Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch Palikota chce w Lublinie urzędnika od świeckich pogrzebów

Aleksandra Dunajska
Zdjęcie ilustracyjne/Ruch Palikota chce w Lublinie urzędnika od świeckich pogrzebów
Zdjęcie ilustracyjne/Ruch Palikota chce w Lublinie urzędnika od świeckich pogrzebów archiwum Polskapresse
Chodzi o powołanie Świeckiego Mistrza Ceremonii Pogrzebowej. Z wnioskiem do prezydenta w tej sprawie wystąpił Kami Zinczuk, pełnomocnik Ruchu Palikota w okręgu lubelskim.

Zinczuk proponuje, żeby taka osoba była pracownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. - Zaspokoiłaby potrzeby osób nie wpisujących się w kanon żadnego z kościołów czy związków wyznaniowych - napisał Zinczuk w liście do Krzysztofa Żuka.- Przychodziłaby na pogrzeb aby pożegnać lublinianina w imieniu władz miasta - dodał.

Dariusz Janiszewski, zastępca kierownika USC w Lublinie zaznacza jednak, że nie ma możliwości powołania Mistrza Ceremonii Pogrzebowej w USC. - Nie pozwala na to ustawa, która reguluje zakres naszej działalności - wyjaśnia.

Jeśli nie w USC to może w Urzędzie Miasta? Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublinia, niczego nie wyklucza. - Kiedy tylko dotrze do nas pismo w tej sprawie, przeanalizujemy uwarunkowania formalnoprawne i udzielimy odpowiedzi - powiedziała.

Zdaniem Zinczuka opłaty za usługi miejskiego Mistrza Ceremonii Pogrzebowej powinny być symboliczne. - Na przykład takie, jak za udzielenie ślubu. W chwili obecnej prywatne zakłady pogrzebowe odpłatnie realizują tę usługę pobierając za nią od 300 do 500 zł - mówi Zinczuk.

Certyfikowanym Mistrzem Ceremonii pogrzebowej jest Paweł Różański z Lublina. - W ostatnich latach pogrzebów świeckich jest w całym regionie coraz więcej - mówi.

Jak wygląda taka świecka uroczystość? Najczęściej rozpoczyna się w domu pogrzebowym, ale czasami także w domu zmarłego. - Po przywitaniu gości mówię o zmarłym: kim był, jaką miał osobowość. Potem jest minuta ciszy i refleksja filozoficzna. Podczas wyprowadzenia trumny z ciałem zmarłego moja firma Pax Domini zapewnia oprawę muzyczną w wykonaniu profesjonalnych muzyków lub orkiestry. O doborze repertuaru decyduje rodzina zmarłego. Możliwa jest muzyka instrumentalna i wokalna klasyczna, jazz, blues i każda inna. Potem prowadzę dalszą część uroczystości na cmentarzu - wyjaśnia Paweł Różański. I zaznacza, że powyższe to tylko schemat. - O szczegółach przebiegu ceremonii pogrzebowej decydują zawsze bliscy zmarłego. Możliwości są właściwie nieograniczone - podkreśla.

Jakie są ceny takich usług? - Są dostosowane do możliwości klientów. I na pewno nie większe, niż koszty pogrzebu kościelnego - zapewnia Paweł Różański.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski