Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba legalnych aborcji w Lubelskiem. Kiedy można legalnie przerwać ciążę?

Gabriela Bogaczyk
fot. Przemysław Świderski
Jedenaście zabiegów przerwania ciąży przeprowadzono w zeszłym roku w lubelskich szpitalach. To prawie dwa razy więcej niż w 2017 roku. Eksperci mówią, że te liczby jednak nie oddają faktycznej skali legalnych aborcji.

- To, że liczba legalnych terminacji ciąż wzrosła w woj. lubelskim z 6 do 11, tak naprawdę nic nie oznacza. To niemożliwe, że tylko tyle mieszkanek Lubelszczyzny skorzystało z możliwości przerwania ciąży w uzasadnionych przypadkach. Prawda jest taka, że szpitale przerzucają się ryzykiem i odsyłają pacjentki do innych miast, np. z Lublina do Warszawy. Inne miasta nie chcą być kojarzone z tą procedurą i odsyłają pacjentki do Warszawy - wyjaśnia Urszula Kuczyńska z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

W całej Polsce w zeszłym roku przeprowadzono 1076 zabiegów przerwania ciąży, w zdecydowanej większości z powodu poważnych wad rozwojowych płodu. W woj. lubelskim stanowiło to przyczynę wszystkich 11 zabiegów. Mowa o skrajnie ciężkich przypadkach, jak np. zespół Edwardsa, ale także bezczaszkowie, bezmózgowie czy niewykształcenie narządów.

W woj. lubelskim najczęściej zabiegi przerwania ciąży dokonywano u nastolatek - cztery miały poniżej 18 lat, a kolejne trzy poniżej 20. roku życia. Dwie z pacjentek miały powyżej 35 lat.

- To absolutnie uwłaczające i nieludzkie, że kobiety, które też przecież wyczekiwały na poród swojego ukochanego dziecka, są odsyłane od Annasza do Kajfasza, żeby dokonać legalnej aborcji ze względu na poważne wady rozwojowe płodu. Dla nich to też ogromnie trudne przeżycie i doświadczenie - dodaje Urszula Kuczyńska.

Przypomnijmy, że w Polsce można legalnie przerwać ciążę w trzech przypadkach:

  • gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu;
  • gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety;
  • gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
W pierwszej połowie 2019 roku ZUS nakrył na nieprawidłowym korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego 397 mieszkańców województwa lubelskiego. Były to głównie przypadki pracy zarobkowej na zwolnieniu. Na przykład: pielęgniarka na zwolnieniu u swojego pracodawcy dorabiała, realizując wizyty domowe u pacjentów. Wykładowca egzaminował na zwolnieniu studentów, a inna osoba w czasie zwolnienia robiła kurs prawa jazdy

Zamiast się leczyć na zwolnieniu, robił kurs na prawo jazdy....

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski