Rozpoczęły się III Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W poniedziałek rozpoczęły się III Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie. Przez tydzień w wybranych szkołach z województwa lubelskiego odbędą się wydarzenia edukacyjne. Wszystko po to, żeby nie zapomnieć o tragedii Holokaustu i pielęgnować pamięć o polsko – żydowskiej przeszłości Lubelszczyzny.

- Spotykamy się, by oddać hołd tym, których nie ma wśród nas, a byli częścią naszego społeczeństwa, budowali wolną niepodległą Polskę, służyli doświadczeniem, pracą, wiedzą i majątkiem. Żydzi dalej byliby częścią naszej społeczności, gdyby w człowieku nie zwyciężyła nienawiść, która doprowadziła do Zagłady 6 mln niewinnych istnień – mówiła we wstępnym wystąpieniu prof. Sabina Bober, inicjatorka wydarzenia.

Zaraz po niej głos zabrała Bożena Ćwiek, dyrektorka Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim: - Naszym celem jest podtrzymanie pamięci o Holokauście, aby ten czas był przestrogą przed rasizmem, uprzedzeniami i nienawiścią – mówiła i podkreślała, że zwłaszcza teraz ważne jest uwrażliwienie młodych ludzi na tę problematykę, by w przyszłości zapobiec aktom ludobójstwa.

Lubelskie obchody oficjalnie otworzyła, prof. Magdalena Charzyńska Wójcik, dziekan wydziału nauk humanistycznych KUL. - Kiedy czytam leksykon „Sylwetki Żydów lubelskich” nie potrafię oprzeć się projektowaniu również alternatywnej historii naszego miasta. Przecież Holokaust oprócz wymiaru indywidualnego i wspólnotowego, odczuwanego przez Żydów, miał wymiar społeczny dla miasta w znaczeniu ponadnarodowościowym i ponadwyznaniowym. Żydzi stanowili trzecią część mieszkańców Lublina – zaznaczyła dziekan.

Prof. Sławomir Żurek w swoim wystąpieniu próbował odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule „Dlaczego pamięć o Holokauście dzisiaj jest tak ważna?”. W definicji Holokaustu przytoczył m.in. myśli Zygmunta Baumana, jak i patrona uczelni Jana Pawła II, który, jak podkreślał Żurek, Zagładę traktował w kategorii uniwersalnego doświadczenia całej ludzkości.

– Zagłada traumatyzowała nie tylko Żydów i tych, którzy przeżyli Zagładę, ale świadków i zabójców oraz ich potomków. Wszyscy jesteśmy pokoleniami traumatyzowanymi, ranionymi przez Zagładę – mówił prof. Żurek i podkreślał, że „Polska po wojnie stała się wielkim żydowskim cmentarzem”.

- My wszyscy potrzebujemy odbyć żałobę po polskich Żydach, aby uznać także swoją winę, która objawiała się w bardzo różny sposób, np. poprzez obojętność czy aktywną pomoc nazistom. Pamięć o Holokauście pozwala zrozumieć, do czego może doprowadzić antysemityzm, fałszywa idea, która otumania– zaznaczył.

W drugiej części inauguracji, organizatorzy wręczyli wyróżnienia i nagrody uczestnikom i laureatom pierwszego wojewódzkiego konkursu „Przeminęli cieniem – ludzie, miejsca, wydarzenia, dźwięki…” . Dyplomy uznania dostali także ich nauczyciele: Anna Walaszek i Katarzyna Kasprzycka z IX LO, Justyna Krupińska z IV LO Miłosz Mielecki z III LO i Dawid Gutek z XXIII LO.

Jak co roku w Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie włączyło się kilka szkół z województwa lubelskiego: z Lublina, Lubartowa oraz Świdnika.

Wszystkie odbywające się tam wydarzenia będą tym razem tylko w formie online, uczestnicy połączą się za pomocą platformy MS Teams oraz za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych.

W ramach obchodów w IX LO w Lublinie odbędą się m.in. całotygodniowe warsztaty prowadzone przez uczniów dla uczniów nt. Holokaustu oraz wystawa „Nasi sąsiedzi – Żydzi na Lubelszczyźnie. W Czwórce przez cały tydzień na stronie internetowej szkoły będą pojawiać się różne materiały dot. pamięci ofiar Holokaustu w naszym regionie, poznamy m.in. szkolną historię obchodów tych dni w latach ubiegłych, obejrzymy wystawę „Rebeka, Sara, Miriam – koleżanki”, a także przeczytamy specjalny numer gazetki szkolnej „Czwórka z Plusem”.

W Lubartowie uczniowie klas ósmych SP nr 3 im. Piotra Firleja porozmawiają ze świadkiem historii, ks. Szymonem Tomaszewskim, Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, obejrzą prelekcje i prezentacje dot. tematyki Holokaustu oraz kultury i tradycji lubartowskich Żydów.

Z kolei w Świdniku licealiści z II LO im. K.K. Baczyńskiego spotkają się z Józefem Psiukiem, byłym więźniem Majdanka, a także poznają laureatów konkursu plastycznego „„Auschwitz nie spadło z nieba...”, a uczniowie SP nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie obejrzą wystawę pt. „Tradycje i zwyczaje żydowskie”.

27 stycznia uczestnicy z udziałem wiceprezydenta miasta i wicemarszałka zapalą symboliczne znicze i złożą kwiaty pod pomnikiem Ofiar Getta w Lublinie. Uroczystości związane z tym dniem będą również odbywały się w Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu, tam zgromadzeni złożą hołd ofiarom w Niszy Ohel.

- 27 stycznia to bardzo symboliczna data. Przypada wtedy rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W 2005 r. ONZ ustanowiło ten dzień Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu – przypomina prof. Sabina Bober.

Jak zapowiadają organizatorzy, po ustaniu pandemii na uczestników obchodów będzie czekać wiele atrakcji. M.in. wycieczka po miejscach pamięci związanych z zagładą żydowskiej ludności Lublina. Szczegółowe informacje poznamy na facebooku Pracowni.

Głównymi organizatorami obchodów są m.in. Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL oraz Pracownia Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek woj. lubelskiego.

Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie