Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Rozstanie" w Iranie: dramat i kryminał w klubie "Miś"

Sylwia Hejno
materiały prasowe
"Zachodnia publiczność często ma do czynienia z, fragmentarycznym wizerunkiem irańskiej kobiety - istoty pasywnej, uwiązanej w domu, dalekiej od wszelkiej społecznej aktywności. Być może część kobiet w Iranie tak żyje, ale większość jest obecna i aktywna w sferze publicznej, często, pomimo restrykcji, jakim są poddane, nawet bardziej niż mężczyźni. Oba typy kobiet są pokazane w moim filmie" - mówi Asghar Farhadi, reżyser "Rozstania". Okrzyknięty przez krytyków arcydziełem obraz pokaże kino "Bajka" na spotkaniu klubu filmowego "Miś".

W pierwszych scenach filmu obserwujemy rozwód Nader i Simin. Ona dostała właśnie wizę dla całej rodziny i w ten sposób chce przymusić męża do wyjazdu z Iranu. Rozwodu nie dostają, ale Simin - drugi typ kobiety, o którym była mowa - wyprowadza się. Nader musi wynająć pomoc do opieki nad chorym na Alzheimera ojcem. Do domu wkracza ubrana w czador Razieh. Jest w ciąży, a pracę wzięła potajemnie, bo obawia się niezrównoważonego psychicznie męża. Niepostrzeżenie splatają się losy dwóch rodzin, a niebawem dochodzi do tragicznych zdarzeń, wskutek których Nader stanie przed sądem.

Asghar Farhadi na skomplikowanych stosunków społecznych w Iranie konfrontuje różne klasy, świat kobiet i mężczyzn, a dramat społeczny i rodzinny zestawia z wątkiem kryminalnym. Pewne motywy pozostają uniwersalne bez względu na różnice kulturowe - rozpad małżeństwa i rodziny, czy to jak pod wpływem drobnego kłamstwa w dobrej intencji rusza lawina konfliktów i nikt już pod koniec nawet nie pamięta, że początkowo chodziło o jakiś drobiazg.

Podobny mechanizm pokazał w swoim poprzednim, głośnym filmie "Co wiesz o Elly?", również dystrybuowanym w Polsce. Tytułowa bohaterka przepada w tajemniczych okolicznościach, a próba rozwikłania zagadki odsłania to, co najgorsze z kolejnych osób. Spirala oskarżeń i podejrzeń nakręca się sama.

- Jeśli dasz swojemu widzowi odpowiedź, cały teatr kina po prostu skończy się. Ale jeśli będziesz zadawał pytania, film zacznie się w zasadzie dopiero po tym, jak ludzie go obejrzą. Będzie trwał wewnątrz twojego widza - powiedział Asghar Farhadi w rozmowie z "The Guardian".

"Rozstanie", Kino Bajka, czwartek, godz. 20.30, bilet 12 zł (karnet na cztery filmy: 28zł)


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski