynie kwestia jawności wysokości zarobków oferowanych osobom aplikującym do pracy.

Od 15 lutego na platformie Twój e-PIT w internecie udostępnione są rozliczenia PIT za 2019 rok. Jednak nie dla wszystkich podatników. Kogo fiskus rozliczy automatycznie za 2019 r. a kto musi sam złożyć PIT. Dlaczego warto szybko wejść na Twój e-PIT i zaakceptować swoje zeznanie - pierwszego dnia zrobiło to już ponad 100 tys. osób. Jak to zrobić? Dlaczego nie należy otwierać e-maili od urzędu skarbowego wzywających do poprawienia PIT lub dopłaty podatku? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Urlop 35 dni. Bez zgody pracodawców?

Można domniemywać, że stosowne regulacje - ze względów analogicznych do tych z powodu których do rewolucji w prawie pracy nie doszło przed wyborami w 2019 roku – pojawią się dopiero po wyborach prezydenckich 2020, a więc najwcześniej w czerwcu br.
Na razie do propozycji związkowców, by wydłużyć urlop odnieśli się pracodawcy. Ich eksperci zwracają uwagę, że 35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Nie tylko komplikuje to procesy produkcyjne i zarządzanie przedsiębiorstwem, ale i generuje dodatkowe koszty pracy, którymi przedsiębiorcy są obarczani od lat od dawna. Poza wysokimi podwyżkami płacy minimalnej są to chociażby dodatkowe składki (PPK).

Przed nami już trzecia niedziela lutego - czy można 16 lutego w niedzielę zrobić zakupy we wszystkich sklepach, czy też obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Jakie specjalne promocje dla robiących zakupy w sobotę 15 lutego przygotował Lidl, Biedronka, Mila. Gdzie można zrobić zakupy 16 lutego? Kiedy są niedziele handlowe w całym 2020 roku - lista. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Eksperci uważają, że wielu pracodawców nie będzie w stanie podołać temu nowemu ciężarowi i jeszcze mniej będzie zainteresowanych umowami o pracę z kodeksu pracy. Umowy cywilne: zlecenie o dzieło dają im bowiem możliwość dowolnego ustalania wymiaru urlopu, a nawet nie oferowania płatnych urlopów zleceniodawcom.
Na to jakie będą ostatecznie losy nowych norm regulujących urlopy wypoczynkowe trzeba poczekać aż stosowne projekty ustaw znajdą się w Sejmie.

Kiedy wziąć urlop, by mieć dłuższe wakacje? Kalendarz dni wolnych 2020

Ekwiwalent zamiast urlopu

Wielu pracowników, zwłaszcza mającyc dużo dni niewykorzystanego urlopu, liczy też na liberalizację zasad zapłaty - tzw. ekwiwalentu za urlop, zamiast wykorzystywania go na siłę. Takie rozwiązanie byłoby korzystne także dla pracodawców, którzy przy dłuższych urlopach muszą znaleźć zastępstwo za urlopowanego pracownika, a jak wiadomo na rynku brakuje rąk do pracy w bardzo wielu zawodach.
Przypomnijmy, że mocą obecnie obowiązujących przepisów, w sytuacji nie wykorzystania urlopu w naturze przysługuje ekwiwalent pieniężny. Przysługuje tylko gdy to nie wykorzystanie urlopu następuje z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Nie wypłaca się ekwiwalentu gdy pracownik i pracodawca postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej między nimi bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 16.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 818

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
16 lutego, 18:32, Hdhhjm:

Jak widzę komentarz" To zmień pracę" to w wyobraźni widzę opasłego matoła za biurkiem.

16 lutego, 20:15, Dneirf:

Ale po co zmieniać pracę? Przecież każdy narzekający na pracodawcę może założyć własną firmę.

Pracę można zmienić,ale krótki staż jest tego wart! My z wieloletnim stażem szanujemy takie teksty! Ale nie autora!

G
Gość
16 lutego, 21:34, Gość:

Niech wprowadzą 35 dni urlopu ale bezpłatnego i niech wtedy pracownik sam reguluje sobie na ile odpoczynku go stać i po sprawie. Pracuje w Norwegii i ty jest 5 tygodni urlopu ale bezpłatnego i wybór do pracownika należy kiedy i z ilu tygodni urlopu chce skorzystać. Tyle na temat jeśli mowa o zachodzie.

co za porównanie...Polska a Norwegia.

G
Gość
16 lutego, 21:34, Gość:

Niech wprowadzą 35 dni urlopu ale bezpłatnego i niech wtedy pracownik sam reguluje sobie na ile odpoczynku go stać i po sprawie. Pracuje w Norwegii i ty jest 5 tygodni urlopu ale bezpłatnego i wybór do pracownika należy kiedy i z ilu tygodni urlopu chce skorzystać. Tyle na temat jeśli mowa o zachodzie.

Ale powiedz ile zarobi w miesiącu pewnie jak u nas w przeliczeniu 500 euro

S
Syddo

Przecież to jest zgodne z projektem dyrektywy UE redaktor tylko zapomniał o tym napisać

G
Gość

Niech wprowadzą 35 dni urlopu ale bezpłatnego i niech wtedy pracownik sam reguluje sobie na ile odpoczynku go stać i po sprawie. Pracuje w Norwegii i ty jest 5 tygodni urlopu ale bezpłatnego i wybór do pracownika należy kiedy i z ilu tygodni urlopu chce skorzystać. Tyle na temat jeśli mowa o zachodzie.

G
Gość

Ta najlepiej żeby ludzie pracowali 24 na dobę bez odpoczynku aż do wieku emerytalnego i umierali dzień po przejściu na emeryturę, taki makiaweliczny plan najkorzystniejszy dla PiS rządu i pracodawców. Pozdrowienia

Ģ
Ģościówa

Najgłupsze pomysły są uchwalane między 22.00 a 2.00 w nocy i ten też pewnie wtedy dojdzie do skutku właśnie wtedy, a my obudzimy się jak zwykle 'nowej' pisuarskiej rzeczywistości i tyle będziemy mieli do powiedzenia.

K
Kossa

Ale news? jesteś dwa albo trzy tygodnie do tyłu!!!

G
Gość
16 lutego, 19:48, Precz z biedą.:

W Europie Zachodniej mają więcej wolnego, więcej świąt i więcej zarabiają. Polska jest w UE i jednocześnie jesteśmy białymi murzynami. Nie głosowałem na PIS ale wk... mnie gadanie pracodawców ze ich nie stać... wysokie koszty pracowników itd., ja zarabiam najniższą krajową a mój szef zbudował sobie piękny duży dom, oraz swoim dzieciom, jeździ nowym BMW X6, żona nowym Mercedesem, dla tego teraz PIS powinien wprowadzić min płacę 6tys zł żeby mnie tez było stać na min. godne życie, i żebym mógł odpocząć od zapi... Koniec tego wyzysku!!!

16 lutego, 20:10, Dneirf:

Zastanawiam się wobec tego dlaczego Ty nie założysz firmy... Serio. Mógłbyś mieć duży dom i świetny samochód. No i płacić kupę kasy swoim pracownikom.?

Nie o to chodzi że każdy, bo nie każdy się do tego nadaje. Nie każdy jest naukowcem, inżynierem, lekarzem, sprzątaczką. Chodzi o to żeby żyć godnie!, jak Wy bogaci nie zaczniecie płacić pracownikom tak żeby mieli mini godnego życia to proszę się nie dziwić ze Ci biedni będą głosować na PIS, jak Wy im nie podniesiecie standardu życia to zrobi to za Was rząd którego nienawidzicie i poniesiecie jeszcze większe straty!

M
M
16 lutego, 20:08, Wstrętny pracodawca:

Wszystkim tym którzy narzekają na pracodawców : ZAŁÓŻCIE WŁASNE FIRMY! Serio, przecież możecie ! Znajdźcie pracowników , płaćcie ZUS , podatki i inne haracze a szybko zrozumiecie że jesteście w koziej d...

Jak faktycznie tak będzie że urlopu 35 będzie i ta najniższa krajowa 4000 to zwalniam moich 12 pracowników i idę do roboty!!! W końcu sobie odpocznę i za wszystko będzie mi płacić moj pracodawca . Ja prace znajdę bez problemu , ale co do tych 12 ... mam wielkie wątpliwości ... tak zrobi jeszcze kilka tysięcy tak znienawidzonych przez was pracodawców a znów będziecie tyrać za psie pieniądze i z pocałowaniem w rękę tych którzy na tym skorzystają czyli prawdziwych biznesmenów chamów z twardą dupà... Wszystkim nam życzę tego !

Dlaczego więc nie zrezygnuje Pan/Pani z prowadzenia własnej działalności na rzecz pracy na etacie??? Wszyscy wiemy, że gdyby nie to, że Państwo poniekąd wymusza na Pracodawcach by podwyższali pensje, większość z nich swoim pracownikom płaciłaby najniższą krajową. A urlopy? I tak żaden z pracodawców nie pozwoli by jego pracownik poszedł na 35 dni ciągiem, bo potrafią zrobić problem przy ustawowych 10...nie mówię, że wszyscy. Ale większość. Pozdrawiam serdecznie.

U
Upokorzenie w markecie!

Gospodarka się załamie,znowu Po-owcy będą płakać.Zamknąć wszystko w niedziele.

Pracownik jest niewolnikiem dosłownie!

W hipermarkecie Auchan Żory,ochrona zamiast łapać złodziei UJĘŁA UWAGA SWOJEGO PRACOWNIKA!

Podejżewając go o kradzież w trakcie pracy,młody chłopak (pierwsza praca) został rozebrany do majtek przeprowadzono rewizję.

Na siłę zmuszali go aby się przyznał.

Nic nie ukradł,więc jak miał się przyznać.

Nawet słowa przepraszam nie usłyszał.

Tak się traktuje pracownika!

D
Dneirf
16 lutego, 18:32, Hdhhjm:

Jak widzę komentarz" To zmień pracę" to w wyobraźni widzę opasłego matoła za biurkiem.

Ale po co zmieniać pracę? Przecież każdy narzekający na pracodawcę może założyć własną firmę.

G
Gość
16 lutego, 19:48, Precz z biedą.:

W Europie Zachodniej mają więcej wolnego, więcej świąt i więcej zarabiają. Polska jest w UE i jednocześnie jesteśmy białymi murzynami. Nie głosowałem na PIS ale wk... mnie gadanie pracodawców ze ich nie stać... wysokie koszty pracowników itd., ja zarabiam najniższą krajową a mój szef zbudował sobie piękny duży dom, oraz swoim dzieciom, jeździ nowym BMW X6, żona nowym Mercedesem, dla tego teraz PIS powinien wprowadzić min płacę 6tys zł żeby mnie tez było stać na min. godne życie, i żebym mógł odpocząć od zapi... Koniec tego wyzysku!!!

16 lutego, 20:06, Gość:

załóż własną firmę

Nie wszyscy są przedsiębiorczy, ale minimalna obecna płaca powinna być kika razy większa. Jak bogatemu ubedzie 0,01% dochodu to nawet tego nie odczuje.

D
Dneirf
16 lutego, 19:48, Precz z biedą.:

W Europie Zachodniej mają więcej wolnego, więcej świąt i więcej zarabiają. Polska jest w UE i jednocześnie jesteśmy białymi murzynami. Nie głosowałem na PIS ale wk... mnie gadanie pracodawców ze ich nie stać... wysokie koszty pracowników itd., ja zarabiam najniższą krajową a mój szef zbudował sobie piękny duży dom, oraz swoim dzieciom, jeździ nowym BMW X6, żona nowym Mercedesem, dla tego teraz PIS powinien wprowadzić min płacę 6tys zł żeby mnie tez było stać na min. godne życie, i żebym mógł odpocząć od zapi... Koniec tego wyzysku!!!

Zastanawiam się wobec tego dlaczego Ty nie założysz firmy... Serio. Mógłbyś mieć duży dom i świetny samochód. No i płacić kupę kasy swoim pracownikom.?

G
Gość
16 lutego, 18:32, Hdhhjm:

Jak widzę komentarz" To zmień pracę" to w wyobraźni widzę opasłego matoła za biurkiem.

I tu się grubo mylisz.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3