Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rysunek więźniarki Majdanka trafił do muzeum

MS
Rysunek ołówkiem, który przedstawia kobietę w pasiaku, właśnie został przekazany do zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku. Jego autorką jest Jadwiga Fiedorowa więziona na Majdanku w latach 1943–1944.
Rysunek ołówkiem, który przedstawia kobietę w pasiaku, właśnie został przekazany do zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku. Jego autorką jest Jadwiga Fiedorowa więziona na Majdanku w latach 1943–1944. rys. Jadwiga Fiedorowa /Państwowe Muzeum na Majdanku
Rysunek ołówkiem, który przedstawia kobietę w pasiaku, właśnie został przekazany do zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku. Jego autorką jest Jadwiga Fiedorowa więziona na Majdanku w latach 1943–1944.

Wiemy, kiedy rysunek powstał, bo jest na nim podpis: Jadwiga Fiedorowa, 29-X-43 r. Majdanek.

- Rysunek przekazał pan Marek Szypulski, który przez ponad dwadzieścia lat zarządzał Domem Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val we Francji. Według informacji otrzymanych od darczyńcy portret znajdował się wśród rzeczy należących do jednego z pensjonariuszy, który zmarł wiele lat temu - czytamy w informacji przekazanej przez Państwowe Muzeum na Majdanku.

Okazało się, że w zbiorach PMM już jest inny rysunek wykonany przez tą samą autorkę, powstał w 1942 roku, jeszcze w czasie jej pobytu w więzieniu we Lwowie.

- Portret, którym muzeum dysponowało już wcześniej, trafił do zbiorów w 1996 roku. Przekazała go była więźniarka lwowskiego więzienia, następnie Majdanka i Ravensbrück, Halina Bartyńska-Korczak. Według uzyskanych od niej informacji, rysunek został wykonany w więzieniu we Lwowie w 1942 r. Osoba na portrecie to Irena Szymańska, która została zastrzelona w więzieniu - podaje Państwowe Muzeum na Majdanku.

Znane rysunki, które powstały w obozie na Majdanku

Na pewno należą do nich rysunki dzieci białoruskich, które robiła więżniarka Majdanka Helena Kurcyuszowa w 1943 roku. Portrety dzieci udało się przemycić poza obóz. Malarka Helena Kurcyuszowa była córką Zygmunta Słomińskiego, prezydenta Warszawy w latach 1927-1934. Na Majdanek została przewieziona z Pawiaka, następnie była więziona w obozie w Ravensbrück i w Neubrandenburgu. Przeżyła wojnę.

W obozie koncentracyjnym na Majdanku powstał także komiks wykonany przez więźnia Andrzeja Janiszka, z myślą o córce. Komiks miał tytuł "Krysia musi mieć braciszka. Film dla Krysi". To historia o piekle obozu, w której widać m.in. sceny bicia więźniów, dymiące krematorium i wykonywaną w obecności więźniów karę śmierci, a SS-mani występują pod postacią karaluchów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski