Rocznica wybuchu powstania warszawskiego. 75 lat temu dla Warszawy wybiła godzina W

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
- To było piekło - mówi o Powstaniu Warszawskim jego uczestnik. Jerzy Filipowicz ma dziś 92 lata i mieszka w Nałęczowie.

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 Warszawa zaczęła krwawą walkę o wolność.

Dlatego właśnie w czwartek zawyły syreny, a mieszkańcy Lublina na chwilę się zatrzymali. W taki sposób uczcili pamięć powstańców warszawskich.

Ryszard Kister, prezes lubelskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK przypomniał, że to też rocznica akcji „Burza” na Lubelszczyźnie.

- Tysiące młodych Polaków połączyły siły w walce przeciwko okupantowi - przypomniał.

W czwartek też wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek odwiedził mieszkającego w Nałęczowie 92-letniego Jerzego Filipowicza, ps. Filip. Walczył on w powstaniu w II Obwodzie „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu AK w zgrupowaniu „Żaglowiec”.

O powstaniu Filipowicz mówił krótko: - To było piekło.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Godzina "W" na rondzie Dmowskiego w 2019 r.

Godzina "W" 2019 [ZDJĘCIA] [WIDEO] Warszawa oddała hołd boha...

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-01T20:20:55 02:00, sas:

Żadny z celów powstanie nie został osiągnięty,zginęło i zastało zamordowanych prawie 200tyś.cywilów ,16-17 tyś powstańców w tym dzieci poległo za nic....za fanaberie dowódców AK, europejska stolica została zrównana z ziemią ....daremna danina krwi i cierpienia.

2019-08-01T21:03:59 02:00, Gość:

I nikt nie został ukarany,megalomani onanizują się czyimś daremnym bohaterstwem

2019-08-01T22:09:08 02:00, Gość:

onanizowć to mozesz zboczeńcu się z Misilo, albo z towarzyszem Jackiem Żakowskim

a niemieccy zbrodniarze wymordowali 6 milionów Polaków przed Powstaniem Warszawskim

a ilu ludzi Watykan?

~~Lubelak
Najlepsi żołnierze jakich nosiła ta ziemia.

Szkoda że zostali tak bezsensownie wytraceni !
G
Gość
Kwiat polskiej młodzieży oddał swoje życie za ten kraj, a czy o taką przyszłość walczyli ? Dzisiaj w Polsce nie ma nic polskiego tylko nędza i wszelkiego rodzaju łapownictwo wykorzystywanie swoich stanowisk, gdyby wiedzieli o takiej Polsce w przyszłości to by emigrowali jak najdalej od tego kraju, szkoda ich młodego życia.
G
Gość
2019-08-01T22:59:04 02:00, kubeba:

A Żuk zapewne pojedzie 1 września do Dulkiewicz na radosne potańcówki .

Daj spokój temu Żukowi, czep się czego innego, artykuł jest o powstaniu, nie potrafisz słowa pisanego zrozumieć ? To jesteś nie złym matołem !!!

k
kubeba
A Żuk zapewne pojedzie 1 września do Dulkiewicz na radosne potańcówki .
G
Gość
2019-08-01T19:37:05 02:00, gosc:

no właśnie, moje pokolenie walczyło o ten kraj a ja za to na stare lata jeszcze przed odejściem na nędzną emeryturę po tylu latach pracy muszę jeszcze pracować na cudze dzieci tj. na 500 plus.LITOŚCI

2019-08-01T20:15:58 02:00, Gość:

miało być moje poprzednie pokolenie tj. śp. rodzice, wujowie itp. rodzina, sąsiedzi walczyli o ten kraj a my za to jeszcze przed śmiercią na stare lata pracujemy na cudze dzieci tj. na 500 plus

a jako kto walczyli ? jako UBecy czy eSBecy ?

Bo oni na czele z Mazgułą wrzeszczą o swoich zasługach

G
Gość
2019-08-01T20:20:55 02:00, sas:

Żadny z celów powstanie nie został osiągnięty,zginęło i zastało zamordowanych prawie 200tyś.cywilów ,16-17 tyś powstańców w tym dzieci poległo za nic....za fanaberie dowódców AK, europejska stolica została zrównana z ziemią ....daremna danina krwi i cierpienia.

2019-08-01T21:03:59 02:00, Gość:

I nikt nie został ukarany,megalomani onanizują się czyimś daremnym bohaterstwem

onanizowć to mozesz zboczeńcu się z Misilo, albo z towarzyszem Jackiem Żakowskim

a niemieccy zbrodniarze wymordowali 6 milionów Polaków przed Powstaniem Warszawskim

G
Gość
https://www.facebook.com/pg/emeryturabezpodatku/reviews/?referrer=page_recommendations_see_all
s
sas
2019-08-01T20:49:57 02:00, anka:

Cześć i chwała polskim Bohaterom.

...bardziej męczenników ....

G
Gość
2019-08-01T20:20:55 02:00, sas:

Żadny z celów powstanie nie został osiągnięty,zginęło i zastało zamordowanych prawie 200tyś.cywilów ,16-17 tyś powstańców w tym dzieci poległo za nic....za fanaberie dowódców AK, europejska stolica została zrównana z ziemią ....daremna danina krwi i cierpienia.

I nikt nie został ukarany,megalomani onanizują się czyimś daremnym bohaterstwem

a
anka
Cześć i chwała polskim Bohaterom.
s
sas
Żadny z celów powstanie nie został osiągnięty,zginęło i zastało zamordowanych prawie 200tyś.cywilów ,16-17 tyś powstańców w tym dzieci poległo za nic....za fanaberie dowódców AK, europejska stolica została zrównana z ziemią ....daremna danina krwi i cierpienia.
G
Gość
2019-08-01T19:37:05 02:00, gosc:

no właśnie, moje pokolenie walczyło o ten kraj a ja za to na stare lata jeszcze przed odejściem na nędzną emeryturę po tylu latach pracy muszę jeszcze pracować na cudze dzieci tj. na 500 plus.LITOŚCI

miało być moje poprzednie pokolenie tj. śp. rodzice, wujowie itp. rodzina, sąsiedzi walczyli o ten kraj a my za to jeszcze przed śmiercią na stare lata pracujemy na cudze dzieci tj. na 500 plus

g
gosc
no właśnie, moje pokolenie walczyło o ten kraj a ja za to na stare lata jeszcze przed odejściem na nędzną emeryturę po tylu latach pracy muszę jeszcze pracować na cudze dzieci tj. na 500 plus.LITOŚCI
Dodaj ogłoszenie