Rośnie liczna brutalnych napadów i pobić w Lublinie. Katami są młodzi ludzie

DUN
Karolina K. zaatakowała swoją ofiarę na ul. Lipowej. Przyznała się do winy, chce dobrowolnie poddać się karze
Karolina K. zaatakowała swoją ofiarę na ul. Lipowej. Przyznała się do winy, chce dobrowolnie poddać się karze monitoring miejski
Lubelska prokuratura skierowała do sądu w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 19-letniej Karolinie K. Śledczy wnioskują dla niej o dwa lata więzienia i 800 zł grzywny. Dziewczyna przyznała się do winy, chce dobrowolnie poddać się karze. Pobicia i rozboje dokonywane przez młodych bandytów to w Lublinie nie nowość.

Karolina K. razem z 14-letnią koleżanką latem stały się negatywnymi bohaterkami wszystkich serwisów informacyjnych w kraju. Jednej z lipcowych nocy na rogu ul. Lipowej i Al. Racławickich, na oczach przechodniów, starsza z dziewczyn chwyciła z tyłu za włosy niczego niespodziewającą się równolatkę. Potem zadawała jej ciosy. W tym czasie młodsza zaatakowała 20-letniego kolegę napadniętej. Potem nastolatki zabrały torebkę dziewczyny, w której były m.in.: klucze, portfel, dokumenty i telefon komórkowy. Łączna wartość - 580 zł. Agresywne nastolatki zostały szybko zatrzymane.

Karolina K. trafiła do policyjnego aresztu, jej młodsza koleżanka - do Policyjnej Izby Dziecka. Śledczy stwierdzili, że to nie pierwszy konflikt 19-latki z prawem. Została oskarżona także o inne pobicie, groźby karalne, kradzież artykułów spożywczych wartości 800 zł i usiłowanie kradzieży jedzenia i kosmetyków za ponad 1 tys. zł.

Zajście z ul. Lipowej było szeroko komentowane w kraju, bo do mediów trafiło nagranie z monitoringu, które w całej okazałości pokazało brutalność napastniczek.

Wyczyny młodych bandytów to jednak w Lublinie i regionie żadna nowość.

We wrześniu 2010 r. 15-latek zaatakował oczekującego na autobus 16-latka na dworcu przy al. Tysiąclecia. Chciał mu zabrać telefon komórkowy. W lipcu 2013 roku 19-latek z Lublina przy ul. Skłodowskiej napadł 67-letnią kobietę. Ukradł jej dwa złote łańcuszki o wartości prawie trzech tysięcy złotych. We wrześniu tego roku dwóch 15-latków i jeden 14-latek napadli 21-latka na ul. Głębokiej. Zażądali od niego oddania wszystkich posiadanych pieniędzy. Mężczyzna odmówił, więc zaczęli go bić. Zaatakowanemu udało się wyrwać i schronić w pobliskim sklepie.

Półtora miesiąca temu cztery dziewczyny w wieku 16 i 17 lat napadły na dwie 13-latki na ul. Radości. Popychały je, biły i groziły, że obetną im włosy. Potem ukradły swoim ofiarom 6 złotych i książki. Podręczniki jedna z nich chciała sprzedać w komisie. Stwierdziła potem, że chciała mieć pieniądze na drobne wydatki.

Pod koniec października trzynastolatkowie brutalnie pobili rówieśnika na szkolnym boisku przy ulicy Mickiewicza. Przewrócili go na ziemię, kopali, jeden z nich wskoczył chłopcu obiema nogami na głowę. Pobity doznał m.in. krwiaków mózgu. - Główną przyczyną coraz częściej pojawiających się przypadków skrajnej przemocy wśród młodych ludzi jest rosnąca niedojrzałość społeczno-emocjonalna. Wynika z zaniedbywania środowiskowego i błędów popełnianych przez rodziców - oceniał wówczas psycholog dr Ireneusz Siudem.

A jak wy oceniacie - skąd wśród młodych ludzi taka agresja?

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 61

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej

A może rośnie proporcjonalnie do wyładowań na słońcu ? Jak już odlecieć to czemu nie na maksa ? Głupich nie sieją..

b
bzyko24

no i co ....chcesz taki "meksyk" u siebie na podwórku, że będziesz się srał wyjść po mleko dla swojego dziecka, bo ci może odje..ą łeb z 45... ??? zastanów się ty 'a me ry ka ńcu'

J
JKM

to głosuj na Nową Prawicę i Korwina Mikke, twoje oczekiwania będą spełnione

n
niewinny84@interia.pl

Czego oni tam uczą ? Często nie mogą uczyć bo tak wspaniale zachowuje się młodzież, że rodzice by nie uwierzyli, że ich pociechy mogą tak się zachowywać. Wam nie dogodzi - nie chcecie to nie musicie chodzić.

O
Obwarzan

"katami są młodzi ludzie" - uwielbiam tą część tytułu. Pomyślmy dlaczego są to ludzie młodzi...
Po 1 - normalni ludzie w wieku większym niż 25 lat raczej nie zaczepiają i nie biją przypadkowych ludzi od tak bez powodu a jedynie w ramach wymuszeń lub zorganizowanego czynu.
Po 2 - młodość ma to do siebie, że robi człowieka porywczym więc jeżeli ktoś jest agresywny z natury to jasne jest, że w takim wieku będzie się tej agresji ponosił.
Po 3 - nikt nie mówi, że kiedyś tak nie było.
Po 4 - hajs hajs, fejm czyli kreowane stereotypy ludzi, którzy odnieśli sukces. A napaści? Dla nastolatka brzmią jak łatwa kasa. A kasa? W końcu najważniejsza nie?
Po 5 - brak postawy społecznej i wychowania grupowego. Wychowują rodzice i tyle, nauczycielom się nie chce wtrącać, wychowawcy szkolni się nie interesują a pedagog sobie pogada pogada i tyle. Wszyscy powinniśmy być odpowiedzialni za wychowywanie przyszłego narodu a nie "to nie moja sprawa"

s
sdsdsd

Zostali ujęci. I co? Nie dostali nawet "zawiasów", sędzia argumentował, że "chłopcy się chcieli tylko przejechać". Czarna rozpacz.

k
kestrel

Jeżeli gnojek jeden z drugim będą mieli tą świadomość, że jak narozrabiają, to czekać ich będą naprawdę surowe kary - 10-15 lat bezwzględnego więzienia, ujawnienie wizerunków i danych - to się zastanowią. Bo tak jak teraz jest - leją na wszystko bo wiedzą, że nawet za pobicie ze skutkiem śmiertelnym będą mieli "zawiasy" i co najwyżej "dozór" - to jest to sytuacja patologiczna. Sądy są dla gnojków nadzwyczaj łaskawe - a jak jeszcze gnojki mają wysoko sytuowanych rodziców to w ogóle jest wolna amerykanka.

I nie trzeba żadnych panów psychologów, żeby nad tym łzy wylewać. Jako koń jest każdy widzi. Tylko nikt z tym nic nie chce zrobić, a tacy co chcą to reformować (Giertych, Gowin) kończą ośmieszeni i poniżeni.

j
jerry

W Stanach możesz tak robić, możesz nosić broń i co z tego?
Są takie miejsca, gdzie nawet policja nie zachodzi. W Detroit jest jak na dzikim zachodzie. Nie ma dnia bez zabójstwa...

j
janm

W tytule jest, że rośnie liczba brutalnych napadów.
Nie, żebym się czepiał. Ale w tym tekście nie ma nic o tym. Bo jeśli rośnie, to trzeba mieć jakieś odniesienie. A tu nic. Tylko przykłady i tyle.

L
Luk

Dopóki będzie się karać ludzi za obronę osobistą, a z drugiej strony kary dla bandytów będą niskie, dopóty takie przypadki będą coraz cięższe.

Pozwólcie zabijać bandytów w obronie własnej. Od razu się zastanowią kilkukrotnie nad atakiem. A Ci którzy się nie zastanowią szybko pójdą do piachu.

k
kaczafi

W sumie gdy nie ma wątpliwości można by robić publiczne egzekucje takich przypadków z ogłuszeniem pistoletem na kołki (jak bydło) a potem krzesło elektryczne albo szubienica pod starym pedetem jest miejsce albo tam gdzie stawiają choinkę, w ostateczności gdzieś koło zamku.

z
zioom

Ty jakiś zakompleksiony jesteś! Ta dziewczyna to nie kibic a wychowana wg. standardów Palikota smarkula, donald douczy ją jeszcze jak można lepiej kraść (nie przez rozboje) i w przyszłości zostanie ona ministrą!

O
Ość

dokąd ci co odważniejsi uciekli... czy przypadkiem nie tam, skąd idea tej tęczy?

...

Oczywiście że tak. Zwyrodnialcy skaczą po głowie rówieśnikowi - sprawa jasna i prosta, tu nie ma co udowadniać i dochodzić, tylko do piachu, a nie zaraz procesy, dochodzenie kto pierwszy zaczął, kto mocniej bił. Nastolatka mówi, że pobiła, bo chciała mieć kasę na drobne wydatki - również sprawa jasna i prosta, jedno posiedzenie i do piachu. Tylko surowe kary (naprawdę surowe) kary może będą powstrzymać zwyrodnialców. A nawet jeśli, nie to przynajmniej mniej ich będzie po świecie grasowało, drugi raz niczego złego nie zrobią. Ale orzekane kary muszą być naprawdę surowe: 10 czy 20 lat więzienia w kodeksie to jest mało surowa kara, bo za przestępstwo zagrożone taką karą sąd wymierzy 2-3 w zawieszeniu, żeby nie przekreślać życiowych planów i marzeń zwyrodnialca.

O
Ość

zwiększyła się ilość napadów, agresja młodych itp, w każdym razie nie na tyle, jak w artykule napisano...
Fakt, ustawodawstwo niestety tak jest skonstruowane, że bardziej chroni sprawcę, jak ofiarę... ja doskonale rozumiem, że KAŻDEMU oskarżonemu należy się obrona adwokacka, należy się - przed wydaniem wyroku skazującego, podczas śledztwa i przewodu sadowego - domniemanie, że jest niewinny. Ale jakże często dochodzi do sytuacji, że ofiara po prostu rezygnuje z dochodzenia swoich praw, świadkowie nie chcą zeznawać - a przecież nie dzieje się to - ot, tak sobie, bo np. mają taką fantazję. Czymś jest to uzasadnione. A tak jest, proszę mnie wierzyć pomimo, że nie będę szczegółowo opisywał zdarzenia - z pewnych przyczyn, właśnie m.in. aby chronić ofiarę. Tak samo nie bez przyczyny ludzie nie maja zaufania zarówno do organów ścigania jak i do wymiaru sprawiedliwości.
Czasem myślę, czy w zamyśle ustawodawców nie było to celowym posunięciem...
Swego czasu dosyć ożywiona dyskusja się odbywała na temat agresji w szkołach, tych niższego szczebla. Do dzisiaj nie potrafię zrozumieć, dlaczego praktycznie niczego nie uczyniono, aby taką agresję powstrzymać... choćby USUWAJĄC szczególnie "nieprzystosowanych" uczniów ze szkół - wystarczyło by zmienić przepisy dotyczące powszechności nauczania. Powszechne i obowiązkowe nauczanie powinno być przez pierwszych kilka lat - np. trzy, aby tylko nauczył się jako tako czytać, pisać i liczyć do 100 - i wystarczy. Dalsze nauczanie, owszem, jak najbardziej powszechne, darmowe - jak teraz, ALE NIE PRZYMUSOWE. Dało by to narzędzie do eliminowania ze szkół jednostek agresywnych, co TYLKO z pożytkiem dla reszty by się stało. Dla tych usuniętych - np. szkoły specjalne z zaostrzoną dyscypliną pod ścisłą opieką psychologów... Również za duże uprawnienia w ręce otrzymały te tzw. rady rodzicielskie (komitety czy jak tam je zwał) - szkoła nie może być aż tak demokratyczna! W demokrację to możemy się bawić w przypadku ludzi dorosłych, ale nie dzieci, które dopiero muszą się nauczyć samodyscypliny, odpowiedzialności, zasad obowiązujących w społeczeństwie - a do tego konieczne są pewne rygory, niestety. (I tu niestety, bardzo często właśnie rodzice mocno przeszkadzają...) Dopiero po nauczeniu ich tej właśnie odpowiedzialności za własne postępowanie - można uczynić krok następny - czyli nauczać zasad demokracji. Też i szkołom za bardzo zależy na ILOŚCI uczniów, nie ich JAKOŚCI - bo to od ILOŚCI uzależniono finanse. Bardzo duży błąd.
Szkoły to tylko stosunkowo niewielki, choć istotny - fragment całego problemu. Trzeba jeszcze rozpatrzeć tak mocno i usilnie propagowany w mass-mediach (co charakterystyczne - także tych "oficjalnych, "państwowych") konsumpcyjny model życia, dążenia do "sukcesu" za wszelką cenę - niestety, jedynym wyznacznikiem osiągnięcia tego "sukcesu" jest FORSA... nachalną REKLAMĘ (MUSISZ kupić to, kupić tamto, a staniesz się KIMŚ), propagowanie złudzenia, że wszystko jest osiągalne dla każdego - bez uświadamiania ograniczonych możliwości i rzeczywistych kosztów takiego sposobu życia... oj, dużo by pisać. Młodzi (i w sporej części TAKŻE ICH RODZICE), nie znający tych rzeczywistych kosztów, nie posiadający jeszcze wyrobionych hamulców - są szczególnie podatni na takie chwyty, dla nich bardziej liczy się pozłotko jak rzeczywista wartość. MIEĆ, a nie BYĆ, MIEĆ za wszelka cenę - najłatwiejszy sposób zaistnienia w otoczeniu, subkulturze... a kiedy to MIEĆ staje się nieosiągalne - wtedy bunt, agresja skierowana przeciwko każdemu, kto akurat pod rękę się nawinie.
WSZYSTKIE CHWYTY DOZWOLONE - generalna zasada, obowiązująca także (a może w szczególności) w kręgach elity politycznej też bardzo znacząco wpływa na postrzeganie świata przez młodych ludzi... co innego się im mówi, co innego widzą - dziwicie się, że dostosowują się do takiego świata?
Do kogo pretensje, że tak jest? Ano, do SIEBIE miejcie, do siebie! Młodzi są tylko lustrem, w którym WY się odbijacie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3