Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice doradzają maturzystom w karierze

MSZ
Lekarz, informatyk i prawnik - takie zawody najczęściej doradzają maturzystom rodzice
Lekarz, informatyk i prawnik - takie zawody najczęściej doradzają maturzystom rodzice Polskapresse/archiwum
Lekarz, informatyk i prawnik - takie zawody najczęściej doradzają maturzystom rodzice, choć nie zawsze śledzą to, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie rynku pracy.

85 proc. uczniów wybierających kierunki studiów i wyższe uczelnie planuje swoją przyszłość wspólnie z rodzicami. Dorośli, którzy pomagają swoim dzieciom w wyborze przyszłego zawodu nie wiedzą jednak jakie jest zapotrzebowanie i rozwój poszczególnych branż. Tylko 35 proc. z nich śledzi to, co dzieje się na rynku pracy - wynika z badania "Start w karierę", które wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim przeprowadziło Wydawnictwo Librus.

Zdecydowana większość rodziców nigdy nie miała styczności z doradztwem zawodowym, ale to właśnie w 85 proc. przypadków o wyborze uniwersytetu, czy politechniki maturzyści decydują wspólnie z nimi. 66 proc. ankietowanych rodziców przyznało, że to jednak dzieci mają decydujące zdanie, choć zaledwie 3 proc. z nich uznało, że to maturzyści powinni samodzielnie podejmować takie decyzje. Zdecydowana większość jest zdania, że zadaniem rodzica jest udzielanie wsparcia, a nie podejmowania decyzji za dzieci.

Czytaj nasz serwis studencki STUDENTOWO

W jaki sposób rodzice chcą pomóc dzieciom? Aż 98 proc. z nich stara się ułatwić podjęcie decyzji o wyborze przyszłej szkoły wyższej poprzez rozmowy, wspólne rozwijanie zainteresowań, czy namawianie dzieci do brania udziału w zajęciach pozalekcyjnych takich jak koła naukowe i zajęcia sportowe, czy specjalistyczne kursy np. malarskie.

Jednocześnie 10 proc. przebadanych rodziców przyznało, że ich dzieci nie uczestniczy w żadnych zajęciach dodatkowych rozwijających jego pasje i zdolności. Dorośli rzadko kiedy korzystają też z pomocy profesjonalnych doradców zawodowych. Choć 32 proc. maturzystów uczestniczy w "drzwiach otwartych" i promocjach na uczelniach wyższych to tylko 9 proc. z rodziców rozmawiało z doradcą zawodowym o przyszłości swojej pociechy, a jeszcze mniej bo zaledwie 6 proc. brało udział w targach i giełdach pracy, aby poznać lokalny rynek pracy i aktualne trendy.

Z badania przeprowadzonego przez Wydawnictwo Librus wynika też, że tylko co trzeci rodzic bierze pod uwagę to, co dzieje się w danej branży pod względem możliwości późniejszego znalezienia pracy. Zdecydowana większość bo aż 96 proc. z nich podpowiada dziecku kierunki studiów związane z jego predyspozycjami i zainteresowaniami.

Z badania wynika również to, że wiedza rodziców na temat kierunków studiów gwarantujących ich absolwentów pracy jest niewystarczająca. A profesje, na które rodzice wskazywali najczęściej jako na zawody z przyszłością, są: lekarz (15 proc.), informatyk (13 proc.), prawnik (10 proc), inżynier (8 proc.) i architekt (8 proc.). Przepytani przez Wydawnictwo Librus Rodzice nie poleciłby pracy w branży w telekomunikacyjnej, w której obecnie brakuje specjalistów.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski