Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

S17 będzie dłuższa. GDDKiA ogłosiła przetargi na trzy odcinki ekspresówki

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
wikipedia / licencja CC0
Powstanie ponad 45 km trasy S17 między Piaskami a Zamościem. GDDKiA ogłosiła przetargi na budowę trzech odcinków ekspresówki. Kierowcy będą mogli skorzystać z nich na przełomie 2027 i 2028 r.

Między Piaskami a Hrebennem, czyli granicą polsko – ukraińską wybudowanych będzie ok. 130 km trasy S17. Budowa ekspresówki podzielona jest na dziewięć odcinków. GDDKiA zaczęła szukać w środę (28 grudnia) chętnych na wykonanie trzech z tych fragmentów. Łącznie chodzi o trasę o długości 45,5 km.

- W ramach tych zadań wybudujemy dwujezdniową drogę ekspresową, obiekty inżynieryjne, odwodnienie, przejścia dla zwierząt i oświetlenie drogi. Zamontowane zostaną urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne. Wykonany zostanie też system zarządzania ruchem – informuje Łukasz Minkiewicz, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA.

Piaski – Łopiennik

Odcinek ma długość 16,6 km. Przebiegać będzie nowym śladem, wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 17. Rozpocznie się na węźle Piaski Wschód, który zostanie przebudowany (droga S17 będzie się tutaj łączyć z trasą S12 Piaski - Dorohusk). Inwestycja m.in. obejmuje budowę trzech węzłów drogowych: Piaski Południe, Fajsławice oraz Łopiennik.

Krasnystaw – Izbica

Długość 18,8 km. Odcinek zacznie się w Zakręciu przed Krasnymstawem.

- Początkowo trasa przebiegać będzie w śladzie obecnej DK17, następnie przekroczy rzekę Żółkiewkę i od zachodniej strony ominie m.in. Latyczów, Dworzyska, Tarnogórę i Izbicę. Przekroczy linię kolejową nr 69 relacji Rejowiec - Hrebenne i zakończy się na przecięciu z obecną DK17 w okolicach Krasnego – opisuje Minkiewicz.

Powstaną trzy węzły: Krasnystaw Północ, Krasnystaw Południe oraz Izbica. Planowana jest też budowa pary Miejsc Obsługi Podróżnych Ostrzyca oraz obwodu utrzymania drogi ekspresowej w okolicach Krasnegostawu.

Izbica - Zamość Sitaniec

Ten fragment S17 będzie miał niespełna 10 km. Pobiegnie nowym śladem, głównie wzdłuż obecnej DK17. Ominie od zachodniej strony miejscowość Podkrasne oraz Chomęciska Małe. W ramach tego zadania powstaną m.in. dwa węzły: Stary Zamość oraz Zamość Sitaniec.

W przygotowaniu

Dla odcinków Łopiennik - Krasnystaw (ok. 9,5 km) i Zamość Sitaniec - Zamość Wschód (ok. 12 km) GDDKiA na początku tego roku złożyła wnioski do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie o wydanie decyzji środowiskowej.

- Procedura jest w toku – informuje GDDKiA.

- Droga ekspresowa S17 na odcinku Piaski - Hrebenne to ważny fragment całego ciągu S17 Warszawa - Lublin - Zamość - Tomaszów Lubelski - Hrebenne (granica państwa). To także droga międzynarodowa E372 prowadząca z Warszawy do Lwowa – podkreśla Minkiewicz.

Trasa ta będzie się łączyć na węźle Piaski Wschód z planowaną drogą ekspresową S12 Piaski - Dorohusk. Poprzez wybudowane odcinki S12 na wspólnym przebiegu z S17 oraz istniejące węzły na obwodnicy Lublina, połączy się także z drogą ekspresową S19 (Via Carpatia).

S12 też będzie dłuższa

GDDKiA poznała w środę (28 grudnia) oferty złożone w przetargu na zaprojektowanie i budowę trasy S13 na odcinku od Dorohuczy do Chełma. Chodzi o odcinek o długości prawie 20 km. Na inwestycję GDDKiA zarezerwowała 957,6 mln zł.

O kontrakt walczy 10 firm i konsorcjów. Złożone przez nie oferty wahają się od 760 mln zł do nieco ponad 1 mld zł. Najtańszy jest chiński Stecol Corporation. W „limicie cenowym” określonym przez GDDKiA zmieściło się oprócz niego jeszcze siedmiu oferentów.

Droga ekspresowa S12 między Piaskami a przejściem granicznym w Dorohusku będzie liczyć ok. 75 km.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski