Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinka sokołów żyje na kominie elektrociepłowni w Lublinie. Właśnie powiększyła się o pięć pisklaków

Piotr Nowak
Piotr Nowak
materiały nadesłane
Para sokołów wędrownych, która przed dwoma laty zagnieździła się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków, doczekała się pięciu piskląt - trzech samiczek i dwóch samczyków. To jedyna para tego gatunku ptaka w Lublinie.

Dwu-trzytygodniowe pisklęta odkryli przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” 18 maja, podczas wizytacji gniazda na kominie elektrociepłowni. Ornitolodzy podkreślają, że jest to ewenement na ogólnopolską skalę, ponieważ jak dotąd tak licznego lęgu jeszcze nie udokumentowano.

- Młode ptaki są w doskonałej kondycji - zapewnia Sandra Apanasionek, rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Pisklęta wykluły się w budce lęgowej, którą zamontowano na kominie elektrociepłowni. Ptaki zostały zaobrączkowane.

Komin to dla sokołów namiastka gór

Historia pary sokołów wędrownych na 150–metrowym kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków zaczęła się w 2015 r. Najpierw nietypowe lokum upodobała sobie sokolica wędrowna. Wkrótce dołączył do niej jej obecny partner.

- W trosce o przyszłość tego gatunku, dyrekcja elektrociepłowni pozwoliła na zamontowanie na kominie budki lęgowej. Energetycy i ornitolodzy z Lublina zadbali, by para czuła się jak najlepiej w mieście nad Bystrzycą - informuje rzeczniczka PGE.

Dla sokołów wędrownych wysokie budynki to namiastka gór i stromych skalnych półek, na których zakładają swoje gniazda. Elektrociepłownia Lublin Wrotków jest najdalej wysuniętym na wschód miejscem w Polsce, gdzie osiedlają się sokoły wędrowne i drugim, po Puławach, w województwie lubelskim. To jedyna para tego gatunku ptaka w Lublinie.

Sokół wędrowny - rekordzista prędkości

Sokół wędrowny (łac. falco peregrinus) to gatunek kosmopolityczny. Zamieszkuje wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Ma na swoim koncie zwierzęcy rekord prędkości - podczas polowania potrafi osiągnąć prędkość około 360 km/h.

W Polsce sokół wędrowny jest bardzo rzadkim gatunkiem - w kraju jest zasiedlonych obecnie jedynie około 30 gniazd tego gatunku. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wspólnie z organizacjami przyrodniczymi stara się odbudować tę populację.

ZOBACZ TEŻ: Photoday na kominie Elektrociepłowni "Wrotków"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski