Rodzice uczniów z Płouszowic do wójta: Pan łamie prawo!

Ewa Czerwińska
Rodzice stanęli za dyrektorką murem: To nie koniec protestu
Rodzice stanęli za dyrektorką murem: To nie koniec protestu Ewa Czerwińska
Beata Dzierżak wygrała w maju 2010 roku konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej w Płouszowicach. Z mocy ustawy o systemie oświaty powinna otrzymać kontrakt na pięć szkolnych lat. Dostała na rok. Wójt Gminy Jastków Zbigniew Samoń nie uzasadnił tej decyzji. Dyrektorka odwołała się do wojewody, który zarządzenie wójta uchylił.

W odpowiedzi wójt wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który ją oddalił. W końcu konkurs unieważnił, a Dzierżak dostała powołanie na dyrektora na miesiąc, po czym na kolejny miesiąc, aż do poniedziałku 31 października. Tego dnia rodzice uczniów z Płouszowic i nauczyciele nie wytrzymali i postanowili zaprotestować. - Chcemy wiedzieć - pytali - kto będzie zarządzał szkołą, do której chodzą nasze dzieci?

Rodzice i nauczyciele przypomnieli osiągnięcia dyrektorki: rozbudowę szkolnego budynku, bogate wyposażenie, na którego zakup Dzierżak organizowała bale charytatywne, nowoczesna sala gimnastyczna, estetyczne otoczenie szkoły. - Szkoła ma najwyższe wyniki w nauczaniu w gminie! To niekwestionowany sukces - podkreślała Katarzyna Murat.

- Co nazywa pani sukcesem? - pytał wójt. - To jak szkoła funkcjonuje i jak wygląda - odpowiadała. - To, jak wygląda, zależy od pieniędzy z gminy - ignorował wypowiedź Samoń. - Pan się kompromituje! - kwitowali obrońcy dyrektorki. - Pracuję w tej szkole 29 lat, byli różni dyrektorzy - mam skalę porównawczą. Jak szkoła wygląda dziś? Nie ma porównania. Przy tym dyrektorka potrafiła zjednać sobie środowisko. Boli, że tak jest traktowana - mówiła Małgorzata Pietruszewicz.

Pod siedzibą UG rodzice wciąż pytali: Kto w środę zasiądzie w gabinecie dyrektorki? Wójt odpowiedzi nie udzielił. - Komuś powierzę - skwitował.

- Czuję się zaszczuta. Pan mnie szykanuje. To mobbing - zarzucała wójtowi Beata Dzierżak. - Szesnasty rok jestem dyrektorem i nikt nie posądzał mnie o brak kwalifikacji pedagogicznych. To jest szukanie na mnie haków.

A może powody niechęci pana wójta są pozamerytoryczne? - dociekali rodzice. I przypomnieli sprawę niesprawnego gimbusa, który przewoził uczniów. Kiedy wreszcie pękły dwie opony i doszło do wypadku, a nie pomagały apele do wójta o zmianę przewoźnika w imię bezpieczeństwa dzieci, dyrektorka zawiadomiła policję. - Więc może cała ta sprawa to pana prywatne porachunki? - indagowali wójta rodzice. Komu od 1 listopada powierzy obowiązki dyrektora szkoły w Płouszowicach - nie zdradził.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Jestem byłym mieszkańcem gminy Jastków. Za czasów sprawowania władzy wójta Gminy Jastków przez pana Gorczycę, drogi na terenie gminy były w opłakanym stanie, a w okresach zimowych nie było możliwości przejazdu bocznymi drogami gdyż nie były odśnieżane. Ludzie sami własnymi siłami próbowali odśnieżać lecz była to syzyfowa praca. Gdy próbowano spotkać się lub skontaktować z wójtem Gorczycą aby porozmawiać i poprosić o odśnieżenie drogi to sekretariat odpowiadał że jest niedostępny. Obecnie gdy rozmawiam z mieszkańcami różnych regionów gminy Jastków to dowiaduję się że drogi na bieżąco są odśnieżane, w miarę możliwości naprawiane. To tylko przykład dróg w innych kwestiach jest podobnie. W tym wszystkim nie chodzi o dyrektorkę szkoły w Płouszowicach lecz jak widzimy na pierwszym planie zdjęcia stoi pan Chudzik tj. wielbiciel pana Gorczycy. Ciekawe dlaczego tak pan Chudzik promuje pana Gorczycę, co mu ten pan obiecał (obaj posiadają sady)że z takim zapałem i nienawiścią atakuje pana Samonia. Może to tymi panami powinny zainteresować się odpowiednie służby.

m
mieszkaniec gminy

pan wojt daje rade i brnie do przodu. rozbil stara klike i robi porządek tak jak zakladal w swoim programie wyborczym. jest człowiekiem wiarygodnym o niezlomnych zasadach , dba o gmine , mimo wielu zmagan i przeciwnosciom . ludzie występujący przeciw niemu zazdroszczą mu władzy , nie potrafią z nim współracować. oby tak dalej panie wójcie ludzie są za panem!!!!!

T
T.

Nie wiem skąd informacje, że w szkole nie ma zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań. Każdy nauczyciel prowadzi co najmniej dwa koła zainteresowań począwszy od przedmiotowych a skończywszy na chórze, sks, Kole Caritas, ... Może Pańskie dziecko nie korzysta z żadnego nich ale radzę najpierw sprawdzić a dopiero potem wyrażać opinię. To samo odnosi się do godzin otwarcia szkoły - po lekcjach szkoła nie jest zamknięta tylko odbywają się zajęcia dodatkowe, działa świetlica. Więc skąd opinia, że "W tej szkole nie dzieje się nic"? Czy na pewno Pańskie dziecko jest uczniem tej właśnie szkoły?

r
rodzic

Pani Dyrektor bardzo pasuje ciepła posadka.Przecież nikt nie zwalnia jej z pracy.Po co pracować ciężko jak nauczyciel-bo przecież jest nauczycielem.Apeluje do rodziców o pomoc-czyż naprawdę jest niezastąpiona?Czy rozgrywki personalne muszą odbywać się kosztem uczniów - przecież pani DYR.jest pedagogiem??A cóż takiego zrobiła dla dzieci? Na pewno dużo obiecuje i nic nie spełnia. Niech nie przypisuje sobie zasług pedagogicznych-to mogą zrobić tylko pozostali nauczyciele, rodzice i same dzieci, które same muszą borykać się z problemami.Najwyższy czas przewietrzyć tą szkołę po tylu latach- to będzie z wielkim pożytkiem dla dzieci ,bo chyba tu DZIECI są najważniejsze!!!!!

R
Rodzic

Uważam,że może już dość rządów p.dyrektor.Szkoła jako budynek dobrze wygląda, gorzej z edukacją.W tej szkole nie dzieje się nic - jest martwa, brak jak na te czasy dobrego gospodarza.Nie rozumiem rodziców, którzy tak dyrektorkę popierają.Sala gimnastyczna,owszem bardzo ładna nie wykorzystana.Brak zajęć poza lekcyjnych,kółek zainteresowań.Po lekcjach szkoła zamknięta.P. dyrektor dużo obiecuje nic nie robi dla dzieci.Czas na zmiany,najwyższy czas.

p
pozdrawiam

Popieram. Jestem rodzicem dziecka w tej szkole.
Już we wrześniu Pani Dyrektor zorganizowała zebranie z rodzicami. Główną informacją podaną, na zebraniu było jej zwolnienie przez wójta oraz w mojej ocenie niestosowny apel do rodziców, żeby coś zrobili. Oczywiście apel nie wprost, ale słowa; pozostawiam Państwa z tym tematem, żebyście porozmawiali" jest wystarczająco jednoznaczne.
Być może ciekawe jest też to, w jaki sposób został wybrany skład komisji konkursowej (rada rodziców).
Śmiechu warte. Tych rodziców widzę na zdjęciu.
A w kwestii rozwoju szkoły, etc. Większość szkół w sposób znaczny miała możliwość się rozwinąć w ostatnich latach.

16 lat

od dawno wiadomo, że pozostanie pani Dzierżak na stanowisku dyrektora to jej być albo nie być, tonący brzytwy się chwyta. Wszyscy dobrze wiedzą, że grono pedagogiczne traktuje bez szacunku, jak poddanych, wprowadza też niezdrową atmosferę. Dobre wyniki w nauczaniu to zasługa przede wszystkim nauczycieli, genów jakie dzieci odziedziczyły po rodzicach a także mniejszej liczby dzieci w klasie w stosunku do innych szkół w gminie Jastków. Pani dyrektor ma również pewien problem, który powinien wykluczać ją z grona pedagogicznego. Zgadzam się z wcześniejszą opinią, że poprzednie władze nie przepuszczą żądnej okazji aby oczernić, również bezpodstawnie obecnego wójta. Przykre jest, że media nie podają pełnych informacji lecz tylko jednej ze stron, za mało wiedzą?? Pani dyrektor się pilnuje ;))) A poza tym ta pani rządzi już 16 lat, dość już chyba, ktoś nowy może być lepszy. Czas na zmiany, również niezdrowej atmosfery.

p
płouszowiak

Dlaczego pozytywne opinie o wójcie Samoniu są kasowane? Komu na tym zależy? Panie Wójcie większość Pana popiera!

D
Dąbrowiczanin

Dziwie się jak ludzie są obłudni. Stary wójt Gorczyca był arogantem i gburem wypraszał interesantów z gabinetu ludzie psioczyli na niego, a teraz tęsknią za nim. Wójt Samoń po prostu rozbił starą sitwę, która chce teraz odzyskać władzę. Dziwne zachowania rodziców, którzy dwa lata temu chodzili ze skargą do wójta na panią Dzierżak a teraz ją bronią? Kto za tym stoi?

R
RODZIC

do czego jest zdolny nasz pan wójt -posyłam dzieci do szkoły w której czują się bezpiecznie mają pomoc są traktowane z szacunkiem a co najważniejsze chodzą bardzo chętnie a to wszystko za przyczyną naszej pani de rektor B.Dzierżak .zastanawiam się tylko jak nota mogliśmy dopuścić aby nasz tak wspaniały wójt robił z ludźmi co tylko mu się podoba. Mam wielką nadzieję że sprawa się szybko wyjaśni a nasz szanowny wójt poniesie konsekwencje ale ze swojej kieszeni a nie nas podatników

z
zygfryd

Były wybory ? Były. Chciało wam się podnieść swoje wiejskie d..py i pomaszerować głosować ? Nie ! To do siebie miejcie żal. To wasza gmina ! Taka mała ojczyzna !Interesujcie się tym co dzieje się w gminie, podliczcie Wójta.Popatrzcie między sobą, wybierzcie kogoś kompetentnego, ambitnego i na następne wybory ruszcie tłuste pupy i wybierzcie właściwie ! A jak nie to nie skomleć tylko cicho siedzieć. Taka rada. Chodzić na wybory.

r
rodzic

Najprościej wtłoczyć konflikt w "starą ekipę". Jestem rodzicem i nie popieram ani Pana Gorczycy ani obecnego wójta. Popieram sprawna, rzetelną, nie łamiącą prawa władze, dbająca o rozwój gminy. Zalezy mi na dziecku i szkole. Trudno to zrozumieć?

M
Mieszkanka gminy

U Państwa chociaz jest jakakolwiek droga.... my od kilku lat walczymy z gminą, żeby zrobiła nam w Płouszowicach jakiś dojazd. Jak kupowaliśmy działkę i budowaliśmy dom gmina zapewniała nas, że dojazd będzie. W tej chwili są takie dziury i błoto, że strach jeżdzić samochodem, żeby czegoś nie urwać. Wójt na spotkaniu z mieszkańcami oczywiście zapewnia, że problem zostanie rozwiązany .... potem kończy się jak zwykle. Po 10 miesiącach próśb wysypali nam trochę tłucznia, który po 2 tygodniach już prawie całkowiecie został wymyty. Dodam, że oczywiście część drogi dalej została z dziurami. Z sąsiadami tylko załamujemy ręce i czekamy na zimę. Dopiero będzie wesoło, poniewaz do trasy Nałęczowskiej mamy prawie kilometr a drogi nikt nie odśnieza. Ludzie nie raz nie mieli jak dojechać do szkoły i do pracy. W razie potrzeby nie może dojechać do nas pogotowie ani straż pożarna. NIe chcą wywozić nam śmieci. Ale co to obchodzi gminę......twierdzą, że nie mają pieniędzy. Ciekawe tylko dlaczego w niektórych miejscach w szczerym polu kładzie się asfalt?

K
KAPELAN

WÓJT TO GBUR I HAM !!!!!. KASE DLA SIEBIE BO SIE TRZA POBUDOWACDLA RODZINKI .......WOTUM NIEUFNOŚCI. !!!!!!

g
gosc

Trzeba usunąć tego wójta! Ostatnio nie przybył na spotkanie z mieszkańcami Snopkowa ws. linii autobusowej (której właściwie tam nie ma), bo jak powiedział "musi zawieść córkę na angielski". Ludzie on nas lekceważy! Wczoraj usiłowałem przejechać z Jastkowa przez Wygodę do Krasienina - droga TRAGEDIA, dziura na dziurze, można urwać koło. Panie Wójcie niech pan się weźmie do roboty bo w końcu nastąpi podsumowanie pana "pracy" !

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3