Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik MŚP apeluje do premiera o osłonę energetyczną dla przedsiębiorców. Przedstawia konkretne propozycje wsparcia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Abramowicz podkreśla, że oprócz lawinowego wzrostu ceny zakupu gazu, przedsiębiorców dotyka, w części już wprowadzona, a w części zapowiadana, kilkukrotna podwyżka cen energii elektrycznej.
Abramowicz podkreśla, że oprócz lawinowego wzrostu ceny zakupu gazu, przedsiębiorców dotyka, w części już wprowadzona, a w części zapowiadana, kilkukrotna podwyżka cen energii elektrycznej. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do premiera o to, aby rząd na etapie prac sejmowych wprowadził poprawki do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Efektem ma być objęcie sektora MŚP ochroną przed wzrostem cen energii w formie dopłat albo zamrożenie do końca 2023 r. cen na poziomie tych obowiązujących w pierwszym półroczu 2022 r.

Jak przypomina Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, 14 stycznia 2022 r. skierował do premiera pismo dotyczące objęcia przedsiębiorców z sektora MŚP działaniami osłonowymi, które zostały zastosowane w ustawie z 26 stycznia 2022 r. Ustawa mówi o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, a działania stosuje się wobec gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych oraz innych podmiotów zaopatrujących w paliwa gazowe lokale mieszkalne, a także wskazanej w Ustawie grupie odbiorców wrażliwych.

Wskazując dalej, że wymienione powyżej podmioty będą płaciły za gaz według takich samych stawek, jak odbiorcy indywidualni. – Ustawa przewiduje zamrożenie cen paliw gazowych dla pomiotów objętych tą taryfą i gwarantuje stałą cenę na gaz w 2022 r. bez względu na zmiany ceny rynkowej. Przedmiotowe rozwiązanie obowiązywać będzie do końca 2023 r.

"Niespójna i niezrozumiała argumentacja"

Abramowicz poinformował, że "w odpowiedzi Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych z dnia 17 marca 2022 r. znalazło się stwierdzenie, że narzędzi wprowadzonych Ustawą i wykorzystanych w przypadku odbiorców indywidualnych oraz grupy tzw. odbiorców wrażliwych nie można zastosować wobec podmiotów prowadzących rynkową działalność gospodarczą z uwagi na przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE z dnia 13 lipca 2009 r. dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającej dyrektywę 2003/55/WE[2] oraz Traktatu o funkcjonowaniu UE[3], gdyż byłoby to działanie stanowiące niedozwoloną pomoc publiczną".

– Przedstawiona w piśmie argumentacja jest niezrozumiała i niespójna – podkreśla Rzecznik MŚP. Jak wyjaśnia, w grupie odbiorców wrażliwych, wymienionych w Ustawie, są działające na zasadach rynkowych uczelnie, szkoły, żłobki, przychodnie i inne podmioty. – Z dyrektywy gazowej wynika, że państwa członkowskie podejmują odpowiednie środki w celu ochrony odbiorców końcowych, a w szczególności zapewniają odpowiednie środki ochrony odbiorców wrażliwych. W tym kontekście każde państwo członkowskie określa pojęcie odbiorców wrażliwych. W związku, z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć do grupy odbiorców wrażliwych sektor MŚP – wyjaśnia.

Abramowicz podkreśla, że oprócz lawinowego wzrostu ceny zakupu gazu, przedsiębiorców dotyka, w części już wprowadzona, a w części zapowiadana, kilkukrotna podwyżka cen energii elektrycznej. O ile gazu używa tylko część firm, to z prądu korzystają wszystkie. W przypadku handlu spożywczego koszt prądu w tej chwili to kilka procent marży. Podwyżki cen prądu o 300-400 proc., jakie są zapowiadane, zmuszą handel spożywczy do podniesienia cen artykułów pierwszej potrzeby, co, zdaniem Abramowicza – zniweczy podjęte przez rząd działania osłonowe polegające na obniżce podatku VAT na artykuły spożywcze. – Będą też znaczącym impulsem inflacyjnym dla całej gospodarki – ostrzega.

Podwojenie dopłat za energię. Przykład grecki

Powołując się informacje Agencji Reutersa, Abramowicz podaje, że rząd grecki podjął decyzję o podwojeniu dopłat za energię dla odbiorców indywidualnych i małych i średnich przedsiębiorców, zwiększając kwotę na ten cel do 1,9 mld euro. Wsparcie ma pokrywać 89 proc. wzrostu cen dla firm. – Przykład Grecji pokazuje, że prawo europejskie nie stoi na przeszkodzie przyjęcia rozwiązań osłonowych dla sektora MŚP – podkreśla.

– Panie Premierze do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (druk nr 2543). Bardzo proszę, aby rząd wprowadził na etapie prac sejmowych poprawki do tego projektu, których efektem będzie objęcie sektora MŚP ochroną przed wzrostem cen energii w formie dopłat wzorem Grecji albo zamrożenie do końca 2023 r. cen na poziomie tych obowiązujących w pierwszym półroczu 2022 r. – apeluje Abramowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzecznik MŚP apeluje do premiera o osłonę energetyczną dla przedsiębiorców. Przedstawia konkretne propozycje wsparcia - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski