Pan Michał był rodzynkiem w gronie zwyciężczyń. Uczy przedmiotów zawodowych w Technikum Elektronicznym funkcjonującym w ZSE im. Vetterów.
– Bardzo lubię moją pracę, to czysta przyjemność. Myślę jednak, że stanowi wyzwanie w dzisiejszych czasach, zwłaszcza biorąc pod uwagę podejście do nauczycieli i ciągłe braki kadrowe. Musimy przez to pracować jeszcze więcej i nadrabiać te luki.
Wyróżnienia w skali regionu były przyznawane w ośmiu kategoriach: Nauczyciel przedszkola, Nauczyciel klas 0-3, Nauczyciel klas 4-8, Nauczyciel akademicki, Przedszkole Roku, Szkoła Roku i Uczelnia Roku.
Jak osiągnąć sukces?
– Żeby zwyciężyć, trzeba patrzeć na świat oczami dziecka. To znaczy: patrzeć na jego potrzeby, możliwości i trudności. Każdego dnia uczę się od dzieci czegoś nowego – zapewnia Katarzyna Panasińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Lubelskim, zwyciężczyni w kategorii Nauczyciel klas 0-3.
Dużo przemyśleń o pracy z najmłodszymi miały także nauczycielki w przedszkolach.
– Kiedyś zarzekałam się, że nie będę pracować jako nauczycielka, z kolei bardzo chciałam iść do wojska. To było moje marzenie od dziecka, wychowawczyni nawet woziła mnie na różne poligony. Ale zostałam mamą, studiowałam pedagogikę na UMCS-ie i bardzo się zaciekawiłam. Teraz pracuję w miejscu, w którym czuję się jak w domu – przyznaje Joanna Korzonek z Przedszkola Prywatnego Entliczek-Pentliczek, laureatka III miejsca w wojewódzkiej kategorii Nauczyciel przedszkola i I miejsca w powiecie Lublin.
Najlepszą Nauczycielką przedszkola w skali regionu okazała się Wioleta Chołast z Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej.
– Jestem nauczycielką z 30-letnim stażem. Zawsze marzyłam o pracy z dziećmi, bo są twórcze, szczere i otwarte – twierdzi pani Wioleta. Jak dodaje, jej receptą na sukces jest oddanie przedszkolakom serca.
Zwyciężczynią w kategorii Nauczyciel klas 4-8 została Joanna Pielechowska, polonistka w Szkole Podstawowej nr 47 w Lublinie.
–Zawsze myślałam o pracy z dziećmi, z tym że zastanawiałam się: pediatria czy szkoła? Wybrałam pracę nauczycielki języka polskiego, bo oprócz miłości do dzieci pojawiła się miłość do polszczyzny i literatury – wspomina. Co według niej powinno cechować dobrego nauczyciela? – Do tego, co już zostało powiedziane przez moje poprzedniczki, dodałabym bycie przewodnikiem i przyjacielem – mówi.
Niepokonaną w kategorii Nauczyciel akademicki została Małgorzata Sierocka z Uniwersytetu Przyrodniczego.
– Jako nauczycielka akademicka pracuję od sześciu lat. Staram się przekazywać wiedzę najlepiej jak umiem i mówić do studentów językiem, który będzie dla nich zrozumiały. Żeby ich jak najbardziej zainteresować, wplatam dużo ciekawostek – zdradza pani Małgorzata.
Nagrody w kategorii instytucji oświatowych powędrowały do Centrum Edukacji Przedszkolnej w Trzeszczanach (Przedszkole Roku), Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Bukowinie (Szkoła Roku) i Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. J. Zamoyskiego w Zamościu (Uczelnia Roku).
Podsumowanie Plebiscytu odbyło się w Małej Sali Widowiskowej w Chatce Żaka. Galę poprowadziła Małgorzata Siennicka. Przez całą uroczystość uczestnikom i uczestniczkom towarzyszył również Kwartet Smyczkowy Ambitus. Niespodzianką dla widzów okazał się pokaz iluzji optycznej w wykonaniu Sztukmistrza.
Nagrody laureatkom i laureatom wręczał Wojciech Pokora, p.o. redaktora naczelnego „Kuriera Lubelskiego”.
– Nauczyciele to grupa zawodowa, która obok ochrony zdrowia jest chyba najbardziej doświadczona w ostatnim czasie: najpierw pandemia, teraz wojna w Ukrainie i dołączenie do klas obcokrajowców– mówił podczas gali Wojciech Pokora. – Przez kilka lat pracowałem jako nauczyciel i wiem, jaki to jest chleb i wiem, że czasem bywa czerstwy. Tym bardziej zasługujecie, żeby was wyróżniać – dodał.
Partnerem Plebiscytu Edukacyjnego „Kuriera Lubelskiego” był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
– Pozwólcie, że pokłonię się państwu głęboko i pogratuluję, dziękując jednocześnie za wkład w przygotowanie edukacyjne młodzieży. Mam pełną świadomość, jak ciężką pracę państwo wykonujecie, tym bardziej ten dzień potraktujmy jako swoiste święto i docenienie państwa trudnej i wieloletniej pracy, nie zawsze dobrze nagradzanej. Nauczyciel to nie tylko zawód, ale również powołanie; wyjątkowa rzecz i duża odpowiedzialność za kształtowanie młodego człowieka – mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS-u i honorowy patron plebiscytu.
- Te przedmioty mają duszę. Zobacz, co możesz kupić podczas Lubelskiej Giełdy Staroci
- Kibiców cieszy gra piłkarzy Motoru. Tak wyglądały trybuny na meczu z Lechem
- Nie mogli doczekać się żużla! Zobacz kibiców na sparingu Motoru
- Drogowcy walczą o kontrakt na 400 milionów. Kierowcy poczekają na ekspresówkę
- Światowa wystawa orchidei, bonsai i sukulentów. Zobacz prawdziwe cuda natury
- Pątnicy po zmroku wyszli na szlak. Przeszła 8. Ekstremalna Droga Krzyżowa [ZDJĘCIA]
Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?