Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby przy Centrum Kultury dostały zimowe ubrania

dun
Czapki, szaliki, chusta - takie zimowe akcesoria dostały trzy rzeźby przy Centrum Kultury, nazywane przez lublinian Grażyną, Januszem i Sebą. Wydziergały je panie z grupy "Bombardowanie włóczką". Co prawda Grażynie ktoś w czwartek zabrał chustę, ale dostała już nową.

Drewniane figury stanęły na pl. Kaczyńskiego przy Centrum Kultury w Lublinie wiosną ubiegłego roku. Przedstawiają mężczyznę, kobietę i młodzieńca. Mieszkańcy szybko ochrzcili je jako Grażynę, Janusza i Sebę.

W czwartek rzeźby dostały zimowe ubrania - czapki i szaliki, a "Grażyna" także piękną, kwiecistą chustę. Przygotowały je członkinie grupy "Bombardowanie włóczką": Irenka, Krystyna, Mirka. Niestety kilka godzin po ubraniu, "Grażyna" straciła ciepłą ozdobę. "Bombardowanie włóczką" szybko dało jej nową - najpierw miała czarną, teraz ma czerwoną.

Zbędna włóczka? Nie wyrzucaj!

Lublinianie znają "Bombardowanie włóczką" nie od dziś. Panie działają przy Centrum Kultury, a ich celem jest ożywianie i ubarwienie przestrzeni publicznej. Jak podkreślają - nie niszczą obiektów, które ozdabiają. Grupa koordynowana przez Ewę Molik "ubierała" już m.in. trolejbus, przystanki, stojaki na rowery. Uczyniły weselszym ogrodzenie przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Chodźki.

Robią szaliki i czapki dla potrzebujących, instalacje dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.

Nie dostają za swoją pracę pieniędzy, to ich pasja. Środki na przygotowanie instalacji – zakup materiałów, włóczek - dostają od organizatorów lub same kupują, najczęściej w ciuchlandach. Otrzymują je też jako darowizny. Jeśli więc masz jakieś zbędne motki - przynieś je do Centrum Kultury. Panie przyjmą każdą ilość.

Skąd pomysł na rzeźby?

Pomysłodawcami postawienia rzeźb byli Szymon Pietrasiewicz z Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie - Rewiry i Anna Bakiera. Autorem rysunku - Leszek Skóra, a rzeźbę wykonał Robert Sadło.

Szymon Pietrasiewicz tłumaczył, że zazwyczaj pomniki stawia się wielkim bohaterom, osobom zasłużonym czy autorytetom. - My chcieliśmy w tej rzeźbie powiedzieć o wartości zwykłego człowieka, która jest często niedostrzegana czy pomijana, tym gestem pragniemy odwrócić sytuację - tłumaczył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski