Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem po Lublinie na „trójkę”. Cykliści ocenili jak jeździ się po mieście

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Archiwum Polska Press
Brak ścieżek rowerowych w centrum Lublina, brak połączeń pomiędzy dzielnicami a śródmieściem – to główne mankamenty, które wytykają ratuszowi lubelscy cykliści. Zaprezentowali wyniki ogólnopolskiego Badania Klimatu Rowerowego. Lublin otrzymał – w szkolnej skali – „trójkę”.

- Nie ma się czym cieszyć. Wyniki pokazują, że osoby, które już jeżdżą oceniają warunki dla rowerzystów jako neutralne. To nie zachęci nowych osób do jazdy rowerem. Jedyna pozytywna ocena odnosiła się do roweru publicznego, którego zasady funkcjonowania właśnie diametralnie zmieniono – ocenia Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego.

Lublin w ogólnopolskim Badaniu Klimatu Rowerowego dostał – w szklonej skali – „trójkę”. Uczestniczyło w nim 293 rowerzystów z Lublina, głównie osoby pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, które z roweru korzystają przynajmniej kilka razy w miesiącu. Pod uwagę wzięto pięć kryteriów, wśród nich m.in.: bezpieczeństwo, komfort jazdy, infrastrukturę dla jednośladów.
Rowerzyści ocenili, że jazda rowerem po Lublinie sprawia więcej radości niż stresu. Źle ocenili dostosowanie sygnalizacji świetlnych do ruchu rowerowego: wskazali, że na światłach stoją dłużej niż samochody.

- Zniechęcająco wpływa na rowerzystów brak ścieżek na terenie śródmieścia oraz brak połączeń między dzielnicami a centrum Lublina – dodaje Kowalik. I wskazuje „luki” w infrastrukturze rowerowej: - Przy Drodze Męczenników Majdanka brakuje fragmentu od Wrońskiej do Łęczyńskiej, ścieżka na Kompozytorów Polskich urywa się na al. Solidarności i nie można nią dojechać do centrum.

Miasto wylicza, że w tym roku powstało 5 km ścieżek rowerowych wzdłuż Al. Racławickich, pod koniec ubiegłego roku cykliści wjechali na trasy w odnowionym parku Ludowym. Budowane są drogi dla jednośladów wzdłuż Północnej oraz Solidarności.

- Planowane działania na ten rok, w zakresie ścieżek rowerowych, dotyczą jeszcze opracowania dokumentacji projektowej dla dwóch lokalizacji: na odcinku od ronda Honorowych Krwiodawców, wzdłuż całej al. Warszawskiej, do skansenu oraz na ul. Abramowickiej na odcinku od Głuskiej do pętli trolejbusowej w rejonie ul. Sadowej – wskazuje Izolda Boguta z biura prasowego ratusza. I dodaje: - Na chwilę obecną użytkownicy rowerów przemieszczający się po naszym mieście mają do dyspozycji około 190 km ścieżek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski