Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza pilotażówka Szkolnych Budżetów Obywatelskich. 10 szkół w Lublinie może dostać dodatkowe pieniądze na realizację własnych projektów

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W ramach programu 10 szkół w Lublinie dostanie dodatkowe pieniądze na realizację własnych projektów, stworzonych przez społeczność szkolną, np. uczniów czy nauczycieli
W ramach programu 10 szkół w Lublinie dostanie dodatkowe pieniądze na realizację własnych projektów, stworzonych przez społeczność szkolną, np. uczniów czy nauczycieli pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Miasto wprowadza pilotażową edycję „Szkolnych Budżetów Obywatelskich”. W ramach programu 10 szkół w Lublinie dostanie dodatkowe pieniądze na realizację własnych projektów, stworzonych przez społeczność szkolną, np. uczniów czy nauczycieli. Na zgłoszenia placówek ratusz czeka do 30 kwietnia.

Pomysł utworzenia próbnych „Szkolnych Budżetów Obywatelskich” wpisuje się w program działań Europejskiej Stolicy Młodzieżowej 2023, którą został Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce.

– Działania związane z otrzymaniem przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży zostały zaplanowane na 3 lata i rozpoczynają się już w tym roku. Jedną z pierwszych aktywności w tym zakresie będzie organizacja pilotażowej edycji "Szkolnych Budżetów Obywatelskich". Traktujemy to jako krok do stworzenia szerszego programu rozwijania samorządności dzieci i młodzieży w Lublinie. Liczymy na to, że rozwiązanie to sprawdzi się w Lublinie i na stałe stanie się częścią programu edukacyjnego w naszym mieście – tłumaczy Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W próbnej edycji "Szkolnych Budżetów Obywatelskich” mogą wziąć udział wszystkie miejskie placówki oświatowe, na długiej liście znajdziemy: podstawówki, zespoły szkół, technika, licea, placówki oświatowo-wychowawcze, te zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w czasie nauki poza miejscem zamieszkania, młodzieżowe ośrodki socjoterapii czy specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze. Zainteresowane szkoły mogą zgłaszać się do 30 kwietnia w drodze konkursu „Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie”.

Lista 10 zakwalifikowanych placówek powinna być znana do końca następnego miesiąca. Każda z nich otrzyma 4 tysiące zł oraz wsparcie merytoryczne i organizacyjne od miasta na realizację szkolnych pomysłów i przeprowadzenie działań w ramach "Szkolnego Budżetu Obywatelskiego".

- Podstawą uruchomienia "Szkolnych Budżetów Obywatelskich" w Lublinie były doświadczenia wyniesione z prowadzonego w 2019 r. Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego, działania Szkoły Podstawowej nr 51, która jako pierwsza wdrażała podobne narzędzie oraz rozmowy z uczniami i nauczycielami lubelskich szkół. W ramach przygotowań do uruchomienia SBO Miasto Lublin zapoznało się także z doświadczeniami innych miast w tym zakresie, m.in. Warszawy – czytamy na stronie ratusza.

Szczegółowe informacje, regulamin konkursu wraz z znajduje się na stronie lublin.eu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski