Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła akcja "pielgrzymkowa rozgrzewka" przed marszem na Jasną Górę

Karol Kurzępa
3 sierpnia z Lublina wyruszy 39. Pielgrzymka na Jasną Górę. Archidiecezja Lubelska organizuje cykl przygotowań fizycznych dla jej uczestników. To bardzo istotny aspekt, ponieważ w ciągu 12 dni do przejścia jest ponad 330 km.

Celem „pielgrzymkowej rozgrzewki” jest zbudowanie formy pątników.

- Zawsze kilka procent pielgrzymów rezygnuje w trakcie drogi ze względów fizycznych - zdradza ks. Mirosław Ładniak, inicjator akcji. - Mam nadzieję, że tego rodzaju przedsięwzięcie sprawi, że będziemy mocniejsi duchowo, a także zdrowsi. Dzięki temu każdy stanie się pewniejszy siebie na szlaku. Chodzi o to, by zamiast myśleć o kontuzjach na pielgrzymce, przede wszystkim mówić o duchowym przeżyciu. Tak integralnie połączone ciało daje nam dopiero pełnię szczęścia i zadowolenie. Sam dużo trenuje i ufam, że inni też będą chcieli się w tym zagłębić - dodaje.

Ksiądz Ładniak zaprosił do współpracy siłownię K1 Training Center, a także piłkarski klub Górnik Łęczna. Dzięki temu, pielgrzymi będą ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanych trenerów oraz zawodowych sportowców.

Przygotowania podzielono na kilka etapów, które będą rejestrowane na filmach i udostępniane na stronie internetowej pielgrzymki. Wszystkich uczestników tej akcji czekają ćwiczenia siłowe, kondycyjne i szybkościowo-wytrzymałościowe. Na stronie pojawią się również wskazówki na temat odpowiedniego odżywiania oraz suplementacji i istotnego elementu po każdym wysiłku jakim jest regeneracja.

- Musimy wzmocnić mięśnie dolnych części ciała, czyli nóg, ale także pleców, brzucha i ramion po to, by ich wytrzymałość była później wykorzystywana podczas długotrwałego marszu - zaznacza Grzegorz Adamczyk, trener personalny i współwłaściciel K1. - Z kolei trening kondycyjny i wytrzymałościowy przygotują układ krążeniowo-oddechowy do prawidłowej pracy. Najważniejsza jest wytrwałość i koncentracja na tym, co robimy. Wszystko musi być zrobione "z głową", gdyż nasze ciało w reaguje na wytężony wysiłek fizyczny w określony sposób - podkreśla.

Organizatorzy przyznają, że ćwiczeń nie trzeba wykonywać codziennie, ale systematyczność jej istotna. Im wcześniej rozpocznie się przygotowania, tym większe efekty można osiągnąć.

Każdy, kto chce trenować wspólnie z pielgrzymami, powinien wysłać e-mail na adres [email protected]. Wówczas otrzyma specjalny pakiet, którego koszt to 50 zł miesięcznie.

- Jako klub bardzo mocno wspieramy taką inicjatywę - podkreśla Arkadiusz Onyszko, trener bramkarzy Górnika Łęczna. - Nasi zawodnicy trenują razem z pielgrzymami, którzy przygotowują się do tak dalekiej podróży. Myślę, że jest to zacny cel, tym bardziej, że idzie się do Pana Boga i powierza mu się swoje problemy. Jesteśmy dumni, że możemy być razem z nimi. Powiem szczerze, że pierwszy raz słyszę o tego typu przedsięwzięciu, by zawodnicy ekstraklasowi pokazywali ćwiczenia, które pomogą tym ludziom wytrwać na szlaku - kończy.

W poprzedniej edycji pielgrzymki wzięło udział ponad 2500 osób. Archidiecezja liczy na osiągnięcie podobnej frekwencji w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski