W tym roku uroczystości rocznicowe rozpoczną się od wydarzeń w Puławach. W piątek o godz. 9 zaplanowano rekonstrukcję historyczną przed bramą Zakładów Azotowych. Złożone zostaną też kwiatów przed pomnikiem w kształcie krzyża, który stanął na terenie Azotów w ubiegłym roku.
W Lublinie o godz. 16 na pl. Litewskim zostaną ustawione „znicze pamięci”. Lampki w kolorach białym i czerwonym utworzą krzyż.
O godz. 16.30 rozpocznie się „Koncert pieśni niepokornej - młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym”. Odbędzie się on w kościele pobrygidkowskim (ul. Narutowicza 6). Po koncercie o godz. 18 zaplanowano mszę św. w intencji Ojczyzny i wszystkich ofiar stanu wojennego. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerują pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki (ul. Królewska).
O godz. 19.30 zacznie się akcja „Zapal Światło Wolności”, którą organizuje IPN.
Z kolei w niedzielę (15 grudnia) o godz. 11 rozpocznie się msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Następnie zostaną złożone kwiaty na grobie Józefa Gizy, który zginął 16 grudnia podczas pacyfikacji kopalni „Wujek” przez oddziały MO i ZOMO.
Do 31 grudnia 1981 roku internowano w województwie lubelskim 138 osób, w województwie zamojskim – 120 osób i 74 osoby w województwie chełmskim (dane za Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN).
Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach