Robot do walki z koronawirusem. Nad autonomicznym urządzeniem do dezynfekcji pracują inżynierowie z Lublina

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Robot do dezynfekcji ma w podstawie 1,25 m na 0,63 m i liczy 1,1 m wysokości. Ostateczne wymiary zależeć będą od zastosowanej konfiguracji.
Robot do dezynfekcji ma w podstawie 1,25 m na 0,63 m i liczy 1,1 m wysokości. Ostateczne wymiary zależeć będą od zastosowanej konfiguracji. Noyen/wizualizacja
Umożliwi dezynfekcję zakładów pracy, hal magazynowych i produkcyjnych bez udziału człowieka. Inżynierowie z firmy Noyen i naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pracują nad skonstruowaniem automatycznej i bezobsługowej maszyny do czyszczenia. Testy laboratoryjne mają się skończyć w tym tygodniu.

- Rozpoczęliśmy właśnie fazę prototypowania i testów - przekazał nam Zbigniew Kurant, prezes Noyen. Lubelska firma pracuje nad urządzeniem, które będzie mogło zastąpić człowieka w dezynfekcji przestrzeni produkcyjnych, czy traktów komunikacyjnych. Ma też pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zaprojektowany robot ma w podstawie 1,25 m na 0,63 m i liczy 1,1 m wysokości. Ostateczne wymiary zależeć będą od zastosowanej konfiguracji. Rozwiązanie Noyen ma umożliwić m.in. zaprogramowanie godzin pracy robota i obszarów, które urządzenie ma zraszać środkiem dezynfekcyjnym. Realizacja projektu odbywa się dzięki współpracy z firmą KUKA oraz laboratorium technik aplikacji agrochemikaliów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

- Pierwszy telefon z propozycją współpracy odebraliśmy 19 marca. Władze uczelni dały nam zielone światło. Zaledwie kilka dni później ruszyły pierwsze badania

- mówi prof. Sławomir Kocira, kierownik zakładu zarządzania jakością w inżynierii rolniczej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Laboratorium istnieje od 20 lat. Zatrudnieni w nim naukowcy mają doświadczenie w projektowaniu rozpylaczy chemikaliów dla rolnictwa. Teraz pracują nad rozwiązaniem, które umożliwi pełne pokrycie powierzchni środkiem dezynfekcyjnym w taki sposób, że był on skuteczny w walce z koronawirusem.

- Zależy nam na czasie - zaznacza prof. Kocira. Badania laboratoryjne rozpylaczy mają skończyć się przed świętami. Po Wielkanocy testy mają być kontynuowane w warunkach zakładów pracy. Są pomysły, żeby urządzenie dostosować do dezynfekcji ulic, ławek i przystanków autobusowych.

Pomoc dla szpitali
Lubelska firma uruchomiła linię produkcyjną środka dezynfekcyjnego. Wirusobójczy preparat „Noyen Protect Plus” jest na bieżąco przekazywany szpitalom w regionie. Do tej pory 300 litrów środka trafiło m.in. do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4, Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego i pogotowia. „Preparat wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Został wpisany do Wykazu Produktów Biobójczych, który jest prowadzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych” - czytamy opis produktu na stronie producenta.

Dodatkowo pracownicy firmy opracowali kolejny preparat o działaniu wirusobójczym. Nie zawiera alkoholu, dzięki czemu możliwe jest jego bezpieczne zastosowanie w przestrzeniach produkcyjnych czy halach magazynowych. Produkt jest na etapie rejestracji do Wykazu Produktów Biobójczych, przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Noyen to nowa nazwa spółki GT85 Polska. Siedziba producenta maszyn i chemii przemysłowej mieści się w podstrefie ekonomicznej na Felinie.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie