Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Runęła elektrownia wiatrowa? W Kodniu wrze od pogłosek

Piotr Nowak
Pionowa turbina wiatrowa
Pionowa turbina wiatrowa Artur Mulak (LPNT)
Nadbużańska miejscowość wrze od pogłosek o awarii elektrowni wiatrowej. Wyjaśnienia właściciela są niejednoznaczne. - Wszyscy w gminie wiedzą, że przewrócił ją wiatr - dowiedzieliśmy się w piekarni w Kodniu. - Wiem, że runęła i dalej leży - powiedziano nam w szkole.

Chodzi o nowoczesną elektrownię wiatrową, która w przeciwieństwie do innych tego typu urządzeń ma turbiny skierowane ku górze. Konstruktorzy chwalą ją za to, że jest bezpieczna dla środowiska, bardziej wydajna i znosi większe podmuchy wiatru niż popularna elektrownia  łopatowa. Jednak nie tylko mieszkańcy Kodnia twierdzą, że konstrukcja się przewróciła. Tak sądzi również inżynier z Lublina.

- Tłumaczyłem konstruktorom, że to się zawali - przekonuje Tadeusz Terlikowski, inżynier po Politechnice Lubelskiej. - Nie było stężeń krzyżowych, które górę wiążą ze spodem. Na zdjęciach było widać, że to im się położy - tłumaczy  i przypomina, że patent na elektrownie pionowe pochodzi sprzed 25 lat.

- Wtedy ludzie twierdzili, że takie elektrownie są gorsze. Tymczasem są tak samo sprawne, a pracują przy wietrze od 0,6 m na sekundę. Zwykłe elektrownie z turbiną łopatową zaczynają produkować energię dopiero przy prędkości wiatru od 6 metrów na sekundę i działają średnio przez tydzień w ciągu miesiąca. Elektrownie pionowe mogą funkcjonować prawie cały czas - tłumaczy Tadeusz Terlikowski.

Inżynier sam chce zainwestować w ten pomysł i podobny obiekt planuje postawić w powiecie łosickim w woj. mazowieckim.

Potwierdzenia informacji o awarii w Kodniu szukaliśmy jeszcze w Urzędzie Gminy, ale stamtąd odesłano nas do właścicieli elektrowni. W końcu o zdementowanie pogłosek poprosiliśmy Ireneusza Piskorza, który razem z ojciem i bratem odpowiada za konstrukcję.

"Nie powiedziałem, że »nieprawdą jest, że wieża runęła«, stwierdziłem tylko, że wieża została zdemontowana,  a czy była w pionie, czy poziomie to szczegół techniczny objęty tajemnicą technologiczną rozwiązania" - czytamy w mailu przysłanym na adres redakcji.

Pod Rzeszowem powstaje kolejna elektrownia budowana przez firmę Ireneusza Piskorza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski