Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robot - opiekun stworzony w SPSK 4 w Lublinie pomoże pacjentom chorym na padaczkę

Dorota Krupińska
Robot będzie rejestrował ataki chorego dzięki elektrodom przyczepionym do ciała pacjenta. Pierwszy prototyp w 2016 roku.
Robot będzie rejestrował ataki chorego dzięki elektrodom przyczepionym do ciała pacjenta. Pierwszy prototyp w 2016 roku. Firma ACCREA,B. stańczyk
Neurolodzy z SPSK 4 wymyślili robota dla chorych na padaczkę lekooporną. Urządzenie zdiagnozuje chorobę i pomoże pacjentowi w leczeniu.

-Zgłosiliśmy projekt do konkursu Strategmed, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które promuje polską myśl naukową na arenie europejskiej i czekamy na ocenę - informuje pomysłodawca projektu prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki SPSK 4 w Lublinie.

Robot dedykowany będzie pacjentom z padaczką lekooporną, którzy mimo właściwego leczenia nadal mają napady padaczkowe. Taki pacjent w czasie ataku może stracić przytomność i doznać urazów.

Urządzenie towarzyszyłoby choremu i dzięki falom przesyłanym z elektrod przyczepionych do ciała pacjenta, mogłoby rejestrować napady. - Urządzenie pozwoli na zinterpretowanie, jaki charakter mają te napady i kiedy najczęściej się zdarzają. Czy jest to podłoże padaczkowe, rzekomo padaczkowe czy też kardiologiczne. Robot uchwyci te incydenty i dzięki temu dopasujemy odpowiednią diagnostykę - tłumaczy profesor Rejdak.

Niejednokrotnie okazuje się, że pacjenci leczeni przez lata na padaczkę mają problem kardiologiczny i wymagają zupełnie innego postępowania.

Urządzenie tego typu ma ułatwić pracę lekarzom. Diagnostyka takich pacjentów jest bardzo kosztowna.

Chory jest monitorowany w szpitalu przez wiele dni zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Zdarza się, że pacjent leży długo w szpitalu, zespół medyczny obserwuje go, a ataki nie występują. Dopiero po wypisaniu ze szpitala chory zgłasza lekarzowi, że nastąpił nawrót i że ataki są częste.

Jeżeli wniosek o pieniądze, konkretnie 30 milionów złotych, zostanie zaakceptowany przez recenzentów w konkursie Strategmed, to praca nad robotem zacznie się w przyszłym roku.

Pierwszy prototyp pojawi się w 2016 roku. Na początku urządzenie będzie testowane w warunkach szpitalnych. W przyszłości ma trafić do domu pacjenta.

W projekcie z kliniką neurologii współpracują kardiolodzy z UM w Lublinie, m.in. dr Dorota Szczęśniak-Stańczyk, koordynator. Do naukowego konsorcjum pracującego nad robotem należą również politechniki: lubelska, śląska i wrocławska, a także dwie firmy technologiczne, w tym także lubelska firma Accrea.

Szacuje się, że w Polsce może być około 100 tysięcy pacjentów chorych na padaczkę lekooporną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski