Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruiny zamku Esterki w Bochotnicy mają szansę stać się atrakcją turystyczną Lubelszczyzny

Gabriela Bogaczyk
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie
Wkrótce planowana jest rewaloryzacja ruin zamku w Bochotnicy. Ich wyeksponowanie oraz iluminacja mają sprawić, że będzie to kolejna atrakcja turystyczna regionu.

- Chcemy odkryć na nowo ruiny tego romantycznego zamku. W tej chwili są one bardzo ukryte, a chcemy żeby nasi turyści się o nich dowiedzieli i następnie odwiedzili - wyjaśnia Dariusz Wróbel, zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego.

Według legendy, powstanie zamku wiąże się z Esterką - żydowską nałożnicą króla Kazimierza Wielkiego. Jednak badania historyczne przypisują jego wzniesienie któremuś z przedstawicieli rodu Firlejów w połowie XIV wieku.

Obecne ruiny zamku na wzgórzu w Bochotnicy obejmują pozostałości warownej siedziby mieszkalnej, fragmenty murów, luźne elementy kamienne i ceglane. Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków.

Co się wkrótce zmieni?

- W ramach rewaloryzacji chcemy zabezpieczyć ruiny i wzmocnić pozostałości murów przed ewentualną destrukcją - dodaje Wróbel. W pierwszej kolejności planowane są badania geofizyczne (np. przy użyciu georadaru), następnie być może badania archeologiczne (łącznie z wykopaliskami) oraz prawdopodobnie wycinka wybranych drzew w celu większego wyeksponowania ruin i ich iluminacja. Na wzgórzu zamkowym w Bochotnicy ma się znaleźć również punkt widokowy, z którego będzie roztaczał się przepiękny widok na Wisłę.

Kiedy inwestycja dobiegnie końca? - Planujemy skończyć w ciągu 2-3 lat. Obecnie poszukujemy finansowych źródeł wsparcia. Po wstępnych badaniach na wzgórzu zamkowym, będziemy wiedzieć, o jakiej kwocie mówimy - tłumaczy zastępca burmistrza.

Obecnie teren zamku jest trudno dostępny z uwagi na drzewa i krzewy porastające zbocza wzgórza. - Piękne położenie obiektu, jego interesująca i barwna historia oraz romantyczna legenda, stwarzają potencjał do powstania tu atrakcyjnego miejsca o funkcji turystycznej i edukacyjnej - podkreśla Dariusz Kopciowski, lubelski konserwator zabytków.

„Krzaczki”, „Boże Miłosierdzie” i „Bożak” - pod takimi nazwami znana jest kępa drzew położona wśród pól w gminie Jabłonna niedaleko Lublina. Według XIX-wiecznych relacji miejsce to od dawna uznawane było przez miejscowych za cudowne

Jeszcze sto lat temu zakopywano tu ludzi, żeby ich uzdrowić....

Podobnego zdania są przewodnicy z Kazimierza Dolnego. - To miejsce zasługuje na zauważenie przez turystów. Według legendy, zamek był nie tylko schronieniem dla Esterki, ale również dla rozbójniczki Katarzyny Zbąskiej, która wraz ze swoją bandą napadała na handlarzy zmierzających na przeprawę przez Wisłę. Może więc przy okazji tej rewitalizacji, znajdzie się jeszcze jakiś skarb - kwituje przewodniczka Elżbieta Skoczylas.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski