Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, czyli święto muzyki ludowej w Kazimierzu Dolnym

Maciej Wijatkowski
Dr Artur Sępoch: Ogranicza nas jedynie pojemność dwu kazimierskich rynków.
Dr Artur Sępoch: Ogranicza nas jedynie pojemność dwu kazimierskich rynków. Fot..Małogorzata genca
Od czwartku do niedzieli Kazimierz Dolny gościć będzie 53 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. O jego przesłaniu i programie mówi dr Artur Sępoch, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury.

To już 53 edycja festiwalu. Co będzie w nim wyjątkowego?

Co roku dążymy do zachowania równowagi między tradycją, muzyką sięgającą naszych korzeni, a nowymi wyzwaniami, ktore przynosi współczesność. Zawsze są wątpliwości, np. czy dopuścić do udziału akordeon? Powszechnie kojarzy się go z muzyką ludową, a to nie jest tradycyjny instrument.

Czy mogą być nowe kategorie, a jeśli tak, czy powinny kończyć się wręczeniem Kazimierskiej Baszty? Dla twórców zasłużonych dla muzyki ludowej nasza Baszta jest nierzadko zwieńczeniem kariery twórczej, drogi życiowej, a tu przychodzi jakiś młodzieniec, staje w nowej kategorii i dostaje Basztę? To są bardzo trudne wybory, ale są, to znaczy, że co roku jest coś nowego.

Co zatem jest najważniejsze na festiwalu?

Oryginalność i wielopokoleniowy przekaz. Staramy się umacniać poczucie wyjątkowości kultury ludowej. Nie walczymy z globalizacją, ale powinniśmy mieć świadomość zakorzenienia, miejsca z którego się wywodzimy i te źródła staramy się pielęgnować.

Czym zaskoczy nas tegoroczny festiwal?

Wszystkim, jak co roku. Mamy zgłoszenia uczestników z całego kraju. Ogranicza nas jedynie pojemność dwu kazimierskich rynków, Małego i Dużego. Wszystkiego zapewne nie da się zobaczyć, ale warto się przemieszczać: spod dużej sceny na Dużym Rynku, do klubu festiwalowego na Małym, wokół będą odbywały się warsztaty sztuki ludowej, wystawy, będzie działało też festiwalowe kino.

Oczywiście, także: targi sztuki ludowej, miejsca do tańca i pośpiewania. Po raz pierwszy będziemy gościć Studio Grafiki Manualnej, gdzie każdy będzie mógł uczestniczyć w tworzeniu własnego, niepowtarzalnego plakatu. Oczywiście, wszystkie te działania są bezpłatne. Dokładne informacje i namiary można znaleźć na naszej stronie internetowej: www. wok.lublin.pl.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski