Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robot do walki z koronawirusem. Nad autonomicznym urządzeniem do dezynfekcji pracują inżynierowie z Lublina

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Robot do dezynfekcji ma w podstawie 1,25 m na 0,63 m i liczy 1,1 m wysokości. Ostateczne wymiary zależeć będą od zastosowanej konfiguracji.
Robot do dezynfekcji ma w podstawie 1,25 m na 0,63 m i liczy 1,1 m wysokości. Ostateczne wymiary zależeć będą od zastosowanej konfiguracji. Noyen/wizualizacja
Umożliwi dezynfekcję zakładów pracy, hal magazynowych i produkcyjnych bez udziału człowieka. Inżynierowie z firmy Noyen i naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pracują nad skonstruowaniem automatycznej i bezobsługowej maszyny do czyszczenia. Testy laboratoryjne mają się skończyć w tym tygodniu.

- Rozpoczęliśmy właśnie fazę prototypowania i testów - przekazał nam Zbigniew Kurant, prezes Noyen. Lubelska firma pracuje nad urządzeniem, które będzie mogło zastąpić człowieka w dezynfekcji przestrzeni produkcyjnych, czy traktów komunikacyjnych. Ma też pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zaprojektowany robot ma w podstawie 1,25 m na 0,63 m i liczy 1,1 m wysokości. Ostateczne wymiary zależeć będą od zastosowanej konfiguracji. Rozwiązanie Noyen ma umożliwić m.in. zaprogramowanie godzin pracy robota i obszarów, które urządzenie ma zraszać środkiem dezynfekcyjnym. Realizacja projektu odbywa się dzięki współpracy z firmą KUKA oraz laboratorium technik aplikacji agrochemikaliów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

- Pierwszy telefon z propozycją współpracy odebraliśmy 19 marca. Władze uczelni dały nam zielone światło. Zaledwie kilka dni później ruszyły pierwsze badania

- mówi prof. Sławomir Kocira, kierownik zakładu zarządzania jakością w inżynierii rolniczej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Laboratorium istnieje od 20 lat. Zatrudnieni w nim naukowcy mają doświadczenie w projektowaniu rozpylaczy chemikaliów dla rolnictwa. Teraz pracują nad rozwiązaniem, które umożliwi pełne pokrycie powierzchni środkiem dezynfekcyjnym w taki sposób, że był on skuteczny w walce z koronawirusem.

- Zależy nam na czasie - zaznacza prof. Kocira. Badania laboratoryjne rozpylaczy mają skończyć się przed świętami. Po Wielkanocy testy mają być kontynuowane w warunkach zakładów pracy. Są pomysły, żeby urządzenie dostosować do dezynfekcji ulic, ławek i przystanków autobusowych.

Pomoc dla szpitali
Lubelska firma uruchomiła linię produkcyjną środka dezynfekcyjnego. Wirusobójczy preparat „Noyen Protect Plus” jest na bieżąco przekazywany szpitalom w regionie. Do tej pory 300 litrów środka trafiło m.in. do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4, Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego i pogotowia. „Preparat wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Został wpisany do Wykazu Produktów Biobójczych, który jest prowadzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych” - czytamy opis produktu na stronie producenta.

Dodatkowo pracownicy firmy opracowali kolejny preparat o działaniu wirusobójczym. Nie zawiera alkoholu, dzięki czemu możliwe jest jego bezpieczne zastosowanie w przestrzeniach produkcyjnych czy halach magazynowych. Produkt jest na etapie rejestracji do Wykazu Produktów Biobójczych, przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Noyen to nowa nazwa spółki GT85 Polska. Siedziba producenta maszyn i chemii przemysłowej mieści się w podstrefie ekonomicznej na Felinie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski