Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roztocze - kraina nieskażonej przyrody

artykuł sponsorowany
Fot. Bramy Roztocza
Fot. Bramy Roztocza
Zapraszamy na Roztocze - do niezwykłej krainy, której największym bogactwem jest przyroda. Roztoczańskie lasy są jednymi z najpiękniejszych w Europie, a wędrówka po nich to czysta przyjemność.

Wizytówką Roztocza jest jego bogactwo przyrodnicze, unikatowe na skalę europejską. Roztoczańskie lasy są jednymi z najpiękniejszych w Europie i sprzyjają niezapomnianym eskapadom. Specyficzny klimat łączący cechy klimatu kontynentalnego i klimatu przejściowego oraz zróżnicowana budowa krajobrazu zdecydowały o różnorodności i oryginalnym charakterze tutejszej fauny i flory. Region może być dumny z czystych rzek, z których najważniejsze to Wieprz i Tanew. Na Roztoczu można również napotkać wiele śródleśnych torfowisk, bagien i borów bagiennych.

Już w XVI wieku piękno tych terenów docenił Jan Zamoyski, hetman wielki koronny i kanclerz, który włączył je do utworzonej wówczas Ordynacji Zamojskiej. Od najdawniejszych czasów gospodarze tych ziem dbali o ochronę dziedzictwa przyrodniczego prowadząc racjonalną gospodarkę leśną i zakładając rezerwaty. W 1974 roku powstał Roztoczański Park Narodowy z siedzibą w Zwierzyńcu. Położony na Roztoczu Środkowym, objął swymi granicami jedne z najcenniejszych walorów przyrodniczych regionu, w tym duże kompleksy buczyny karpackiej, charakterystycznej dla terenów górskich. Park obejmuje powierzchnię prawie 8500 ha i jest integralną częścią Gminy Zwierzyniec - w jej obrębie znajduje się niemal 94% jego obszaru. Symbolem Parku jest konik polski, potomek legendarnego tarpana, którego hodowla rozpoczęła się w 1982 roku. W Ośrodku Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu można dokładnie poznać historię i bogactwo roztoczańskiej przyrody. Na terenie gminy znajduje się również Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy z siecią wąwozów lessowych oraz liczne pomniki przyrody.

Unikalne roztoczańskie walory przyrodnicze odnajdziemy również w Gminie Narol. Ponad 50% jej powierzchni zajmują lasy. Narolska przyroda objęta jest ochroną w dwóch parkach krajobrazowych - Południoworoztoczańskim i Puszczy Solskiej oraz trzech rezerwatach. Pierwszy z nich to "Źródła Tanwi" - zjawiskowy rezerwat torfowiskowy, położony w okolicy wsi Huta Złomy. Tutaj zaczyna swój bieg Tanew - jedna z największych i najczystszych rzek Roztocza. Przez rezerwat biegnie ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Kobyle Jezioro". W jego pobliżu znajduje się Wielki Dział (390 m n.p.m.) - drugi z najwyższych szczytów Roztocza po stronie polskiej wraz z umocnieniami (m. in. bunkrami) tzw. Linii Mołotowa z okresu II wojny światowej. Kolejnym rezerwatem jest "Bukowy Las" - położony między Narolem a Rudą Różaniecką, na terenie którego znajduje się piękny drzewostan z ponad 150-letnimi bukami i jodłami. Ostatnim rezerwatem jest "Minokąt", położony w okolicy Kadłubisk. Jest to rezerwat leśny, chroniący naturalnie zachowany las jodłowo-bukowy. W jego pobliżu odnaleźć można liczne malownicze jeziorka polodowcowe.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/BramyRoztocza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski