MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica Konstytucji 3 Maja. Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Czas wyzwań, których jesteśmy świadkiem, rozpoczął się"

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Robert Szulc
Robert Szulc
Wideo
od 16 lat
- Musimy prowadzić politykę, która zmusi Rosję do zaprzestania agresji. Polityka sankcji jest kosztowna, wywołuje tąpnięcia gospodarce, na rynku energetycznym, na rynku paliw, prowadzi do problemów gospodarczych, do inflacji, dotyka naszych portfeli i sprawia, że nasze życie staje się trudniejsze. Musimy to przetrwać, prowadzić odpowiedzialną politykę i sobie z tym poradzić - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas przemówienia na Placu Zamkowym.

- Jakże charakterystyczny jest ten obraz, jaki widzimy dzisiejszego dnia, który wielokrotnie możemy oglądać na zdjęciach z ostatnich dziesięcioleci - władze Rzeczpospolitej wraz ze znamienitymi obywatelami stojący w cieniu Zamku Królewskiego w Warszawie. Ten obraz jednoznacznie kojarzy się z tą datą - 3 maja, rocznicą wielkiej konstytucji majowej - rozpoczął prezydent.

- To właśnie ten gmach (...) symbol naszej historii patrzy dzisiaj na nas, a rok temu widział coś, co, w jakimś sensie, było swoistym znakiem opatrzności - w 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Ukrainy, tutaj, w jego cieniu, stali, podejmując wspólną deklarację, mówiąc o braterstwie, wolności, prawie do samostanowienia, do istnienia naszych narodów, niezgodzie na imperializm, na ograniczenia naszych państw, na ingerowanie w ich suwerenne sprawy naszych państw i narodów, sprzeciwiając się rosyjskiej okupacji wtedy - Krymu, Donbasu, Ługańska - podkreślał prezydent.

- Jakże to było wtedy wymowne, zwłaszcza, jeśli popatrzymy na to z dzisiejszej perspektywy. Jakże było to ważne, gdy popatrzeć z perspektywy tych 231 lat, gdy wtedy próbowano uratować I Rzeczpospolitą, która przeżyła lata swojej wielkiej potęgi właśnie dzięki tej wielkiej wspólnocie. Potem, gdy ona się zawaliła, a narody się rozsypały, przestając tworzyć wielką wspólnotę, przez ponad 100 lat nie było jej na mapie w ogóle. Odrodziła się, ale już nie tak silna, jak była w swoich najlepszych latach - wspominał Andrzej Duda.

- Jakże to spotkanie prezydentów było wymowne. Jakże niedawno powstało wymowne zdjęcie, na którym prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Ukrainy trzymają się za ręce w Kijowie. W Kijowie, opodal którego słychać huk wybuchających rosyjskich pocisków, w Kijowie cierpiącym rozpaczą jego przedmieść, zniszczonych, zburzonych, pełnych śmierci, bólu i cierpienia - takich jak Bucza, Irpień, Borodzianka. Dzisiaj znowu jesteśmy razem, to zdjęcie przejdzie do historii i będzie tę przyszłą historię budowało - dodawał.

Prezydent dziękuje za pomoc Ukrainie

- Dzisiaj, w Święto Konstytucji Majowej, w tak niezwykle zmienionej rzeczywistości, wobec wielkiej wojny poza naszymi granicami, stoję tutaj ze wzruszeniem i chce Wam podziękować. Dziękuję Rodacy, za coś, co jest żywym zaręczeniem obojga narodów, za coś, co żeście uczynili, nie wzywani przez nikogo, wzywani jedynie przez własne serca i mądrość narodu - otwierając swoje domy i serca na przyjęcie naszych sąsiadów z Ukrainy - zwrócił się do Polaków.

- Stało się coś, o czym powiedział kilka dni temu powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - wobec tego, co zrobili Polacy, cała historia jest nieważna - mówił dalej prezydent. - W jakimś sensie, można powiedzieć, że tak. Tam, gdzie w historii często leżała broń, dzisiaj został położony chleb, została położona dłoń na dłoni. To jest akt, który buduje nową drogę w naszych dziejach, w dziejach naszych narodów, ale i innych narodów, droga, którą Wyście wytoczyli do budowy nowej Wspólnoty naszej części Europy. Chwała Wam za to - podkreślił. - Dziękuję za to z całego serca - dodał.

- Dziękuję tym, którzy dla polskiego państwa poświęcają się w sposób szczególny, a ich służba buduje nasze bezpieczeństwo i będzie tworzyła dla nas bezpieczną przyszłość - dowództwu Wojska Polskiego i wszystkim polskim żołnierzom i ich rodzinom. Dziękuję wszystkim policjantom, funkcjonariuszom Straży Granicznej, funkcjonariuszom wszystkich służb specjalnych, strażakom. Dziękuję tym, którzy poświęcają siebie, służąc drugiemu człowiekowi - wolontariuszom i całemu personelowi medycznemu. Pokazaliście, co to znaczy odbudować wspólnotę. (...) Dziękuję za wszystkie decyzje wsparcia humanitarnego i militarnego dla Ukrainy, podęte przez władze Rzeczypospolitej. Wzywamy do tego całą wspólnotę międzynarodową - zaznaczał prezydent Andrzej Duda.

- Czas wyzwań, których jesteśmy świadkiem, rozpoczął się, ale jeszcze nie zakończył. Jestem przekonany, że przed nami wiele trudów i być może zmartwień - mówił prezydent.

- Musimy prowadzić politykę, która zmusi Rosję do zaprzestania agresji. Polityka sankcji jest kosztowna, wywołuje tąpnięcia gospodarce, na rynku energetycznym, na rynku paliw, prowadzi do problemów gospodarczych, do inflacji, dotyka naszych portfeli i sprawia, że nasze życie staje się trudniejsze. Musimy to przetrwać, prowadzić odpowiedzialną politykę i sobie z tym poradzić - dodawał. - To też wielka odpowiedzialność za budowanie braterstwa między naszymi narodami. Wierzę głęboko, że damy radę - dodawał.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim

Natomiast w godzinach popołudniowych w Pałacu Prezydenckim prezydent wraz z małżonką organizuje świąteczne spotkanie z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, organizacji społecznych, samorządów, wojska oraz służb mundurowych.

Uchwalona 231 lat temu Ustawa Rządowa - Konstytucja 3 Maja była drugim na świecie i pierwszym w Europie tego typu spisanym aktem prawnym regulującym organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Przyjęcie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już dwa dni później. W okresie zaborów publiczne świętowanie tej rocznicy było zagrożone surowymi karami, w tym zsyłkami.

W XX wieku Święto Narodowe 3 maja ustanowiono w 1919 roku. Oficjalnie zniesiono je w okresie PRL. Państwowy charakter uroczystości przywrócono w 1990 roku. Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rocznica Konstytucji 3 Maja. Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Czas wyzwań, których jesteśmy świadkiem, rozpoczął się" - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski