Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszymy w podróż wąskotorówką

Piotr Olejarz
W najbliższych miesiącach kolejka ponownie wyjedzie w trasę
W najbliższych miesiącach kolejka ponownie wyjedzie w trasę Jacek Babicz
Nałęczowska Kolej Dojazdowa - jedna z nielicznych w Polsce i ostatnia kolej wąskotorowa na Lubelszczyźnie - ma szansę na powrót do swojej świetności. Władze powiatu opolskiego zapowiedziały gruntowną modernizację tej atrakcji.

Wraz z początkiem maja powiat opolski przejmie od dotychczasowego operatora, Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych, opiekę nad wąskotorówką. Wtedy robotnicy przystąpią do bieżących remontów. Obejmą one obiekty stacyjne w ramach projektu pod nazwą "Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa jako markowy produkt Lubelszczyzny".

Zenon Rodzik, starosta opolski, nie ukrywa, że władzom zależy na jak najszybszym uruchomieniu szlaku turystycznego. Kiedy to nastąpi? W tej kwestii Rodzik jest oszczędny w deklaracjach. - Terminu uruchomienia kolejki nie możemy na razie określić - stwierdza starosta. Być może uda się to zrobić jeszcze przed wakacjami.

Władze nie zdradzają również, ile przyjdzie nam zapłacić za przejazd wąskotorówką. Przed przerwą w jej działalności, blisko dwa lata temu, przejazd na trasie z Nałęczowa do Karczmisk i z powrotem kosztował 25 złotych (bilet normalny) i 15 złotych (bilet ulgowy).

W najbliższym czasie starostwo nie chce ograniczyć się tylko do bieżących remontów. Jego plany są dużo bardziej ambitne.

- Mamy nadzieję, że kolejny projekt modernizacji kolejki pod nazwą "Szlakiem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej po atrakcjach turystycznych regionu lubelskiego" zostanie zaakceptowany przez Zarząd Województwa - zdradza Zenon Rodzik. Starosta wciąż liczy na sukces, gdyż po ocenie merytorycznej projekt jest na siódmej pozycji rankingowej.

W ramach projektu realizowanego wspólnie z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym i gminą Karczmiska, szacowanego na około 4 miliony złotych, planowane są m.in. modernizacja budynków kolejowych, remont torowiska, lokomotyw, wagonów, szlabanów, mostów, zakup rowerów, budowa nowych stacji plenerowych - Polanówki i Rozalina oraz wiaty rowerowej przy grodzisku Żmijowiska.

Długa tradycja kolejki

Nałęczowska Kolej Dojazdowa jest niezależną koleją finansowaną ze środków własnych. Jej historia sięga końca XIX wieku. Po wyłączeniu jej, podobnie jak pozostałych polskich kolei wąskotorowych, ze struktur Polskich Kolei Państwowych została przekazana powiatowi opolskiemu. Do tej pory operatorem kolejki było Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski