MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica śmierci Jana Kochanowskiego. Poeta zmarł w Lublinie i tu znajduje się dekoracja upamiętniająca artystę

Adrianna Romanek
Sgraffitowa dekoracja kamienicy Rynek 19 w Lublinie (jest to dekoracja, która pokrywa fasady niegdyś dwóch odrębnych kamienic: Rynek 19 i Rynek 20A, zburzonych w 1939 r., odbudowanych wg projektu inż. arch. Jana Ogórkiewicza, scalonych pod względem wizualnym i pokrytych wspólna dekoracją w 1954 r.
Sgraffitowa dekoracja kamienicy Rynek 19 w Lublinie (jest to dekoracja, która pokrywa fasady niegdyś dwóch odrębnych kamienic: Rynek 19 i Rynek 20A, zburzonych w 1939 r., odbudowanych wg projektu inż. arch. Jana Ogórkiewicza, scalonych pod względem wizualnym i pokrytych wspólna dekoracją w 1954 r. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dziś obchodzimy 440. rocznicę śmierci Jana Kochanowskiego, autora Pieśni, Fraszek, Psałterza Dawidowego oraz poruszającego cyklu trenów, napisanych po śmierci ukochanej córki Urszuli. Nie wszyscy wiedzą, że poeta odwiedzał stolicę naszego województwa i to właśnie ziemi lubelskiej poświęcił wiele swoich utworów. Zmarł w Lublinie 22 sierpnia 1584, prawdopodobnie na udar mózgu.

Jan Kochanowski związki z Lublinem i województwem lubelskim

Największy polski poeta czasów renesansu w swoim życiu wielokrotnie odwiedzał województwo lubelskie, któremu poświęcił także wiele swoich utworów.

- Prawdopodobnie po raz pierwszy w Lublinie, Jan Kochanowski, ówczesny student Akademii Krakowskiej, przebywał 10 listopada 1547 r. Według ksiąg miejskich lubelskich siedemnastoletni Jan z bratem Piotrem oraz z matką Anną przybyli tutaj na rozprawę sądową przed urzędem wójtowskim. Wdowa po Piotrze Kochanowskim oskarżyła miejscowego aptekarza Macieja Lossa o zagarnięcie pewnej sumy pieniędzy. Tego samego dnia rodzina Kochanowskich odebrała od złotnika lubelskiego Macieja Krajowskiego 260 zł długu należnego zmarłemu Piotrowi - pisze Przemysław Świątek na stronie Teatru NN w Lublinie.

Po powrocie ze studiów w Padwie Kochanowski znalazł się w otoczeniu biskupa krakowskiego i podkanclerzego koronnego Filipa Padniewskiego, dzięki któremu został jednym z sekretarzy króla Zygmunta Augusta. W 1562 r. lekarz nadworny biskupa otrzymał archidiakonat lubelski wraz z uposażeniem, w skład którego weszła wioska Dziesiąta (dzisiejsza dzielnica Lublina). Poeta upamiętnił ten fakt fraszką Do doktora Montana:

Pierwszą, wtórą i trzecią, czwartą wieś i piątą,
Szóstą także i siódmą, ósmą i dziewiątą,
Nie wiem, miły doktorze, w której masz krainie,
Jam tylko był w Dziesiątej, która przy Lublinie.

W 1569 roku miał okazję obserwować obrady sejmu walnego, podczas którego uchwalono unię polsko-litewską – wydarzenie, które zapisało się w dziejach Polski jako jedno z najważniejszych. Właśnie podczas tych obrad Kochanowski miał możliwość zobaczenia na własne oczy tzw. drugiego hołdu pruskiego, co później opisał w swoim utworze „Proporzec albo hołd pruski”.

Kolejny ważny epizod związany z Lublinem miał miejsce w 1577 roku, kiedy to Jan Zamoyski, podkanclerz koronny, poprosił Kochanowskiego o zgodę na wystawienie jego sztuki „Odprawa posłów greckich” podczas uroczystości weselnych z Krystyną Radziwiłłówną. Część źródeł podaje iż „Odprawa” była napisana przez Kochanowskiego na wyraźne życzenie Podkanclerza.

Śmierć artysty

Ostatni pobyt Kochanowskiego w Lublinie miał miejsce w 1584 roku i był związany z tragicznie zakończoną wyprawą do Turcji jego szwagra Jakuba Podlodowskiego. Mężczyzna został wysłany na misję szpiegowską przez króla Stefana Batorego. Niestety w drodze powrotnej został zamordowany. Wydarzenie wymagało omówienia aktualnej sytuacji politycznej, w związku z czym Stefan Batory, wraz z dworzanami, w tym Janem Kochanowskim, przybył do Lublina na spotkanie z senatorami Rzeczypospolitej. Niestety, to właśnie tutaj 22 sierpnia poeta doznał udaru, który doprowadził do jego śmierci.

Na elewacji kamienicy pod numerem Rynek 19 w Lublinie znajduje się dekoracja sgraffitowa, wykonana w 1954 roku przez Helenę i Leona Michalskich, upamiętniająca poetę. Centralnym punktem fasady jest postać Kochanowskiego, a poniżej niej umieszczono cytat z jego pieśni: „O mnie Moskwa i będą wiedzieć Tatarowie, i różnego mieszkańcy świata Anglikowie...”. Dekoracja przywołuje miejsca nauki poety, takie jak Kraków, Padwa, Królewiec i Paryż, oraz miasta, z którymi był związany: Lublin, Czarnolas, Warszawa.

Fasadę wieńczy dekoracja o charakterze emblematycznym. W kwadratowych polach umieszczone zostały symbole nawiązujące do zajęć i upodobań poety, ale też określające go jako wszechstronnie zorientowanego „człowieka renesansu”: lira, kłosy i owoce, statek, księga i pióro oraz manuskrypt z dzbanem i szachownica.

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Kris Kristofferson

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski