Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina na wakacjach. Jakich pamiątek z wakacji nie wolno przywozić?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Żeby nasze zagraniczne wakacje nie zakończyły się nieprzyjemnie, musimy wiedzieć, jakich pamiątek z wakacji nie wolno przywozić. Czasem możemy świadomie chcieć ominąć prawo, licząc na to, że się uda, innym razem z niewiedzy chcemy obdarować kogoś z bliskich zakazaną pamiątką z wakacji. W obu przypadkach konsekwencje poniesiemy my.

Produkty objęte cłem i niebezpieczne

Służba Celno-Skarbowa zapobiega przemytowi różnego rodzaju towarów objętych cłem, ale także produktów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia (na przykład nieznane leki, chemikalia); takich, których nie wolno przewozić bez odpowiednich pozwoleń (na przykład amunicja i broń) oraz tych, które są podrabiane (na przykład kosmetyki i produkty tekstylne znanych marek).

Czytaj też: Rodzina na wakacjach. Jak zaplanować podróż z dzieckiem

Żeby pomóc ludziom, którzy nieświadomie kupują za granicą towary zabronione, powstała internetowa strona granica.gov.pl, na której znajdziemy wszelkie informacje o tym, jakie pamiątki z wakacji możemy przywozić bez problemów i w jakiej ilości. Taka wiedza jest bardzo ważna, bo łamiąc nawet nieświadomie przepisy celne, musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Przewożony produkt może nam zostać odebrany, ale prócz tego może być wobec nas wszczęta sprawa karna - możemy odpowiadać za wykroczenie lub przestępstwo.

Rodzina na wakacjach. Jakich pamiątek z wakacji nie wolno przywozić?
123 RF

Ginący świat

28 lat temu Polska ratyfikowała przystąpienie do Konwencji Waszyngtońskiej (to konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana w skrócie CITES), która obliguje nas do skutecznej ochrony zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Na liście CITES znalazło się ponad 35 tys. gatunków, z czego około 5 tys. to zwierzęta.

Jadąc do egzotycznych krajów, warto więc zapoznać się z mapą ginącego świata, którą bez trudu znajdziemy w internecie. Dzięki niej będziemy na przykład wiedzieć, że z Ameryki Południowej, Środkowej i Karaibów nie wolno przywozić m.in. odzieży i elementów ubioru wykonanych z wełny wikuni, wyrobów z twardych koralowców i obrazków ze skrzydeł motyli lub ususzonych okazów. Z Ameryki Północnej zakazany jest wywóz rzeźb z kłów morsa czy ozdób wykonanych z piór ptaków drapieżnych i sów. W Azji nie kupujmy żadnych specyfików medycyny azjatyckiej (mogą zawierać kości tygrysów, żółć niedźwiedzi, rogi nosorożca), koników morskich w formie ozdób czy szali z wełny antylop, a w Afryce wyrobów z kości słoniowej i rogów nosorożca, biżuterii z koralowców lub fragmentów rafy koralowej. Tych produktów należy też się wystrzegać, robiąc zakupy w krajach, w których dostaniemy pamiątki z całego świata - na przykład w krajach Europy Południowej i basenu Morza Śródziemnego.

Czasem można przewieźć przez granicę po kilka sztuk zakazanych wyrobów czy okazów na osobę (na przykład do trzech muszli skrzydelnika olbrzymiego), ale ekolodzy apelują, byśmy nie wspierali handlu takimi zasobami.

Rodzina na wakacjach. Jakich pamiątek z wakacji nie wolno przywozić?
123 RF

Tylko legalnie pozyskane okazy

Jeśli bardzo chcemy kupić pamiątkę z wakacji, którą wytworzono z zagrożonych gatunków objętych przepisami, możemy przywieźć ją do kraju tylko po upewnieniu się, że okaz został legalnie pozyskany i gdy dopełnimy wszelkich wymaganych procedur eksportowych i importowych. I pamiętajmy, że nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów z nich wykonanych. W razie potrzeby skontaktujmy się z izbą celną lub Ministerstwem Środowiska, gdzie możemy uzyskać poradę, jak sprawnie przeprowadzić procedurę importową i czy w przypadku danego okazu wwóz na pewno będzie możliwy.

Niektórych okazów nie można jednak w ogóle przywozić do Unii Europejskiej. Są wśród nich m.in.: trofea wilka z Białorusi, Kirgistanu i Turcji; ara zielonoskrzydła z Argentyny i Panamy; wszystkie żółwie czerwonolice, jako zagrażające faunie europejskiej; liczne gatunki koników morskich z Indonezji; niektóre motyle i muszle przydaczni z Wysp Salomona; niektóre storczyki ze Szwajcarii, Turcji, Norwegii, Korei Południowej, Rosji, Chin i Wietnamu.

Za łamanie przepisów konwencji CITES grożą poważne kary (aż do pozbawienia wolności do lat 5 włącznie), a towar przechodzi na własność Skarbu Państwa.

Ograniczenia ilościowe

Lepiej nie przywozić jako pamiątki z wakacji antyków, a już na pewno powinniśmy się upewnić, czy dany antyk możemy wywieźć - domagajmy się w takim przypadku od sprzedawcy certyfikatu potwierdzającego prawo wywozu towaru za granicę. Pamiętajmy też, że kryteria, według których coś zostaje uznane za antyk, są względne i inne w różnych krajach. Gdy kupujemy jakiś antyk za wyjątkowo atrakcyjną cenę, prawdopodobnie jest to podróbka lub towar kradziony.

Warto też przed wyjazdem dowiedzieć się, jakich pamiątek nie wolno wywozić z kraju, w którym będziemy odpoczywać. W Tajlandii na przykład obowiązuje zakaz wywozu figur i wizerunków Buddy bez zgody Ministerstwa Sztuki, chyba że są to małe figurki ze straganów.

Rodzina na wakacjach. Jakich pamiątek z wakacji nie wolno przywozić?
123 RF

Musimy też zorientować się, co możemy przywieźć i w jakiej ilości. Z Rosji na przykład możemy zabrać co najwyżej ćwierć kilograma kawioru, a tego przysmaku z ryb jesiotrowatych ani grama. Bez rachunku potwierdzającego zakup z Kuby można wywieźć nie więcej niż 50 sztuk cygar.

Rodzina na wakacjach. Jakich pamiątek z wakacji nie wolno przywozić?
123 RF

Tego nie kupujmy:

  • wyrobów z kości słoniowej
  • rogu nosorożca
  • kości hipopotamów
  • skór zebr i antylop
  • kolców jeżozwierza
  • wyrobów z krokodyli, waranów, węży należących do rodziny dusicieli (np. boa, pytony, anakondy) - takich jak torebki, paski, buty, wypchane okazy
  • pamiątek z korali rafotwórczych
  • skór, czaszek i trofeów z niedźwiedzi (polarnych, grizzly i innych), a także środków medycyny ludowej wykorzystujących niedźwiedzie fragmenty skóry
  • kości, leków i innych wyrobów z dzikich kotów (m.in. rysiów, lampartów, ocelotów, lwów, gepardów i tygrysów)
  • rzeźbionych kości morsów
  • wyrobów ze skorupy żółwi - też grzebieni i oprawek do okularów
  • wyrobów z antylopy tybetańskiej

Gdzie znajdziemy potrzebne informacje?
Wybierając się na zagraniczne wakacje, koniecznie zajrzyjmy na stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

  • www.polakzagranica
  • msz.gov.pl

Znajdziemy tam ostrzeżenia - czyli dowiemy się, czy planowana przez nas podróż na pewno jest bezpieczna, oraz wiele ważnych informacji o różnych krajach i obowiązujących w nich przepisach celnych.

Czytaj też: Rodzina na wakacjach. Koszty leczenia za granicą - jak uniknąć problemów?

Ważne informacje znajdziemy również na:

  • https://www.mos.gov.pl/srodowisko/przyroda/konwencje-miedzynarodowe/konwencja-waszyngtonska-cites/przed-wakacjami-to-warto-wiedziec/
  • www.cites.org
  • www.ginacegatunki.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rodzina na wakacjach. Jakich pamiątek z wakacji nie wolno przywozić? - Głos Wielkopolski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski