Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rower miejski mówi „do widzenia”. Jednoślady znikną z ulic do końca października. Powód?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
archiwum redakcji
Z końcem października z lubelskich ulic znikną rowery miejskie. System Lubelskiego Roweru Miejskiego przestanie działać, bo kończy się umowa miasta z operatorem prowadzącym uliczne wypożyczalnie, którym jest - jeszcze - Nextbike.

Pożegnanie miasta z Nextbike nie oznacza jednak, że jednoślady na zawsze pożegnają lubelskie ulice. Prowadzeniem wypożyczalni zajmie się ratusz. System trafi w ręce Zarząd Transportu Miejskiego, będzie nim zarządzało MPK.

- Aktualnie są finalizowane negocjacje z MPK, który będzie operatorem systemu od nowego sezonu. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy, w której zawarta będzie ostateczna wartość zamówienia oraz zakres obowiązków – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. I zapowiada. - Nowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego ruszy wiosną przyszłego roku. O dokładnym terminie startu poinformujemy bliżej tego terminu.

Uliczne wypożyczalnie rowerów pojawiły się na lubelskich ulicach w 2014 r. W kolejnych latach system był rozbudowywany. Obecnie składa się z 700 rowerów (w tym 12 dziecięcych) oraz z 127 stacji (82 standardowych na terenie Lublina, 5 standardowych na terenie Świdnika, 2 dziecięcych w Lublinie, 38 pasywnych na terenie Lublina).

Infrastruktura przejdzie automatycznie w ręce miasta. Ale nie będzie tak z kontami użytkowników i pieniędzmi na nich zgromadzonymi.

- Te pieniądze nie przepadają – zapewnia Cezary Dudek z Nextbike Polska.

Pieniądze można odzyskać.

– Aby to zrobić wystarczy wysłać mail na adres [email protected] z prośbą o zamknięcie konta i zwrot zgromadzonych środków – wskazuje Dudek.

Drugą opcją jest zostawienie konta i wykorzystanie go do wypożyczania rowerów w miastach, gdzie Nextbike prowadzi systemy np. Warszawa, Poznań.

- Mamy nadzieję, że rozwiązania, które chcemy wprowadzić w kolejnych latach, utrzymując obecne abonamenty ale i dając w pewnym sensie możliwość darmowego wykorzystywania rowerów przez posiadaczy biletów okresowych komunikacji miejskiej, pozwoli jeszcze to grono poszerzyć. Stawiamy na podróż łączoną, stąd współpraca z Zarządem Transportu Miejskiego w tym zakresie. Liczymy że LRM pod nowymi barwami, wybranymi przez samych mieszkańców, ze zwiększoną ilością stacji, będzie nadal pełnił ważną funkcję transportową i cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem użytkowników – mówi Arkadiusz Niezgoda, z-ca dyrektora Wydz. Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

W tym roku (od stycznia do końca września) rowery miejskie były wypożyczane 133 465. Użytkownicy korzystali z nich łącznie 5 037 083 minut. Sprzedano 946 abonamentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski