- Bezpieczeństwo jest stawiane na pierwszym miejscu, nie tylko militarne, ale w ostatnim czasie także doświadczyliśmy jak ważne jest bezpieczeństwo powodziowe. Ostatnie lata były dla nas swego rodzaju poligonem. Dotknęła nas pandemia, późnej Rosja zaatakowała Ukrainę. Jest to przestrzeń do tego, by rozmawiać o tym, co się wydarzyło, ale też przygotować się na przyszłość. Dlatego tak ważne jest budowanie partnerstw - powiedział marszałek Małopolski Łukasz Smółka, który otworzył Krynica Forum 2024.
Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju, podkreślił: - Cieszę się, że w Krynicy-Zdroju możemy się spotkać na kolejnym Forum, które jest miejscem wspaniałych debat, wystąpień, prelekcji. Cieszę się, że Krynica-Zdrój to uzdrowisko, kurort, destynacja turystyczna, ale także miejsce ambitnych spotkań, kongresów.
Krynicę Forum 2024 rozpoczęła środowa sesja popołudniowa. Już pierwszego dnia na agendzie pojawiły się kluczowe tematy z perspektywy Polski i regionu. W centrum uwagi znalazł się panel z udziałem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacka Siewiery, poświęcony wojnie na Ukrainie. Uczestnicy oceniali bieżącą sytuację na froncie, omawiali możliwe scenariusze rozwoju oraz perspektywy zakończenia konfliktu.
- Zachód nie może ulegać znudzeniu wojną na Ukrainie. Propaganda stanowi wstęp do realizacji celów politycznych. Bardzo istotnym jest rozgraniczenie tego, jakiej propagandy używa Ukraina, aby nie złamać hartu ducha swoich żołnierzy. My musimy zadać sobie pytanie, czy jest lepiej powiedzieć "Tak Ukraina przegrywa", czy chcemy dalej wierzyć w powtarzane pewne elementy propagandy ukraińskiej. To nie jest wojna NATO z Rosją, ale po tym jak obronił się Kijów, w propagandzie rosyjskiej jest to powtarzane, że to wojna z Zachodem. Niestety na ten moment w wielu stolicach wygrywa przekonanie: "Ukraina jest nadal suwerenna i to jest wielkie zwycięstwo Ukrainy" - mówił Jacek Siewiera.
Prof. Sławomir Dębski z Kolegium Europejskiego w Natolinie, skomentował: - Dużo się mówi, co Ukraina może zrobić, aby wojna się zakończyła, ale niewiele się mówi o tym, co musi zrobić Rosja. Nie widzę, żadnej przesłanki, zachęty, która mogłaby skłonić Putina do zakończenia wojny, skoro odbiera sygnały, że Zachód jest tą wojną zmęczony.
W drugim dniu Krynica Forum 2024 zaplanowano główne wystąpienia z udziałem przedstawicieli władz państwa: prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza, minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.
Wojna na Ukrainie jednym z głównych punktów programu
Kwestia wydarzeń na Ukrainie stanowi jeden z najważniejszych punktów tegorocznego programu Krynica Forum 2024, który koncentruje się na tematach bezpieczeństwa – od wsparcia i odbudowy po ocenę działań polskich rządów na przestrzeni ostatnich lat.
Hasło przewodnie Krynicy Forum 2024 to "Empowering the Region", podkreślające znaczenie rozwoju regionalnego, co znajduje odzwierciedlenie w zaangażowaniu Województwa Małopolskiego, pełniącego rolę Partnera Głównego Krynica Forum 2024.
Program Forum obejmuje ponad 40 paneli tematycznych, gromadząc blisko 150 prelegentów i kilka tysięcy uczestników. Cztery ścieżki tematyczne podzielono na najważniejsze sceny zlokalizowane w Pijalni Głównej oraz Sali Balowej Starego
Domu Zdrojowego.
Rozmowy o CPK i elektrowniach jądrowych
Perspektywa rozwoju polskiego biznesu na Ukrainie, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz elektrowni jądrowych to główne punkty ścieżki tematycznej jaką jest rozwój i biznes.
W debatach poświęconych tym zagadnieniom wezmą udział eksperci znanych ośrodków analitycznych i think-tanków: Ośrodka Studiów Wschodnich, Polityki Insight, Warsaw Enterprise Institute, European Council on Foreign Relations oraz Klubu Jagiellońskiego.
W panelach dyskusyjnych o tematyce samorządowej i społecznej, gdzie będzie poruszane m.in. zagadnienie wykluczenia transportowego.
Budowanie relacji w regionie, ekspansja zagraniczna i dynamiczne zmiany sytuacji międzynarodowej to tylko niektóre kwestie wpisujące się w czwartą ścieżkę tematyczną jaką jest geopolityka i geoekonomia. Poszukiwaniem synergii między dyplomacją i biznesem zajmą się wybitni eksperci i analitycy oraz przedstawiciele świata akademickiego.
Rozmowy o rozwoju regionalnym i samorządach
W programie Krynica Forum 2024 znalazły się panele poświęcone samorządom oraz rozwojowi regionalnemu, realizowane w ramach ścieżki „Samorząd i Społeczeństwo”. Ważnym tematem będzie budowanie silnych lokalnych marek z pomocą władz oraz współpraca międzynarodowa, która może okazać się kluczem do sukcesu polskich samorządów.
Jednym z paneli organizowanych przez Województwo Małopolskie będzie sesja pod hasłem "If you are not networking, you are not working", dotycząca międzynarodowych partnerstw i współpracy na rzecz innowacji i rozwoju. Eksperci omówią działania biznesowe podejmowane przez województwa oraz przedyskutują zalety i wady regulacji prawnych, które z jednej strony wspierają międzynarodową współpracę, ale z drugiej ograniczają ją w pewnych obszarach.
Głównym Partnerem Krynica Forum jest Województwo Małopolskie. Gospodarzem wydarzenia jest miasto Krynica-Zdrój, a Partnerami Strategicznymi – Narodowy Bank Polski oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Wśród partnerów wydarzenia znaleźli się także: Legimi, Województwo Podkarpackie, Diskus, DK WOC oraz Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University.
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?