Rodzinne pamiątki i zdjęcia na wystawie w Archiwum...

  Rodzinne pamiątki i zdjęcia na wystawie w Archiwum Państwowym w Lublinie (ZDJĘCIA)

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  List dobrego urodzenia Gotfryda Bordana syna Mateusza, wydany przez Burmistrza i Radę miasta Bruck w Saksonii. Bruck, 10 grudnia 1695 r.
  1/13
  przejdź do galerii

  List dobrego urodzenia Gotfryda Bordana syna Mateusza, wydany przez Burmistrza i Radę miasta Bruck w Saksonii. Bruck, 10 grudnia 1695 r.
  ©materiał z wystawy APL/Archiwum Lecha Olgierda Kiernickiego

  W czwartek o godzinie 16.30 w Archiwum Państwowym przy ulicy Jezuickiej 13 odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej po prostu "Archiwa Rodzinne". Zobaczymy na niej zbiory z APL, ale także pamiątki należące do 12 lubelskich rodzin. M.in. w większości nigdy niepublikowane fotografie sprzed kilkudziesięciu lat.
  "Po otwarciu zapraszamy do sali konferencyjnej, gdzie o 17.10 spotkamy się z właścicielami prezentowanych archiwów domowych" - czytamy na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Lublinie.

  Jak z wystawą było? Najpierw Archiwum Państwowe w Lublinie zorganizowało warsztaty dla lublinian, na które mogli przynosić dokumenty i stare zdjęcia z rodzinnych archiwów. Chętnych do podzielenia się opowieściami o mniej lub bardziej skomplikowanej przeszłości nie brakowało. Tym bardziej, że warsztaty były także okazją do poznania tajników tego, jak we właściwy sposób powinno się przechowywać dawne dokumenty, aby się nie zniszczyły.

  Każde zdjęcie czy dokument to odrębna opowieść. Najstarszy na wystawie będzie wypisany w XVII wieku na pergaminie akt urodzenia.

  - Pan, który przyniósł ten dokument, powiedział, że jest w jego rodzinie od zawsze. Nie zna jego losów - zaznacza Agnieszka Konstankiewicz z Archiwum Państwowego w Lublinie, autorka wystawy.

  W losach spuścizny każdej z rodzin odbija się historia Polski. - Rodzina Cieleckich herbu Zaremba od XVI wieku mieszkała na terenie dzisiejszej Ukrainy. Uciekając ze swojego majątku w Rudce Kukielskiej (woj. wołyńskie) w czasie II wojny światowej jej członkowie zabrali ze sobą najcenniejsze, rodzinne dokumenty. Reszta przepadła - dodaje Agnieszka Konstankiewicz.

  Część dokumentów Cieleckich trafiła na Zachód, przewieziona przez rodzinę uciekającą wraz z armią Andersa. Inne znalazły się na Lubelszczyźnie, bo tutaj część rodu zbudowała po wojnie swój drugi dom.

  Wystawa "Archiwa Rodzinne" będzie prezentowana w galerii APL przy ulicy Jezuickiej do 31 października. Wstęp jest wolny.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZAWSZE WIEDZIAŁEM ŻE BYŁEŚ W ORMO

  Robert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  DLACZEGO MNIE TO NIE DZIWI...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co za wspaniała społeczna incjatywa

  dr Marco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  ja też dostarczyłem moje zdjęcie w mundurze członka ORMO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo