Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły przygotowania do synodu archidiecezji lubelskiej. Rachunek sumienia i inwentaryzacja

Piotr Nowak
Piotr Nowak
III Synodu Archidiecezji Lubelskiej zwołał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Sekretarzem synodu został mianowany ks. dr Adam Jaszcz
III Synodu Archidiecezji Lubelskiej zwołał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Sekretarzem synodu został mianowany ks. dr Adam Jaszcz PN
Ma przyczynić się do wzrostu wiary, aktualizacji prawa kościelnego i programu duszpasterskiego. Metropolita lubelski ogłosił rozpoczęcie przygotowań do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Ostatni odbył się 34 lata temu.

Potrwa dwa lata i weźmie w nim udział około 200 duchownych i świeckich. W przyszłym roku rozpocznie się III Synod Archidiecezji Lubelskiej.

- Synod diecezjalny to jedna z najbardziej sprawdzonych i najstarszych instytucji Kościoła - powiedział abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Tradycja synodalna istnieje od pierwszych wieków chrześcijaństwa. O pierwszym takim zgromadzeniu czytamy w Dziejach Apostolskich.

Odbyło się ono w Jerozolimie, uczestniczyli w nich Apostołowie i dotyczyło przyjmowania pogan do wspólnoty.

Natomiast I Synod Diecezji Lubelskiej został zwołany przez bp. Mariana Leona Fulmana w 1928 r. Jego konkluzje były spisane jeszcze po łacinie.

Kolejne zgromadzenie zostało zwołane na 1939 r., ale z powodu wybuchu wojny nie odbyło się. Ostatni synod zwołany przez bp. Bolesława Pylaka odbył się w latach 1977-1985. Od tego czasu minęły 34 lata.

- Kościół staje w obliczu nowych wyzwań i wydaje mi się, że to najwyższy czas, żeby synod zwołać – mówi abp. Stanisław Budzik. Nazywa go okazją do „rachunku sumienia i inwentaryzacji” w Kościele.

- Biskup ponosi największą odpowiedzialność za życie duszpasterskie w diecezji. Synod jest po to, żeby mógł się spotkać z kapłanami, wiernymi i mógł skorzystać z tego, co Duch Święty mówi Kościołowi poprzez wiernych – dodaje metropolita.

- Kościół ma strukturę hierarchiczną, ale też wspólnotową. Warto podkreślić, że biskup diecezjalny swojej władzy nie sprawuje w sposób indywidualistyczny, odizolowany, ale potrzebuje wspólnoty - wyjaśnia ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik kurii i sekretarz synodu.

Emanacją tej wspólnoty ma być właśnie synod.

Przygotowania już się zaczęły i potrwają rok. W tym czasie specjalnie powołana komisja ma przeprowadzić konsultacje i zakreślić tematy posiedzeń.

Sam synod potrwa ok. 2 lata i weźmie w nim udział ok. 200 osób. Wśród nich m.in. biskupi, księża dziekani, rektor seminarium duchownego i księża kanonicy.

Pozostali uczestnicy zostaną mianowani. Będą to osoby duchowne i świeckie.

Posiedzenia mają się odbywać w auli Caritas przy al. Unii Lubelskiej. Niewykluczone, że dyskusje będą się też toczyć na KUL.

Podczas spotkań w komisjach i sesji plenarnych mają zostać wypracowane programy i normy prawne, które będą obowiązywały przez kolejne dekady. Refleksje mają zostać zawarte w księdze synodalnej.

Zwołaniu synodu dotyczy list pasterski na Wielki Post, który został odczytany w ostatnią niedzielę w części lubelskich parafii. W pozostałych kościołach księża przedstawią go wiernym w najbliższą niedzielę.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski