Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd zakazuje organizowania wydarzeń powyżej 50 uczestników. Czy odbędą się msze święte?

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Anna Kurkiewicz/archiwum
Lubelskie kościoły podzielone podejściem do koronawirusa. Cześć zachęca do oglądania mszy świętych przez internet. Niektóre planują nabożeństwa z udziałem wiernych, ale z limitem do 50 osób.

- Przyjmujemy środki bezpieczeństwa polegające na ograniczeniu zgromadzeń zbiorowych do liczby 50 osób. To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy tych wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Dodał, że wszystkie restrykcje dotyczą uroczystości publicznych, manifestacji, marszy, ale też uroczystości religijnych. I mszy świętych.

Do oświadczenia premiera odniósł się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób - czytamy w komunikacie abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP.

Będą liczyć wiernych

Msze święte z udziałem wiernych odbędą się w kościele pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła w Śródmieściu. - Obiecuję, że nikt nie odejdzie bez mszy świętej - ogłosił ksiądz proboszcz Mirosław Matuszny. Nabożeństwa mają się odbywać o wyznaczonych jak do tej pory godzinach, ale w grupach nie większych niż 50 osób włącznie z celebransem.

- Gdy frekwencja będzie zbliżać się do ww ilości wiernych, pozostali wierni zostaną zaproszeni do kaplicy św. Józefa (ogrzewana) na mszę z innym kapłanem - zapewnia ksiądz proboszcz.

Zostańcie w domu!

- Prosimy, zostańcie w domu! - ogłaszają z kolei na swoim facebooku lubelscy dominikanie. - Rozpoczynamy transmisję na żywo mszy świętych z bazyliki na Starym Mieście. W niedzielę będą transmitować mszę o godzinie 12, natomiast od poniedziałku do soboty mszę o godzinie 18. Transmisja będzie dostępna na ich kanale YouTube.

Dyspensa

Już w czwartek abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, udzielił wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br. Dyspensą są objęte osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieci i młodzież szkolna, dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osoby, które czują obawę przed zarażeniem .

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie - dodaje ks. Adam Jaszcz, rzecznik lubelskiej kurii. Proponuje wiernym zachowanie duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Transmisje online prowadzą kościoły:

  • Dys – kościół pw. św. Jana Chrzciciela
  • Krzczonów – kościół pw. Wniebowzięcia NMP
  • Lublin – Archikatedra Lubelska
  • Lublin – kościół pw. Dobrego Pasterza
  • Lublin – kościół pw. św. Andrzeja Boboli
  • Motycz – kościół pw. Matki Bożej Anielskiej

Relację z niedzielnej mszy obejrzycie też na naszej stronie oraz na naszym fanpage Kurier Lubelski. Zapraszamy w niedzielę o godz. 12.45.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski