Sąd w Lublinie zgubił pozew, ale kara grozi adwokatowi

Gabriela Bogaczyk
Okazało się, że to adwokat zobowiązany jest do dostarczenia odpisu złożonego pozwu, a jeśli tego nie zrobi w ciągu 7 dni, grozi mu grzywna w wysokości 5 tys. zł.
Okazało się, że to adwokat zobowiązany jest do dostarczenia odpisu złożonego pozwu, a jeśli tego nie zrobi w ciągu 7 dni, grozi mu grzywna w wysokości 5 tys. zł. Marcin Osman/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Okazuje się, że za bałagan w lubelskim sądzie ma odpowiadać adwokat, który złożył pozew, a nie pracownicy, którzy go zagubili.

Pani Ewa złożyła w 2013 roku, w imieniu swojego syna, który pracuje za granicą, pozew cywilny w lubelskim sądzie. Sprawa dotyczyła niezasadnych roszczeń finansowych byłej żony. - Ponad rok czekaliśmy na jakąś informację ze strony sądu - relacjonuje pani Ewa.

Adwokat powoda próbował dowiedzieć się w sądzie, czemu sprawa nie rusza. - Sąd nabrał wody w usta. Dostaliśmy odpowiedź, że dokument zaginął. W związku z tym sąd wszczął postępowanie o odtworzenie zaginionych akt - informuje adwokat Iwona Pinkiewicz.

Pani Ewa była zbulwersowana treścią listu z sądu. Okazało się, że to adwokat zobowiązany jest do dostarczenia odpisu złożonego pozwu, a jeśli tego nie zrobi w ciągu 7 dni, grozi mu grzywna w wysokości 5 tys. zł.

- Przypomnę, że dokument zaginął w sądzie. To nie jest wina ani moja, ani pani adwokat. Odpowiedzialność za niedopatrzenie ponoszą pracownicy sądu. Niech wobec nich zostaną wyciągnięte ewentualne konsekwencje - zauważa pani Ewa.

Dariusz Abramowicz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie, potwierdził, że pozew zaginął. Jednak nie odpowiedział jednoznacznie, kto jest temu winien. - Sposób procedowania w przypadku zaginięcia lub zniszczenia akt regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Przewodniczący wzywa osoby, organy administracji publicznej lub instytucje wskazane we wniosku do złożenia odpisów dokumentów będących w ich posiadaniu albo do oświadczenia, że ich nie posiadają - wyjaśnia Abramowicz. - Tylko w jednym przypadku można nałożyć grzywnę, a mianowicie wówczas, gdy osoba wezwana do złożenia będących w jej posiadaniu dokumentów, nie uczyni zadość wezwaniu. Grzywna może być wymierzona do kwoty 5 tys. zł - dodaje rzecznik sądu.

- To karygodne. Uważam, że sąd zbyt rygorystycznie podszedł do wymierzenia grzywny. Moim zdaniem, jeżeli popełnił błąd, powinien się przyznać i zachować łagodność i pokorność w tej sprawie - zauważa Krzysztof Antosik, wiceprezes Stowarzyszenia Osób Pokrzywdzonych przez Wymiar Sprawiedliwości.

Ani adwokat zajmująca się sprawą, ani pani Ewa nie zapłaciły kary, ponieważ znalazły odpis i dostarczyły go w terminie do sądu. Jednak w zeszłym roku w lubelskim sądzie podobnych przypadków zaginięcia dokumentów było więcej.

Grzywna zgodnie z prawem
Rzecznik Dariusz Abramowicz wyjaśnia, że jeżeli osoba wezwana nie posiada dokumentu lub odpisu, a przed wezwaniem była w jego posiadaniu, powinna wyjaśnić, gdzie on się znajduje. Zaznacza też, że sąd może skazać na grzywnę każdego, kto nie uczyni zadość wezwaniu.

- W roku 2015 w VIII Wydziale Cywilnym toczyło się kilka postępowań o odtworzenie zaginionych akt, przy rocznym wpływie 20 222 spraw - informuje rzecznik.

Adwokatkę pani Ewy taka sytuacja spotkała po raz pierwszy w karierze zawodowej. - Nigdy nie zdarzyło mi się, by w sądzie zagubił się pozew lub jakikolwiek dokument. Myślę, że odpowiedzialność za niedopatrzenie leży po stronie pracowników sądu - mówi adwokat Iwona Pinkiewicz.

Tą sytuacją zaskoczony jest także Krzysztof Antosik, wiceprezes Stowarzyszenia Osób Pokrzywdzonych przez Wymiar Sprawiedliwości. - Nie słyszałem nigdy o tym, żeby zgubił się pozew sądowy. Inne dokumenty tak, np. dowody w sprawie.

- Osobiście nie spotkałam się z czymś podobnym. Zdarza się, że w sądach giną lub ulegają zniszczeniu dowody w sprawie, np. w postaci nośnika płyty CD, pendrive’a lub karty pamięci - mówi nam dr Aneta Biały, kierownik Poradni Prawnej KUL.

Dr Aneta Biały z Poradni Prawnej KUL dodaje, że trudno wskazać, gdzie leży przyczyna. - Przy takiej ilości spraw zawsze może dojść do niedopatrzenia lub błędu - zaznacza dr Biały.

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lesio

Prawda jest niestety smutna i niewygodna. Prawnicy to jedna sitwa, którą można kupić. Raz taniej a raz drożej. To tylko kwestia ceny i nic więcej. A może wiesz jak się nazywają panie dające za pieniądze? Dokładnie tak samo nazywają się tzw. "prawnicy". Z tą różnicą że do owe panie mają honor w odróżnieniu od "prawników".

g
galicyjski chlop polski

To jedna ze starych Galicyjskich legend. Sąd w Żmigrodzie skazał na śmierć przez powieszenie Cygana. Faktycznym przestępcą był Kowal. Ale w mieście Cyganów było wielu, a Kowal tylko jeden. A ktoś musiał zostać ukarany ! Jakże to przypomina sprawę Tej Pani !

g
galicyjski chlop polski

Ludzi łamiących prawo podaję do Prokuratury. Są tam i Sędziowie i Sądy. Na dwa Sądy : Rejonowy i Okręgowy w Krośnie Złożyłem Zawiadomienie o domniemaniu działania w Nich Zorganizowanej Grupy Przestępczej.Inaczej nazywa się to Mafia ! I co ? Cisza, pomimo tego, że dokonałem to 27.maja 2015. Jak dotąd moje wnioski o zmianę Sędziego złożone w Sądzie Rejonowym w Krośnie również w dniu 27.maja.2015, odrzucane są przez sąd Okręgowy. Nie dziwota. Wszak tatusiem Sędziego Sadu Rejonowego w Krośnie jest Zastępca Przewodniczącego takiego samego Wydziału w Sądzie Okręgowym. Logicznym zatem jest, że każdy mój nawet najbardziej umotywowany wniosek musi być przez Sędziów tego Wydziału odrzucony. Występować przeciwko Rodzinie Szefa, to przysłowiowy strzał sobie samemu w stopę. Pomimo to ja dalej walę głowa w mur. Coś kiedyś musi przecież puścić. W innych Sądach może być podobna sytuacja, chociaż nie aż tak drastyczna, że tatuś nadzoruje synka. Pomysł na chałupę w górach, nie był spowodowany nadmiarem pieniędzy. Był to sposób na utworzenie miejsc pracy dla synów, póżniej członków ich rodzin, by nie musieli wyjeżdżać z pięknego Lubelskiego lotniska za granicę w poszukiwaniu pracy. Wszystko to było robione w przeważającej części z kredytów, w tym również branych i w Euro, gdzie przez jakiś czas kosztowało ono 5 zł. Dlatego jestem tak zbulwersowany i nie odpuszczam łajdakom, bo Młodzi ludzie chcieli przy pomocy rodziny utworzyć miejsca pracy nie tylko dla siebie, ale też dla innych ludzi w miejscu, gdzie to prawdziwe bezrobocie sięga pewnie 90 %. Ich jedynym przestępstwem jest to, że ich ojciec nie dał kiedyś żądanej łapówki i głośno rozdarł swój dziób, przez co przyczynił się do jego zwolnienia z pracy. Urzędnicza Mafia ma się dobrze, bo od 2009 roku nie możemy oddać budynku do użytku. Na szczęście udało Nam się spłacić kredyty, bo inaczej Komornik by zacierał ręce . A Sądy ? Czasami trudno zrozumieć o co im chodzi. I tak pani Sędzia Małgorzata Gałuszka- Sędzia Sądu Rejonowego w Krośnie w piśmie z dn 08.czerwca 2015, które otrzymałem w dn 19. czerwca 2015, żąda ode mnie między innymi żebym dostarczył w terminie 7 dni 5 egzemplarzy pisma z dn 30.06.2015. Czy jest to fizycznie wykonalne ? Odpowiedzcie sobie Państwo sami. Ale Sąd żąda ! Jak nie dostarczysz to odrzucą wniosek, lub jak było w tym wypadku zwrócą wniosek. Chociaż tak naprawdę nigdy go nie zwrócili. Chociaż pani Sędzia Małgorzata Gałuszka w dn 03.lipca 2015, takie Zarządzenie wydała. Dlaczego podaję nazwiska ? Bo kiedyś czas skończyć z anonimowością ludzi łamiących prawo ! Z tego też powodu uważam ( a jest to tylko i wyłącznie moje osobiste stanowisko ) , że Najwyższy Czas skończyć jak najszybciej z odrywaniem tych ludzi od koryta ! I mieć nadzieję, że Nowi będą lepsi ! Kolejny już raz powtarzam , że nie jestem, ani nie byłem członkiem jakiejkolwiek Partii politycznej. Nie jestem też Adoratorem żadnej z Nich.

P
Puzon

* tys młodych ludzi kończy studia prawnicze co roku w Polsce. I co z tego jak przykleili nasich , dzieci i emerytów z nadania PRL do stołków w nasi sprawiedliwości. Albo tłumaczenie sądy co nasłał na człowieka Komornika z Policją i zabrali mu traktor, szybko sprzedali i szukaj wiatru w Polu. Pani z Sądu rzekła w TVP. Sąd jest niewinny bo w pozwie było nazwisko i adres osoby obrabowanej przez strumpla sądowego i strumpli rządowych. A czy w Gminie Sądy nie ma Biura Ewidencji Ludności i Sąd ma sprawdzić zgodność danych z pozwu z aktualną rzeczywistością. A jak tego nie robi tylko wysłyła armię POborców to trzyma ten nasi Sąd stronę oszusta.

G
Gość

Sądowi wolno zgubyć pozew i ujdzie mu to na sucho bo on jest z tego lepszego sortu Polaków, nawet jego wynagrodzenie jest o niebo lepsze niż pozostałej szarzyzny, no i nic im nie zrobicie i oni to wiedzą.

g
galicyjski chlop polski

Nie chcę, a mam . uczciwie na to zarobiłem. Jestem zwykłym zjadaczem chleba. Dlatego podaje nr spraw, bo niestety to prawda, nie literacka fikcja. Jest to ponad 1tys dokumentów od 2009 roku do dzisiaj. Kto w tym czasie był Asie przy Korycie ? Może również ty ?

a
as

Widzę, że jesteś zwykły pieniądzem, który wiele chce i niewiele rozumie

g
galicyjski chlop polski

W dniu 27 marca 2012 podczas rozprawy przeciwko Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego sygn akt VII Sa/ Wa 2400/12 Złożyłem wniosek o Stwierdzenie Nieważności Postępowania z Powodu Rażącego Naruszenia Prawa Art 156 KPA. Wykazałem że pomimo 3 lata trwających przepychanek żaden z Urzędów nie zauważył błędu proceduralnego znajdującego się w pierwszym dokumencie w Sprawie.Urząd zapomniał prawidłowo określić Strony Postępowania i Nigdy ich prawidłowo nie określił, ani nie Zawiadomił. Taki stan trwa do dzisiaj, a dokumenty są wysyłane do Osób- fizycznych i prawnych nie będących Stronami w sprawie.Pomimo tego że Instytucje te zatrudniają olbrzymie Zespoły Prawne, których głównym jest znalezienie właśnie takich błędów proceduralnych. Zadaniem Sądu jest ustalenie Stanu Faktycznego. Ten Skład Sędziowski dążył wyłącznie do uznania Mojej winy i wyższości Decyzji Urzędu ! Pomimo tego, że przypomniałem Sędziom o Art. 83. Konstytucji. Mówi on :" Każdy Ma Obowiązek Przestrzegania Prawa Rzeczypospolitej Polskiej "! Ja jeszcze dodałem, że w szczególności Sądy ustanowione tą samą Konstytucją do nadzorowania przestrzegania prawa i wymierzania Kary w Imieniu Rzeczypospolitej za jego łamanie ! W Sędziów jakby bomba walnęła. W sprawie Administracyjnej, by udowodnić za wszelka cenę winę Petenta Urzędu, - A Skarżącego w Sądzie zaczęli stosować Wymuszenia Przestępcze, zastraszając mnie i zadając niedorzeczne i nie związane kompletnie ze sprawą pytania np : Czy Przesunąłem Dom ? ( Drewniany dom ma długość 25 metrów. Posadowiony jest na podpiwniczeniu z cegły i fundamentach składających się z paru ton stali i stosownej ilości betonu- waga co najmniej 500 ton , lub więcej ). Nakazując wyłącznie odpowiedż TAK - lub Nie ? Czułem się tak samo, jak kiedyś musieli czuć się ludzie przesłuchiwani niegdyś przez Gestapo i U.B. Działo się to w Największym w Polsce Sądzie Administracyjnym , którego Prezes Pan Jacek Chlebny występuje na Międzynarodowych Kongresach i mówi o Etyce Sędziów ! Pewnie Nikt z Państwa Nie Wie, że Sędziowie w trakcie Orzekania w zasadzie Są Zwolnieni z Obowiązku Przestrzegania Prawa ! Zgodnie z obowiązującymi wtedy Ich przepisami podczas Orzekania Podlegają Wyłącznie Pod Konstytucję i Inne Ustawy. Nie jestem Prawnikiem, ale o tym wiedziałem dlatego Sędziom zacytowałem Art. 83 Konstytucji, zacytowany wyżej. Podałem póżniej tych Sędziów i Głównego Inspektora Nadzoru Do Prokuratury. Jaki Efekt ? Czy widział Ktoś , żeby Kruk - Krukowi oko wydziobał ? To niestety nie sen. W tej chwili jak widzę Polityków wyprowadzających Ludzi na ulicę nie w Obronie Demokracji, A na Moim dokładnie udokumentowanym mam prawie pewność, że Ci Przywódcy Raczej Walczą o Swoje Odrywane od Ryjów Koryta , to mnie jasna krew zalewa. Czas Tych Ludzi już minął. Jednak pogodzenie się z tym nie jest łatwe. Ze swoją sprawą czekam, aż te Ryje zostaną oderwane od koryta. Mam nie tylko Rację, ale tez dokumenty to potwierdzające. Co Uczynią w Mojej sprawie Nowi Urzędnicy ? Nie wiem . Wiem że jeszcze trochę tych dotychczasowych PO- winno powąchać zapach świeżej trawy !

t
teraz bedzie

bo mam wrażenie że rzadzić chce jakiś Rzepliński

G
Gucio

ale żyjesz przynajmniej w wolnym kraju , nie jakiejś komunie

g
gosc

I jak tu nie zrobic czystki po rzadach PO.

g
galicyjski chlop polski

W.S.A. w Rzeszowie , po zawiadomieniu o czasowej zmianie adresu - sanatorium Z.U.S. Niezwłocznie wysłał 2 zawiadomienia o rozprawach pod stały adres, pod którym nie miało mnie prawa być. Rozprawy odbyły się jednego dnia - z godzinną przerwą. Jak ja tam miałem być ?

C
Ciekawe......

Podobnych kwiatków jest więcej.Słynny asesor z Mławy który przytulił ciągnik został wydalony z korporacji,ale odwołał się do sądu,tego samego w którym pracował i koledzy orzekli iż wydalenie to zbyt wysoka kara i wystarczy tylko grzywna w wys.8 tys. zł.Wysokość zupełnie symboliczna w stosunku do wartości ciągnika i innych przytuleń w wyniku których jedna z poszkodowanych kobiet poroniła.Nigdy nie byłem zwolenników PiS i nigdy na nich nie głosowałem ale słysząc o takich poczynaniach Temidy zastanawiam się czy w słynnej batalii o TK chodzi rzeczywiście o rzeczony trybunał czy o obronę interesów kasty prawniczej,która teraz jak wynika z różnych przekazów wydaje się stać ponad prawem.
Wydaje mi się że potrzebne są działania naprawcze by wszyscy obywatele naszego kraju byli równi wobec prawa.

t
to jest straszne

bo taki sędzia może orzec że np nasze oszczedności emerytalne należą się jemu, bo on by chciał gigantycznej emeryturki po 20 latach na przykład. A jutro może orzez że nasze mieszkania nie sa nasze ale np. ich kochanek i konkubin

L
Lubelak

To się w pale nie mieści! A jednak, można? Można! Chociaż z patrząc z drugiej strony to SĄD mógłby zagrozić grzywną dla adwokata, nakazać zbiorowy gwałt na matce, wysłać międzynarodowy list gończy i ściągnąć gówniarza w kajdankach do Polski i powiesić listonosza za ... a dla przykładu.

Dodaj ogłoszenie