Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roraty – kiedy się zaczynają i ile trwają? Co to są roraty? Po co jest lampion na roraty? Dowiedz się wszystkiego o roratach 2019

ak
Lampion na roraty nawiązuje do biblijnej przypowieści Jezusa o roztropnych pannach. Jest symbolem oczekiwania na przyjście Oblubieńca.
Lampion na roraty nawiązuje do biblijnej przypowieści Jezusa o roztropnych pannach. Jest symbolem oczekiwania na przyjście Oblubieńca. Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Roraty – kiedy się zaczynają? Wszyscy kojarzymy je z grudniem i słusznie, ponieważ jest to nabożeństwo odprawiane w adwencie. Tak właściwie co to są roraty i po co jest lampion na roraty? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tej tradycji, jesteś w dobrym miejscu!

Co to są roraty?

Roraty to nabożeństwo, które jest bardzo popularne przede wszystkim w Polsce. To jeden z bardziej charakterystycznych zwyczajów adwentowych. Co to są roraty? To tak naprawdę msza. Jest odprawiana o wschodzie słońca i jest to msza wotywna, co oznacza, że nie odprawia się jej zgodnie z formularzem przypisanym danemu dniu, ale według formularza, który odpowiada szczególnej okazji bądź też pobożności wiernych. Roraty to msza o Najświętszej Maryi Pannie.
Wiemy, co to są roraty, a skąd wzięła się ich nazwa? To akurat bardzo proste – nazwa „roraty” pochodzi od pieśni śpiewanej na początku tej mszy - „Rorate caeli desuper”, czyli „Spuśćcie rosę niebiosa”.

Roraty – kiedy się zaczynają?

Jak już wspomnieliśmy, roraty to szczególne nabożeństwo, które jest odprawiane wyłącznie w adwencie. Oznacza to zatem, że roraty zaczynają się wraz z tym okresem liturgicznym. Ale uwaga! Adwent rozpoczyna się w niedzielę (która jest jednocześnie pierwszą niedzielą adwentu i pierwszą niedzielą nowego roku liturgicznego), natomiast roraty zaczynają się od poniedziałku po tej niedzieli.
Roraty trwają przez cały adwent od poniedziałku do soboty – nie ma ich w niedziele. Są także w wigilię (o ile nie wypada ona w niedzielę), ponieważ wigilia nie jest dniem świąt Bożego Narodzenia, ale jest ostatnim dniem adwentu.

Czy wiesz, w co wierzysz? Wiele rzeczy w Kościele katolickim jest uznawanych za oczywistości, a często niewielu z nas wie, kiedy i w jakich okolicznościach zostały wprowadzone. Dlaczego wierzymy w to, w co wierzymy i podejmujemy pewne praktyki? Zobacz w naszej galerii!

Taryfikator grzechów i pokut, żonaci księża i dziewica Maryj...

Roraty – kiedy są: rano czy wieczorem?

To pytanie, które pojawia się szczególnie w miejscowościach, gdzie jest dużo kościołów. Zgodnie z tradycją bowiem roraty odbywają się zawsze wczesnym ranem (w większości kościołów zaczynają się pomiędzy 6:00 a 6:30), ale z biegiem czasu coraz więcej parafii decyduje się odprawiać roraty po południu (np. o 18:00), co może mieć związek ze słabą frekwencją o poranku bądź umożliwianiem uczestnictwa w mszy roratniej większej liczbie parafian.
Dlaczego roraty powinny odbywać się o świcie? Ma to związek z tym, że adwent jest okresem czuwania i oczekiwania na przyjście Bożego Dzieciątka – nabożeństwo odprawiane o tak wczesnej porze jest wyrazem tego czuwania. W wielu lubelskich parafiach roraty będą rano. Tak będzie np. w:

  • parafii pw. bł. bpa W. Gorala – roraty o 6:15
  • parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego – roraty o 6:00
  • parafii pw. Świętej Rodziny – roraty o 6:00

Ile trwają roraty i jak wyglądają?

Pytanie o to, ile trwają roraty, zadają sobie przede wszystkim ci, którzy chcieliby chodzić na nie o świcie, ale nie wiedzą, czy zdążą dotrzeć potem na czas do pracy czy szkoły. Jako, że jest to po prostu msza, roraty, w zależności od kościoła, trwają od około 30 minut do godziny.
Charakterystyczną cechą, która odróżnia roraty od zwykłych mszy jest to, że rozpoczynają się one w ciemności rozświetlanej jedynie przez światło świec i lampiony na roraty przynoszone przez dzieci. Jaśniej robi się dopiero przy śpiewie hymnu „Chwała na wysokości Bogu”.

Lampion na roraty

Lampion na roraty to tradycja, którą uwielbiają dzieci. Nawiązuje on do przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które oczekiwały na przyjście Oblubieńca z zapalonymi lampami. Historycznie służyły też ludziom do oświetlania drogi, kiedy o zmroku zmierzali do kościoła na roraty.
Lampion na roraty może być czworobokiem, na ściankach którego znajdują się witraże przedstawiające np. symbole chrześcijańskie. Niektórzy jako lampion na roraty wykorzystują też popularne od pewnego czasu latarenki, do których można wstawić świeczkę tealight albo małą lampkę na baterie. Lampion na roraty jest też dołączany do czasopisma „Mały Gość Niedzielny”.

 Czy wiesz o co chodzi w tych katolickich świętach? [QUIZ]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski