MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowy szkół na Felinie i Sławinie wychodzą z impasu. Kiedy uczniowie dostaną nowe pomieszczenia?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Po dwa miliony złotych ma trafić w tym roku na rozbudowę szkoły przy ul. Wł. Jagiełły (SP 52) oraz Sławinkowskiej (ZS 12). Na razie nie trafiła ani złotówka. Ale sytuacja ma się zmienić. Ratusz jest „o krok” od ogłoszenia przetargu na budowę nowych segmentów przy tych placówkach oświatowych.

- Przetargi zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych dwóch tygodni – zapowiada Monika Głazik z biura prasowego ratusza. Chodzi o rozbudowę dwóch placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej nr 52 przy ul. Wł. Jagiełły na Felinie oraz Zespołu Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej (Sławin). To zwrot w sprawie. Przez ostatnich kilka miesięcy inwestycje stały w miejscu. Wszystko przez brak dokumentacji projektowej, którą zamówił ratusz, ale nie mógł wyegzekwować jej wykonania od biur architektonicznych.

Teraz ratusz ma już wyjście z sytuacji. - Zadania zostaną zrealizowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, zgodnie z opracowanymi dla tych inwestycji programami funkcjonalno-użytkowymi – informuje Głazik.

W przypadku szkoły na Felinie do istniejącego budynku zostanie dobudowany nowy segment dydaktyczny, gdzie będzie znajdowało się 16 klasopracowni. To więcej niż szkoła ma obecnie. Segment będzie miał dwie kondygnacje. Łącznie ma się w nim znaleźć miejsce dla 500 dzieci.

Powstanie też część kuchenna. Umożliwi przygotowywanie i wydawanie 1500 posiłków dziennie.

Obie nowe części szkoły – dydaktyczna i kuchenna - mają być pokryte panelami fotowoltaicznymi przetwarzającymi energię słoneczną. To pozwoli ratuszowi ubiegać się o dofinansowanie budowy ze środków, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Placówka przy ul. Sławinkowskiej ma się powiększyć o ok. 2 tys. mkw. Powstanie przy niej nowy segment przedszkolny na 12 oddziałów.

Ratusz chce, aby roboty przy szkole na Felinie zakończyły się w 2022 r. Taki termin określił w wieloletniej prognozie finansowej. Miasto straciło jednak dużo czasu na przepychankach z projektantem, które nie zaowocowały dostarczeniem dokumentacji. Ten czas chce „odrobić” dopuszczając możliwość wykorzystania przy rozbudowie szkoły prefabrykowanych elementów. Takie rozwiązanie znacząco przyśpieszyłoby roboty. Przy czym sięgnięcie po taką technologię jest tylko opcją dopuszczaną przez ratusz, nie wymogiem.

Ratusz nie może opóźniać przebudowy szkoły na Felinie. Placówka przy Wł. Jagiełły jest jedyną działającą na terenie całej dzielnicy. Już teraz pęka w szwach. W szkole zaprojektowanej dla ok. 250 dzieci uczy się ich ponad 600. A niedługo będzie jeszcze więcej, bo na Felinie powstają nowe bloki mieszkalne.

Miejsca brakuje też dla uczniów w szkole przy Sławinkowskiej. W przypadku tej inwestycji ratusz planuje, że zostanie ona zakończona w 2021 r.

Rozbudowa szkół nie będzie tania. Łączny koszt robót jest szacowany na ponad 45 mln zł W przypadku inwestycji na Felinie szacunki mówią o konieczności wydania 30,1 mln zł. Rozbudowa szkoły na Sławinie ma być dwa razy tańsza i może pochłonąć ok. 15 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski