Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rumiankowe kąpiele w wiejskim klimacie

Barbara Majewska
Mimo niepewnej pogody, dzieci ochoczo korzystały wczoraj z jacuzzi. W tle spichlerze, których wiele się tutaj zachowało
Mimo niepewnej pogody, dzieci ochoczo korzystały wczoraj z jacuzzi. W tle spichlerze, których wiele się tutaj zachowało Jacek Babicz
Jacuzzi, a obok drewniana balia z naparem z rumianku - takie połączenie nowoczesności z tradycją można spotkać tylko w Wiejskim SPA w Hołownie k. Parczewa. Tu, gdzie stopa bezrobocia jest wyższa niż na całej Lubelszczyźnie, mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Wczoraj zaprezentowali swój najnowszy projekt, który ma na celu zatrzymać młodzież na wsi.

Wiejskie SPA to inicjatywa Stowarzyszenia na rzecz aktywizacji mieszkańców Polesia Lubelskiego. Można tu zażyć kąpieli w aromatycznej wodzie, skorzystać z masażu albo przejść się ścieżką masującą stopy. Fundusze na realizację pomysłów organizacja zdobyła startując w różnych konkursach, w tym unijnych.

Grażyna Łańcucka, która obecnie zasiada w zarządzie stowarzyszenia, jeszcze niedawno była nauczycielką plastyki w wiejskiej szkole. Dziś zajmuje się projektowaniem przestrzeni wokół Wiejskiego SPA. - Jest wiele do zrobienia. Każde zabudowanie musi mieć swój charakter, a ogród powinien cieszyć oko pięknymi kwiatami - opowiada z pasją.

Gabriela Bilkiewicz, założycielka stowarzyszenia, podkreśla, że wszystko to robią dla młodego pokolenia. - Naszym marzeniem jest, by młodzież została na wsi i tutaj widziała swoją przyszłość - mówi Bilkiewicz.

Pierwsze miejsca pracy już powstały. W jednym ze spichlerzy Małgorzata Bielecka ma swój zakład. 21-letnia mieszkanka Hołowna wczoraj masowała swoich pierwszych klientów. - Nigdy nie przypuszczałam, że w znajdę pracę w mojej rodzinnej miejscowości. Już w liceum nastawiałam się na to, że zamieszkam w mieście i tam ułożę sobie życie. Tymczasem właśnie na wsi realizuję swoje marzenia - opowiada Gosia.

Centrum odnowy biologicznej to nie jedyna działalność mieszkańców Hołowna. Zajmują się przede wszystkim uprawą rumianku. - Ale z tego coraz trudniej się utrzymać - podkreślają. Dlatego stowarzyszenie przygotowuje właśnie warsztaty m.in. z zakresu krycia strzechą budynków, budowy obiektów ze słomy i gliny oraz zajęcia rękodzielnicze. Będą mogli z nich skorzystać przede wszystkim mieszkańcy Hołowna i okolicznych miejscowości, nie tylko ci zarejestrowani jako bezrobotni.

Promocja Krainy Rumianku zbiera już pierwsze żniwo. Do Hołowna zjeżdżają na wakacje mieszkańcy Warszawy i wykupują nieruchomości. - To prawdziwa wieś. Odkąd kupiłam tu dom, latem zjeżdżają do mnie znajomi. Kto wie, może zacznę wynajmować kwatery - zastanawia się Elżbieta Skrzeszewska ze stolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski