MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sąd umorzył sprawę Poleszaka z lubelskiego IPN

Ilona Leć
archiwum
- Dalej uważam, że takie praktyki jak świadome i celowe podawanie nieprawdy powinny być wyplenione z życia naukowego - stwierdził prof. Mirosław Piotrowski wychodząc z sali rozpraw. W środę sąd zdecydował o umorzeniu procesu, który profesor KUL wytoczył dr. Sławomirowi Poleszakowi, naczelnikowi Biura Edukacji IPN w Lublinie.

- Nie znamy treści uzasadnienia, ponieważ jego sporządzenie zostało odroczone na siedem dni. Po zapoznaniu się z nim, niewątpliwie złożymy zażalenie - oświadczył w środę adwokat Piotrowskiego, Stanisław Estreich.

Sprawa weszła na wokandę we wrześniu tego roku. Wówczas Sąd Rejonowy w Lublinie umorzył sprawę. Jednak tę decyzję uchylił Sąd Okręgowy. W rezultacie sprawa rzekomego zniesławienia ponownie wróciła do rozpatrzenia.

Spór między historykami zrodził się po krytycznej recenzji książki prof. Piotrowskiego "Narodowe Siły Zbrojne na Lubelszczyźnie 1944-1947", której podjął się dr Poleszak. Po konsultacjach z dwoma innymi historykami, prof. Mirosław Piotrowski znalazł ok. 70 przypadków - jego zdaniem- ewidentnego podawania nieprawdziwych faktów dotyczących treści recenzowanej książki oraz jego dokonań naukowych. Mimo iż nie doszło do publikacji kontrowersyjnej recenzji w Zeszytach Historycznych WiN, prof. Piotrowski uznał, że jej treść mogła być rozpowszechniana i tym samym zaszkodzić jego wizerunkowi.

Sławomir Poleszak nie komentował sprawy podczas trwania procesu. Wczoraj po ogłoszeniu werdyktu sądu stwierdził, że umorzenie przyniosło mu ulgę: - Nadal stoję na stanowisku, że sąd nie jest miejscem, gdzie należy rozstrzygać spory naukowe - skwitował.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski