MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sąd miażdży uchwałę anty-LGBT. - Ma charakter dyskryminujący - uznał sąd

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził nieważność uchwały „Samorząd wolny od ideologii LGBT” rady gminy Serniki
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził nieważność uchwały „Samorząd wolny od ideologii LGBT” rady gminy Serniki PN
Przestrzegali przed „ideologią LGBT”, „homopropagandą”, „gorszycielami zainteresowanymi wczesną seksualizacją dzieci”. Obronę wspólnoty samorządowej przed „ideologią LGBT” zadeklarowali radni gminy Serniki. W czwartek sąd unieważnił ich uchwałę.

W czerwcu ubiegłego roku radni gminy Serniki przyjęli deklarację „Samorząd wolny od ideologii LGBT”. „Radykałowie dążący do rewolucji kulturowej w Polsce atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców. Dlatego będziemy konsekwentnie bronić naszej wspólnoty samorządowej” - głosi uchwała.

Treść deklaracji zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. W czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził jej nieważność.

- Treść uchwały pozostaje w rażącej sprzeczności z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym - powiedział sędzia Robert Hałabis w uzasadnieniu wyroku. Zdaniem sądu, uchwała została podjęta bez podstawy prawnej, wykroczyła poza zakres działań gmin i właściwości rady, w sposób bezprawny ingeruje w prawa i wolności jednostek.

WSA uznał, że deklaracja ma charakter dyskryminujący. Narusza prawa do życia prywatnego i wolności wypowiedzi ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Co więcej, ogranicza prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, prawo do nauki i nauczania. Ogłasza gminę wolną od ideologii LGBT i deklaruje podjęcie działań ku realizacji tego celu.

- Tego rodzaju wypowiedzi są niebezpieczne. One stanowią dyskryminację określonej kategorii ludzi, obywateli tego kraju, których określa się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, trans płciowe, skrótem ujmując: LGBT. Narusza to prawa tych osób do życia prywatnego, wolności słowa, które gwarantowane są przecież przez prawo powszechnie obowiązujące - powiedział sędzia Robert Hałabis.

Według sądu, deklaracja złamała konstytucję, ustawę o samorządu terytorialnego i prawo UE. Wykluczyła część mieszkańców ze społeczności samorządowej. - Nastąpiła, czy sobie to organ uświadamiał, czy nie, bezprawna ingerencja w prawa i wolności jednostek – przyznał sędzia.

Wyrokiem usatysfakcjonowana jest przedstawicielka RPO. - Nie tylko sąd unieważnił zaskarżoną uchwałę, ale zgodził się w pełni z całą argumentacją RPO przedstawioną w skardze, czyli z tym, że uchwała ma charakter dyskryminujący, że ideologia LGBT nie istnieje, że uchwała dotyczy i dotyka osób LGBT i w sposób bezprawny narusza prawa obywatelskie - mówi Milena Adamczewska-Stachura, która w sądzie reprezentowała Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

To już kolejne rozstrzygnięcie polskiego sądu w tego typu sprawach. Dwie skargi RPO sąd w Krakowie oddalił bez rozpatrzenia. Podobne dwie uchwały zostały wcześniej unieważnione przez wojewódzkie sądy administracyjne w Radomiu i Gliwicach.

- Można już powiedzieć o pewnej linii orzeczniczej. Liczymy, że będzie ona kontynuowana - mówi przedstawicielka RPO.

- Kompletnie się nie zgadzam z wyrokiem ogłoszonym dzisiaj przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Była to nadinterpretacja zapisów naszej uchwały - zastrzega Paweł Woźniak, wójt gminy Serniki. Stwierdził, że w gminie nikt nikogo nie dyskryminuje, a uchwała nie ma charakteru władczego, co oznacza, że jest tylko deklaracją i nie stanowi prawa. Z tym wyjaśnieniem nie zgodził się sąd.

Czwartkowe orzeczenie jest nieprawomocne. Strony mogą złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Na pewno będziemy się odwoływali. Złożymy skargę do NSA i poczekamy na rozstrzygnięcie w drugiej instancji - zapowiada wójt.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski