Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosnące ceny węgla sprzyjają Bogdance i Prairie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
W ubiegłym roku Bogdanka wyprodukowała 8,5 mln ton surowca. Mimo problemów na rynku węgla kopalnia pozostaje jedną z najbardziej wydajnych w Polsce
W ubiegłym roku Bogdanka wyprodukowała 8,5 mln ton surowca. Mimo problemów na rynku węgla kopalnia pozostaje jedną z najbardziej wydajnych w Polsce Ewelina Lachowska
Większe zapotrzebowanie na węgiel kamienny i ograniczenie wydobycie powoduje wzrost cen. To dobra wiadomość dla Bogdanki i Prairie Mining Ltd.

Od początku roku cena węgla w europejskich portach (skąd trafia od producentów na całym świecie) wzrosła o 30 proc. W samym tylko czerwcu surowiec podrożał o 8,1 proc.

Na zjawisko zareagowała warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Między 8 a 29 lipca kurs akcji LW Bogdanka wzrósł z 34,92 zł do 53,60 zł za akcję. Jednocześnie firma kontynuuje rozpoznanie złoża Ostrów, które znajduje się na północ od Bogdanki. Uzyskanie dostępu do tamtejszego węgla przedłużyłoby żywotność kopalni o prawie 40 lat do 2080 r.

Australijczycy przejmują grunty pod kopalnię
Do budowy nowej kopalni w województwie lubelskim przymierza się też australijska firma Prairie Mining Ltd. i jej polska spółka córka PD Co. Prairie we wrześniu 2015 r. zadebiutowała na GPW. Ostatnio poinformowała, że na koniec czerwca miała na prace projektowe zarezerwowane 18,1 mln dolarów australijskich. Rozpoczęła też wstępne rozmowy z instytucjami finansowymi i potencjalnymi klientami dotyczące pozyskania środków na tę inwestycję. Dla Prairie rosnące ceny węgla to także dobra wiadomość.

- Jest to w zgodzie z prognozami cen węgla, które zostały dla nas opracowane przez zewnętrzną firmę konsultingową na potrzeby Wstępnego Studium Wykonalności. Nasz projekt jest pozytywnie przyjmowany w rozmowach z potencjalnymi instytucjami finansującymi, co dobrze rokuje na przyszłość – mówi Artur Kluczny, wiceprezes PD Co, spółki zależnej Prairie.

W minionym kwartale spółka przekazała do dopracowania projekt zagospodarowania złoża. Kolejnym krokiem będzie złożenie go do zaopiniowania przez Okręgowy Urząd Górniczy, co firma zapowiada na koniec 2016 r.

Jednocześnie trwają prace nad raportem o oddziaływaniu na środowisko, który jest podstawą do wydania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska decyzji środowiskowej niezbędnej dla uzyskania koncesji wydobywczej.

W miejscowości Kulik w gminie Siedliszcze, gdzie ma powstać kopalnia, Prairie kontynuowała przejmowanie gruntów. Trwają prace nad zmianą lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego, podłączeniem linii energetycznej oraz połączeniem kolejowym kopalni z ogólnokrajową siecią.

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski