Są przewodnikami i przyjaciółmi. Znamy wyniki Plebiscytu Edukacyjnego Kuriera Lubelskiego. Zobacz zdjęcia i wideo

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Nagrodziliśmy najlepszych nauczycieli i placówki oświatowe w każdym powiecie, a także w całym regionie. – Zostałem nauczycielem przez przypadek, ale dziś nie wyobrażam sobie innej pracy – mówi Michał Tarnowski, zwycięzca w kategorii Nauczyciel Szkół Ponadpodstawowych.

Pan Michał był rodzynkiem w gronie zwyciężczyń. Uczy przedmiotów zawodowych w Technikum Elektronicznym funkcjonującym w ZSE im. Vetterów.

– Bardzo lubię moją pracę, to czysta przyjemność. Myślę jednak, że stanowi wyzwanie w dzisiejszych czasach, zwłaszcza biorąc pod uwagę podejście do nauczycieli i ciągłe braki kadrowe. Musimy przez to pracować jeszcze więcej i nadrabiać te luki.

Wyróżnienia w skali regionu były przyznawane w ośmiu kategoriach: Nauczyciel przedszkola, Nauczyciel klas 0-3, Nauczyciel klas 4-8, Nauczyciel akademicki, Przedszkole Roku, Szkoła Roku i Uczelnia Roku.

Jak osiągnąć sukces?

– Żeby zwyciężyć, trzeba patrzeć na świat oczami dziecka. To znaczy: patrzeć na jego potrzeby, możliwości i trudności. Każdego dnia uczę się od dzieci czegoś nowego – zapewnia Katarzyna Panasińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Lubelskim, zwyciężczyni w kategorii Nauczyciel klas 0-3.

Dużo przemyśleń o pracy z najmłodszymi miały także nauczycielki w przedszkolach.

– Kiedyś zarzekałam się, że nie będę pracować jako nauczycielka, z kolei bardzo chciałam iść do wojska. To było moje marzenie od dziecka, wychowawczyni nawet woziła mnie na różne poligony. Ale zostałam mamą, studiowałam pedagogikę na UMCS-ie i bardzo się zaciekawiłam. Teraz pracuję w miejscu, w którym czuję się jak w domu – przyznaje Joanna Korzonek z Przedszkola Prywatnego Entliczek-Pentliczek, laureatka III miejsca w wojewódzkiej kategorii Nauczyciel przedszkola i I miejsca w powiecie Lublin.

Najlepszą Nauczycielką przedszkola w skali regionu okazała się Wioleta Chołast z Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej.

– Jestem nauczycielką z 30-letnim stażem. Zawsze marzyłam o pracy z dziećmi, bo są twórcze, szczere i otwarte – twierdzi pani Wioleta. Jak dodaje, jej receptą na sukces jest oddanie przedszkolakom serca.

Zwyciężczynią w kategorii Nauczyciel klas 4-8 została Joanna Pielechowska, polonistka w Szkole Podstawowej nr 47 w Lublinie.

–Zawsze myślałam o pracy z dziećmi, z tym że zastanawiałam się: pediatria czy szkoła? Wybrałam pracę nauczycielki języka polskiego, bo oprócz miłości do dzieci pojawiła się miłość do polszczyzny i literatury – wspomina. Co według niej powinno cechować dobrego nauczyciela? – Do tego, co już zostało powiedziane przez moje poprzedniczki, dodałabym bycie przewodnikiem i przyjacielem – mówi.

Niepokonaną w kategorii Nauczyciel akademicki została Małgorzata Sierocka z Uniwersytetu Przyrodniczego.

– Jako nauczycielka akademicka pracuję od sześciu lat. Staram się przekazywać wiedzę najlepiej jak umiem i mówić do studentów językiem, który będzie dla nich zrozumiały. Żeby ich jak najbardziej zainteresować, wplatam dużo ciekawostek – zdradza pani Małgorzata.

Nagrody w kategorii instytucji oświatowych powędrowały do Centrum Edukacji Przedszkolnej w Trzeszczanach (Przedszkole Roku), Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Bukowinie (Szkoła Roku) i Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. J. Zamoyskiego w Zamościu (Uczelnia Roku).

Podsumowanie Plebiscytu odbyło się w Małej Sali Widowiskowej w Chatce Żaka. Galę poprowadziła Małgorzata Siennicka. Przez całą uroczystość uczestnikom i uczestniczkom towarzyszył również Kwartet Smyczkowy Ambitus. Niespodzianką dla widzów okazał się pokaz iluzji optycznej w wykonaniu Sztukmistrza.

UMCS

Nagrody laureatkom i laureatom wręczał Wojciech Pokora, p.o. redaktora naczelnego „Kuriera Lubelskiego”.

– Nauczyciele to grupa zawodowa, która obok ochrony zdrowia jest chyba najbardziej doświadczona w ostatnim czasie: najpierw pandemia, teraz wojna w Ukrainie i dołączenie do klas obcokrajowców– mówił podczas gali Wojciech Pokora. – Przez kilka lat pracowałem jako nauczyciel i wiem, jaki to jest chleb i wiem, że czasem bywa czerstwy. Tym bardziej zasługujecie, żeby was wyróżniać – dodał.

Partnerem Plebiscytu Edukacyjnego „Kuriera Lubelskiego” był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

UMCS

– Pozwólcie, że pokłonię się państwu głęboko i pogratuluję, dziękując jednocześnie za wkład w przygotowanie edukacyjne młodzieży. Mam pełną świadomość, jak ciężką pracę państwo wykonujecie, tym bardziej ten dzień potraktujmy jako swoiste święto i docenienie państwa trudnej i wieloletniej pracy, nie zawsze dobrze nagradzanej. Nauczyciel to nie tylko zawód, ale również powołanie; wyjątkowa rzecz i duża odpowiedzialność za kształtowanie młodego człowieka – mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS-u i honorowy patron plebiscytu.

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie