MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Sądny dzień" dla Krzysztofa Żuka. W czwartek radni zdecydują, czy otrzyma absolutorium

Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski/archiwum
O udzieleniu lub nie Krzysztofowi Żukowi, prezydentowi Lublina, wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2023 r. zdecydują w czwartek radni Rady Miasta Lublin.

To najważniejsze - w wymiarze prestiżowym - uchwały dla prezydenta, burmistrza czy wójta. Chodzi o wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu. To także rozliczenie jego pracy w poprzednim roku. Podczas czwartkowej (27 czerwca) sesji Rady Miasta Lublin pod osąd rajców podda się prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Przypomnijmy, że w RM Lublin klub prezydencki dysponuje większością.

Głosowanie poprzedzi debata o "Raporcie stanie miasta Lublina za 2023 r.". Dokument liczy 249 stron.

– Ważne inwestycje, stabilna gospodarka, nowoczesny miejski transport, silny sport, więcej zieleni i wysoki poziom wsparcia miasta dla lubelskich rodzin, osób z niepełnosprawnościami i seniorów - to główne obszary naszych działań – ocenia działania miasta w 2023 r. sam Krzysztof Żuk.

Raport obfituje w cyfry. Można się z niego dowiedzieć, że zadłużenie Lublina na koniec 2023 r. wyniosło 2,1 mld zł (zwiększyło się o 185 mln zł).

Na terenie Lublina działało 53 571 przedsiębiorstw. Zarejestrowanych bezrobotnych było 7 535 (rok wcześniej 8924).

- Ważnym, wręcz historycznym momentem dla naszego miasta i całego regionu, było zakończenie budowy Dworca Lublin – największego i najważniejszego projektu transportowego ostatnich lat. Zyskaliśmy nową i wyjątkową przestrzeń komunikacyjną, która zachwyca nie tylko mieszkanki i mieszkańców Lublina, ale także całą Polskę, a o naszej inwestycji piszą branżowe media z kraju i ze świata – wskazuje Żuk.

Wartość projektu przekroczyła 345 mln zł, z czego prawie 197 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich.

Dworzec metropolitalny stanął w sąsiedztwie dworca głównego PKP. Jego budowa zakończyła się 20 października 2023 r. To 15 miesięcy później niż pierwotnie zakładano.

We wrześniu 2023 r. pasażerów zaczął wozić po Lublinie pierwszy w taborze komunikacji miejskiej autobus wodorowy.

A jak działania włodarza Lublina oceniają opozycyjni radni z Prawa i Sprawiedliwości?

- Prezydent Żuk nadal kroczy drogą betonowania miasta i zgody na zabudowywanie kolejnych wolnych przestrzeni w Lublinie przez deweloperów. Skutkiem tego są problemy z jakością powietrza w mieście, częściowym wzrostem temperatury w Lublinie, a co za tym, idzie pogorszeniem jakości życia mieszkańców. Pan prezydent temu nie przeciwdziała, a wręcz przeciwnie, idzie deweloperom na rękę - uważa radny Piotr Gawryszczak (PiS).

Zwraca też uwagę na inną rzecz.

- Dzielnice peryferyjne Lublina takie, jak Hajdów-Zadębie, Abramowice czy Głusk wciąż borykają się z brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. A to skutkuje tym, że trudniej tam zbudować dom. Problem trwa od połowy lat 90-tych XX w., gdy w Lublinie nie tworzyło się planów, a w sąsiednich gminach już tak. To sprawia, że pozwalamy mieszkańcom "uciekać" do gmin ościennych, m.in. do Wólki, Głuska czy Niedrzwicy Dużej. Wraz z nimi "odpływają" z budżetu miasta Lublina wpływy z podatków od osób fizycznych czy podatków od nieruchomości - stwierdza Gawryszczak.

W raporcie można wyczytać, że 2023 r. był kolejnym, kiedy miastu ubyło mieszkańców. Na koniec ubiegłego roku w Lublinie mieszkało 329 565 osób, czyli o ponad 10 tys. miej niż w 2019 r.

– Systematyczny proces zmniejszania się liczby mieszkańców Lublina rozpoczął się po 2002 r. i wpisywał się w trend ogólnopolski. Był on wynikiem przede wszystkim gwałtownych procesów suburbanizacji, w efekcie której zmniejszeniu populacji Lublina towarzyszył wzrost liczby mieszkańców sąsiednich gmin – wyjaśnia dr Mariusz Gwozda, autor raportu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski