Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 17.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika

Zbigniew Biskupski AIP
35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Joanna Urbaniec / Polska Press
Nie 20 dni, nie 26 dni, ale aż 35 dni za każdy rok pracy miałby wynosić nowy urlop wypoczynkowy dla każdego kto zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę regulowanej kodeksem pracy. Taką propozycję zgłosiły związki zawodowe i jest ona analizowana przez organizacje pracodawców.

Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę uzależniony jest od stażu pracy. Osobom, których staż pracy nie przekracza dziesięciu lat należy się 20 dni urlopu wypoczynkowego za każdy rok pracy, zaś pracownikom o stażu przekraczającym 10 lat – 26 dni urlopu za każdy rok pracy.

Urlop 35 dni. Równy dla każdego?

Rządząca partia – PiS już w poprzedniej kadencji szykowała się do rewolucji w prawie pracy. Specjalna komisja kodyfikacyjna przygotowała projekt nowych rozwiązań. Zamiast obowiązującego od czasów PRL kodeksu pracy miałby by być dwa kodeksy: kodeks pracownika i kodeks pracodawcy. Jednak wiele nowych rozwiązań przygotowanych przez specjalistów prawa pracy wzbudziło wielkie kontrowersje – m.in. dłuższy czas pracy dla palaczy czy osób wysyłających prywatne e-maile.
Wiele nowych rozwiązań dotyczyło także wymiaru czasu pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych. Jedno z kluczowych zakładało, że

wszyscy pracownicy, niezależnie od indywidualnego stażu pracy będą mieli taki sam wymiar urlopów wypoczynkowych

Miał on wynosić 26 dni. Za to pracodawcy zyskaliby prawo do anulowania urlopów, które nie zostały wykorzystane w terminie przy czym okres przysługujący na wykorzystanie zaległości urlopowych zostałby radykalnie skrócony.
To rozwiązanie, podobnie jak wszelkie inne nie stało się jednak prawem obwiązującym od 2019 ani od 2020 roku. Minister pracy schowała bowiem oba projekty głęboko do szuflady nie chcąc dawać opozycji argumentów do wygrywania negatywnych emocji związanych z rozwiązaniami budzącymi wśród pracowników kontrowersje.

Kiedy pracodawca musi przyznać dodatkowy urlop? W tych sytua...

Urlop 35 dni. Kiedy rewolucja w kodeksie pracy

Jednocześnie padła wówczas, przed wyborami 2019 zapowiedź, że choć nowe kodeksy nie zastąpią starego, to niektóre rozwiązania proponowane przez komisję kodyfikacyjną zostaną wprowadzone do polskiego porządku prawnego drogą nowelizacji kodeksu pracy. Na razie o projektach mających kluczowe znaczenie jest w zasadzie cicho, dyskutowana jest jedynie kwestia jawności wysokości zarobków oferowanych osobom aplikującym do pracy.

Od 15 lutego na platformie Twój e-PIT w internecie udostępnione są rozliczenia PIT za 2019 rok. Jednak nie dla wszystkich podatników. Kogo fiskus rozliczy automatycznie za 2019 r. a kto musi sam złożyć PIT. Dlaczego warto szybko wejść na Twój e-PIT i zaakceptować swoje zeznanie - pierwszego dnia zrobiło to już ponad 100 tys. osób. Jak to zrobić? Dlaczego Ministerstwo Finansów ostrzega, by nie otwierać e-maili od urzędu skarbowego wzywających do poprawienia PIT lub dopłaty podatku? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Urlop 35 dni. Bez zgody pracodawców?

Można domniemywać, że stosowne regulacje - ze względów analogicznych do tych z powodu których do rewolucji w prawie pracy nie doszło przed wyborami w 2019 roku – pojawią się dopiero po wyborach prezydenckich 2020, a więc najwcześniej w czerwcu br.
Na razie do propozycji związkowców, by wydłużyć urlop odnieśli się pracodawcy. Ich eksperci zwracają uwagę, że 35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Nie tylko komplikuje to procesy produkcyjne i zarządzanie przedsiębiorstwem, ale i generuje dodatkowe koszty pracy, którymi przedsiębiorcy są obarczani od lat od dawna. Poza wysokimi podwyżkami płacy minimalnej są to chociażby dodatkowe składki (PPK).

Wszystko o urlopach wypoczynkowych 2020 według zasad obowiązujących w tym momencie:
kiedy możesz skorzystać po raz pierwszy z urlopu rozpoczynając pracę,
co wlicza się do podstawy wymiaru
kiedy i jak pracodawca może zmienić termin urlopu
jak się wylicza wynagrodzenie za czas urlopu
kto i na jakich zasadach ma prawo do urlopu bezpłatnego
urlop szkoleniowy zwolnienia od pracy
i wiele innych kwestii
PO PROSTU KLIKNIJ W TEN TEKST A DOWIESZ SIĘ WSZYSTKIEGO

Eksperci uważają, że wielu pracodawców nie będzie w stanie podołać temu nowemu ciężarowi i jeszcze mniej będzie zainteresowanych umowami o pracę z kodeksu pracy. Umowy cywilne: zlecenie o dzieło dają im bowiem możliwość dowolnego ustalania wymiaru urlopu, a nawet nie oferowania płatnych urlopów zleceniodawcom.
Na to jakie będą ostatecznie losy nowych norm regulujących urlopy wypoczynkowe trzeba poczekać aż stosowne projekty ustaw znajdą się w Sejmie.

Kiedy wziąć urlop, by mieć dłuższe wakacje? Kalendarz dni wolnych 2020

Ekwiwalent zamiast urlopu

Wielu pracowników, zwłaszcza mającyc dużo dni niewykorzystanego urlopu, liczy też na liberalizację zasad zapłaty - tzw. ekwiwalentu za urlop, zamiast wykorzystywania go na siłę. Takie rozwiązanie byłoby korzystne także dla pracodawców, którzy przy dłuższych urlopach muszą znaleźć zastępstwo za urlopowanego pracownika, a jak wiadomo na rynku brakuje rąk do pracy w bardzo wielu zawodach.
Przypomnijmy, że mocą obecnie obowiązujących przepisów, w sytuacji nie wykorzystania urlopu w naturze przysługuje ekwiwalent pieniężny. Przysługuje tylko gdy to nie wykorzystanie urlopu następuje z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Nie wypłaca się ekwiwalentu gdy pracownik i pracodawca postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej między nimi bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 17.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 872

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antydemokrata

PiS czyli Robin Hood w nowym wydaniu za[wulgaryzm] średniej klasie dla bogatych i biedaków a średniaki niech zapier.. na ten cały grajdoł. Bo przecież po co ten średni ma mieć trochę lepiej całe życie ma być średniakiem co mu z urlopu jak nie będzie go stać na wakacje. Albo weźmie urlop żeby iść do drugiej pracy bo przecież żeby godnie żyć bez żerowania na społeczeństwie to będzie pracowal. W tym kraju nikt uczciwy niczego się nie dorobi. Durne urzędy ganiają człowieka od okienka do okienka bo nie ma tego czy tamtego jakaś paranoja urzędnicy są niekompetentni w udzielaniu informacji a później brakuje im podpisu czy durnego druczku. Ale co się dziwić urzędnikowi który zarabia 200 więcej od minimalnej krajowej jak płacą tak pracują.

G
Gość R
17 lutego, 17:15, Hahaha:

Pracodawczyki juz dooopami trzesa??

Sam zostań pracodawczykiem jak taki kozak jesteś. Rząd dorzyna małe firmy przez co nasza gospodarka sądzie a takie madrale ja Ty zostaną z ręką w nocniku bo reguła niuka jest żeby oceniać źle pracodawcę

G
Gość
17 lutego, 15:39, Mor:

A ja życzę wszystkim żeby p is zrobił żeby w ogóle nie musieli chodzić do pracy i dostawali po 5000 zł do ręki.

17 lutego, 19:15, Prywaciarz:

A ja życzę wszystkim przedsiębiorcom którzy to wyzyskują swoich pracowników i traktują ich jak śmieci by sami musieli pacowac na etacie.Powinien być przepis by Każdy pracodawca przed założeniem własnej firmy musiał [wulgaryzm]ć na etacie.Wtedy taki prywaciarz będzie miał szacunek do pracownika.

A ja życzę wszystkim pracownikom żeby choć raz przez rok poprowadzili swoją firmę.

G
Gość

To już gwóźdź do trumny dla małych przedsiębiorstw. Podwyżka zus już spowodowała zwolnienia.

W
WSO a nie sufo
17 lutego, 20:27, Maro:

Pierwsze to trzeba zlikwidować umowy śmieciowe a później mówić o urlopach solid ochrona

Trzeba iść do WSO a nie cieciowac na prywaciarza złodzieja... Wy w tych prywatnych firmach ochrony nie macie pojęcia jak wygląda kodeks pracy i jego przestrzeganie przez pracodawcę.

M
Maro

Pierwsze to trzeba zlikwidować umowy śmieciowe a później mówić o urlopach solid ochrona

P
P

Jeszcze więcej maszyn autonomicznych, linii automatycznych, robotów - one nie potrzebują urlopów, nie chorują, nie chcą podwyżek. Wdrażanie takich pomysłów spowoduje spadek zatrudnienia osób z długim stażem pracy. A pracodawcy planując biznes pomyślą o automatyzacji.

P
Prywaciarz
17 lutego, 15:39, Mor:

A ja życzę wszystkim żeby p is zrobił żeby w ogóle nie musieli chodzić do pracy i dostawali po 5000 zł do ręki.

A ja życzę wszystkim przedsiębiorcom którzy to wyzyskują swoich pracowników i traktują ich jak śmieci by sami musieli pacowac na etacie.Powinien być przepis by Każdy pracodawca przed założeniem własnej firmy musiał [wulgaryzm]ć na etacie.Wtedy taki prywaciarz będzie miał szacunek do pracownika.

G
Gość

Zus i inne podatki, to płaci sobie pracownik. Przestańcie wciskać kit ludziom, bo zatrudniając pracownika, oferujecie mu pensję brutto, na którą pracuje, i na którą wyceniliście jego pracę. Wy dokładacie 20% jego pensji, które defacto jest śmieszne w porównaniu do oferowanej pensji, więc odwalcie się od zusu i innych podatków. Dosyć pieprzenia!

G
Gość
16 lutego, 20:08, Wstrętny pracodawca:

Wszystkim tym którzy narzekają na pracodawców : ZAŁÓŻCIE WŁASNE FIRMY! Serio, przecież możecie ! Znajdźcie pracowników , płaćcie ZUS , podatki i inne haracze a szybko zrozumiecie że jesteście w koziej d...

Jak faktycznie tak będzie że urlopu 35 będzie i ta najniższa krajowa 4000 to zwalniam moich 12 pracowników i idę do roboty!!! W końcu sobie odpocznę i za wszystko będzie mi płacić moj pracodawca . Ja prace znajdę bez problemu , ale co do tych 12 ... mam wielkie wątpliwości ... tak zrobi jeszcze kilka tysięcy tak znienawidzonych przez was pracodawców a znów będziecie tyrać za psie pieniądze i z pocałowaniem w rękę tych którzy na tym skorzystają czyli prawdziwych biznesmenów chamów z twardą dupà... Wszystkim nam życzę tego !

16 lutego, 20:22, M:

Dlaczego więc nie zrezygnuje Pan/Pani z prowadzenia własnej działalności na rzecz pracy na etacie??? Wszyscy wiemy, że gdyby nie to, że Państwo poniekąd wymusza na Pracodawcach by podwyższali pensje, większość z nich swoim pracownikom płaciłaby najniższą krajową. A urlopy? I tak żaden z pracodawców nie pozwoli by jego pracownik poszedł na 35 dni ciągiem, bo potrafią zrobić problem przy ustawowych 10...nie mówię, że wszyscy. Ale większość. Pozdrawiam serdecznie.

17 lutego, 7:19, Ell@:

Wymyśl coś, zainwestuj, załóż działalność i sprzedaj produkt lub usługę, opłać podatki, ZUS, pracowników. Przetrwaj na rynku 3 lata... Zapraszam wtedy do rozmowy, bo będziemy mieć o czym!

17 lutego, 9:14, Gość:

Mam nadzieję że tych 12 pracownik się zwolni i ty zostaniesz w ciemnej dupie i zobaczysz co tzn pracować. Kim dzwonie

17 lutego, 9:31, Jdg:

Jezeli tych 12 pracowaloby tak jak trzeba to i pensje mieli by wyższa i pracodawca by ich nie zwalnial. Tylko w imię czego pracodawca ma płacić za czas w ktorym pracownik nie pracuje albo za jego chorobowe czy urlop po urlopie maciezynskim? Skoro potrzebujesz odpoczynku to odpiczywaj ale za swoje. Pracodawcy nie maja urlopu a i nikt im za niego nie placi. Najlepiej znieść etety na rzecz jdg. Wtedy może ludzie zobacza co to znaczy prowadzic firmę

17 lutego, 13:36, Bolek:

Państwo nie wymusza podwyżek, u nas ludzie mają wyższe stawki bo to rynek ksztaltuje ceny. Jak ktoś jest lewus, ma dwie lewe ręce albo coś nie tak z głową to czemu niby ma dostawać 3000? za co? Niech te nieroby politycy płacą im renty lub zasiłki.

17 lutego, 15:49, Mor:

Proletariat to zawsze ma najwięcej do powiedzenia a może tych mądrych zatrudnią ich mamusie i tatusie i będą wam dawać urlopy i będziecie przynosić im zwolnienia lekarskie a nie chodzicie po pracę do tych hamów pracodawców.

Zus i inne podatki, to płaci sobie pracownik. Przestańcie wciskać kit ludziom, bo zatrudniając pracownika, oferujecie mu pensję brutto, na którą pracuje, i na którą wyceniliście jego pracę. Wy dokładacie 20% jego pensji, które defacto jest śmieszne w porównaniu do oferowanej pensji, więc odwalcie się od zusu i innych podatków. Dosyć pieprzenia!

O
On@

U mnie na urlopie pracuje się do 14. A normalnie do 16.

S
Sdf

Tak a nie płacenie za nadgodziny to jest ok

L
Leszek

Wy tylko obiecujecie przed wyborami już Mateuszek klamczuszek obiecywał za każdy rok przepracowania dłużej będzie 5tys i co z tego wyszło kupa oszustow

H
Hahaha

Pracodawczyki juz dooopami trzesa??

G
Gość

Najpierw niech wyegzekwują te 26 dni, bo jest nadal kilka branż, co ludzie mają ponad 90 dni zaległego, a na koniec dostaną kasę i już nikt nie pamięta, że człowiek od kilku lat nie był na 2 tyg. urlopie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3