Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robot dla chorych na alzheimera. Wynalazek naukowców z lubelskiego Uniwersytetu Medycznego

Dorota Krupińska
Wizualizacja robota przygotowana przez naukowców UM w Lublinie i firmę Accrea
Wizualizacja robota przygotowana przez naukowców UM w Lublinie i firmę Accrea Anna Kurkiewicz
Poda ubranie, zakręci kran, przypomni o lekach. Lubelscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego wymyślili robota dla chorych na alzheimera.

Urządzenie na kółkach, tak by mogło podążać za pacjentem, z bardzo precyzyjnym ramieniem, które np. poda leki, a zamiast głowy ekran, na którym będą wyświetlać się komunikaty, komendy czy zadania dla chorego. Tak będzie wyglądał robot, który pomoże pacjentom chorym na alzheimera w codziennym życiu, rehabilitacji i leczeniu. Przypomni o wyłączeniu światła, zakręci kurki z gazem, poda tabletki, pomoże w ubieraniu się, przygotowywaniu posiłków. Robot rozpozna reakcje chorego, nawiąże z nim relacje. Zamysł jest taki, by urządzenie reagowało na komendy głosowe pacjenta.

- Robot będzie również rehabilitował chorego, ćwiczył jego pamięć. W urządzeniu znajdzie się zaprogramowany zestaw ćwiczeń, ale i dane o chorym, np. o godzinach, w których pacjent ma przyjąć leki - mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK 4 w Lublinie, który pracuje nad stworzeniem robota.

Pacjent będzie musiał zapamiętać i powtórzyć słowa wypowiedziane przez maszynę. Na jego polecenie policzy, doda, odejmie. - Urządzenie adresowane jest do pacjentów we wczesnej albo średnio zaawansowanej fazie choroby. Pomoże osobom samotnym, zdanym tylko na siebie - zaznacza profesor.

Nad jego stworzeniem pracują naukowcy z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a konkretnie z SPSK 4 przy ul. Jaczewskiego, wraz ze specjalistami z Niemiec, Włoch, Grecji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wśród twórców urządzenia ich jest również lubelska firma Accrea.

Lekarze z Uniwersytetu Medycznego określą, jakie zadania ma wykonywać robot, jakie ma mieć funkcje. Informatycy zaprojektują robot, a wykonają go inżynierowie. Do skonstruowania tego urządzenia, zostaną wykorzystane najnowsze technologie informatyczne i transmisji danych.

Wartość przedsięwzięcia to 4 mln euro. Uniwersytet Medyczny na ten cel otrzyma około 1,5 miliona złotych. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych.

Prace nad stworzeniem robota rozpoczną się na początku przyszłego roku. #- Pierwszy prototyp powstanie w 2016 r. Na bieżąco wraz z inżynierami będziemy go testować, tak by móc wyeliminować błędy - tłumaczy profesor.

W Klinice Neurologii SPSK 4 powstanie specjalne studio, w którym pacjenci będą mogli ćwiczyć z urządzeniem.

Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztował robot w wersji końcowej. Do sprzedaży trafi w 2018 r. Naukowcy liczą, że jego zakupem będą zainteresowane szpitale czy instytucje, które opiekują się osobami chorymi na alzheimera. W przyszłości może trafi do domów pacjentów.

***
Lubelscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego i ich koledzy z Europy stworzyli naukowe konsorcjum i wygrali europejski prestiżowy konkurs z unijnego programu "Horizon 2020" dotyczący innowacji i wdrożeń w dziedzinie medycyny. Ich projekt skonstruowania robota zajął pierwsze miejsce, "pokonując" 500 wniosków z całej Europy. Profesor Konrad Rejdak zaznacza, że to wielki sukces lubelskiej i polskiej neurologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski