- Delikatna, krucha, niewidoczna - to jest wolność o której chcemy opowiedzieć, wolność na którą chcemy zwrócić uwagę - podkreślał Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.
We wtorek miasto zaprezentowało jak w Lublinie świętowana będzie 30 rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r.
- Rok 2019 jest wyjątkowy: niedawno zapowiadaliśmy wydarzenia związane z jubileuszem 450 rocznicy podpisania aktu Unii Lubelskiej, następnie prezentowany był program 15 lecia wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej a teraz przedstawiamy to co będzie towarzyszyć 30 rocznicy wyborów z „4 czerwca” - mówiła Beata Stepaniuk - Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina.
Obchody rocznicowe potrwają trzy dni. Zaczynają się w najbliższą niedzielę.
- Czyli już następnego dnia po tegorocznej „Nocy Kultury” - wskazywał Michał Karapuda, dyrektor Wydz. Kultury UM Lublin.
Na początek zaplanowano koncert w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego (niedziela, godz. 18). Będzie nosił tytuł „Chcemy być sobą”.
Czytaj też: Protest na Al. Racławickich. Lubelski Ruch Miejski jest przeciwko wycince drzew, która ma towarzyszyć przebudowie kilku ulic
Wystąpią m.in. Ryszard Borkowski, Łukasz Jemioła oraz Lubelska Federacja Bardów.
- Usłyszymy utwory, które wprost nawiązują do tematyki wolności oraz swobód obywatelskich - wskazywał Karapuda.
Koncert będzie też na finał obchodów rocznicowych. 4 czerwca o godz. 18 na pl. Litewskim w ramach koncertu „Polska droga do wolności” wystąpi m.in. Gospel Rain. - Udział w koncertach jest bezpłatny - przypominał Karputa.
Zaplanowano dwie debaty. Ta która odbędzie się w poniedziałek (godz. 17, Trybunał Koronny) nosi tytuł „Lublin, Europa, Wolność - ’89 rok przełomu”. - Cel?
Pokazanie jakie znaczenie miały polskie wybory 1989 r. dla wschodnich sąsiadów Polski i dla ludzi żyjących na obszarze Związku Radzieckiego - zapowiedział prof. Mirosław Filipowicz, dyrektor byłego Instytutu Europy Środkowo - Wschodniej.
4 czerwca na pl. Litewskim stanie instalacja składająca się ze 170 urn wyborczych (tyle w Lublinie działało przed 30 laty komisji wyborczych). Pojawi się też wystawa zdjęć.
- Będą to zdjęcia, na który zarejestrowano najważniejsze wydarzeni z 1989 r. - mówił Pietrasiewicz.
- W ramach akcji „Jeden dzień z życia Lublina” będziemy 4 czerwca rejestrować przez 24 godziny życie naszego miasta. Będą to m.in. krótkie rozmowy z mieszkańcami oraz dźwięki miasta nagrane w tym dniu: szum wiatru i wody w rzece, ulica, dworzec - dodawała Alina Januszczyk z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
- Jak głosowały podlubelskie gminy? Sprawdzamy wyniki wyborów
- MKS świętował tytuł nad Zalewem Zemborzyckim [ZDJĘCIA]
- Koncert disco polo i czerwone begonie na pl. Zamkowym
- Kolejna trąba powietrzna w woj. lubelskim? Zobacz zdjęcia
- Co radni miejscy mają w swoich portfelach [CZ. II]
- Marszałek uhonorował rodziny zastępcze z lubelskiego
Internauci komentują wyniki wyborów do Europarlamentu. Zobac...
Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?