Ruch Narodowy oburzony wyrokami sądów. Chodzi o zadymę podczas Marszu Równości w Lublinie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Konferencja prasowa Ruchu Narodowego odbyła się w piątek przed Sądem Okręgowym w Lublinie
Konferencja prasowa Ruchu Narodowego odbyła się w piątek przed Sądem Okręgowym w Lublinie Ruch Narodowy/mat. nadesłane
Blisko 30 osób oskarżonych o złamanie prawa podczas kontrmanifestacji przeciwników Marszu Równości w Lublinie skorzystało z pomocy prawnej Ruchu Narodowego. Sprawy dotyczą wydarzeń sprzed dwóch lat. Dwie osoby zostały ukarane więzieniem. - To skandal - przekonują politycy RN.

Pierwszy Marsz Równości przeszedł przez Lublin w październiku 2018 r. Był parokrotnie blokowany przez przeciwników i narodowców. W stronę uczestników i policjantów leciały butelki, kamienie i wyzwiska. Po zdarzeniu zatrzymano kilkadziesiąt osób.

Ruch Narodowy udzielił pomocy prawnej blisko 30 osobom oskarżonym o złamanie prawa podczas kontrmanifestacji. Większość spraw skończyło się uniewinnieniem. Dwie osoby zostały ukarane bezwzględnym więzieniem za udział w nielegalnym zbiegowisku.

– Zasądzanie za protesty przeciwko tęczowym paradom 2-3 miesięcy bezwzględnego więzienia, bez możliwości zamiany tego na jakąkolwiek inną formę jest po prostu czymś oburzającym – przekonuje Robert Winnicki, poseł Ruchu Narodowego.

Polityk uważa, że takie rozstrzygnięcia w przypadku, kiedy poważni przestępcy dostają wyroki w zawieszeniu jest skandalem. Zdaniem posła sędziowie są „skrajnie upolitycznieni”, „wydają polityczne i ideologiczne wyroki”. – Żądamy sprawiedliwości, żądamy zaprzestania prześladowań politycznych i ideologicznych w lubelskich sądach – domaga się Winnicki.

– To nie była pokojowa kontrmanifestacja. To była seria wybryków chuligańskich, których uczestnicy rzucali kamieniami i butelkami w funkcjonariuszy policji i osoby idące w legalnej manifestacji – tak zdarzenia sprzed dwóch lat wspomina Bart Staszewski, organizator Marszu Równości w Lublinie.

– Wyroki skazujące zapadają późno, ale to i tak pozytywny znak. Mam nadzieję, że będą przestrogą dla innych, żeby nie przerywali legalnych manifestacji i nie atakowali ludzi – zastrzega Staszewski.

Zamieszki podczas Marszu Równości w 2018 r. Zobacz wideo:

Internetowa grupa wsparcia
W tym roku, ze względu na zagrożenie związane z pandemią, Marsz Równości w Lublinie nie odbył się. Ostatnio organizatorzy powołali grupę wsparcia dla osób LGBT+ z województwa lubelskiego. Prowadzi ją psycholożka Paula Chmielewska.

„Posiada doświadczenie w pracy z osobami, które doświadczyły/doświadczają dyskryminacji, przemocy ze względu na tożsamość seksualną oraz płciową, doświadczyły/doświadczają trudności w zaakceptowaniu swojej tożsamości seksualnej lub płciowej” - czytamy na stronie Marszu Równości.

Ze względów epidemiologicznych spotkania będą odbywały się online. Z grupą można się skontaktować za pośrednictwem facebookowego profilu Marszu Równości w Lublinie. Udział jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie