MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądy będą pracowały na dwie zmiany? Takie rozwiązanie rekomenduje Ministerstwo Sprawiedliwości

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Odmrażanie państwa wkracza do sądów
Odmrażanie państwa wkracza do sądów Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Zmianowy system pracy, szerszy katalog spraw pilnych i sędziowie odgrodzeni ścianką z pleksy. Tak od przyszłego miesiąca mają pracować lubelskie sądy. - Sądu nie da się odmrozić z dnia na dzień - podkreśla rzecznik sądu.

Odmrażanie państwa wkracza do sądów. W czerwcu Sąd Okręgowy w Lublinie ma funkcjonować jak przed epidemią.

- Stopniowo przystępujemy do rozpatrywania spraw, które mogą się toczyć przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. W pomieszczeniach może przebywać ograniczona liczba osób, przygotowujemy pomieszczenia do pracy poprzez montaż zabezpieczeń z pleksy, pracownicy są zaopatrzeni w środki ochrony osobistej. Sprawy na czerwiec i lipiec są wyznaczone. Sędziowie są w gotowości do ich rozpatrywania. Od 1 czerwca staramy się wrócić do normalności - mówi sędzia Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Zatrudniony został pracownik, który ma opracować wytyczne dla organizacji sądu. W budynku zostały wytyczone ciągi komunikacyjne, pracownicy mają zapewniony płyn do dezynfekcji i maseczki.

- Sądu nie da się odmrozić z dnia na dzień, bo jego funkcjonowanie łączy się z koniecznością zorganizowania jednoczesnej obecności wielu osób, a w tym zakresie nadal obowiązują ograniczenia – podkreśla sędzia Markowska.

15 maja zaczęła obowiązywać tzw. tarcza antykryzysowa 3.0. W ramach przepisów poszerzony został katalog spraw pilnych, które mogą być rozpatrywane w czasie epidemii. Są to sprawy, w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie, a także te dotyczące podjęcia warunkowego umorzenia postępowania i wykonania kary warunkowo zawieszonej oraz np. o wyrażenie zgody na zabieg medyczny. Wśród spraw pilnych znajdą się m.in. przesłuchania świadków w postępowaniach dotyczących przestępstw seksualnych.

Sąd na dwie zmiany?
Ministerstwo Sprawiedliwości rekomenduje wprowadzenie w sądach dwuzmianowego systemu pracy. Pierwsza zmiana miałaby pracować od godz. 7 do 13, a druga od 14 do 20.

- Nie uśmiecha mi się praca od godz. 14 do 20. Żona pracuje do godz. 15, więc mijalibyśmy się w domu tylko wieczorami. Przy takim systemie pracy nie sposób coś wspólnie zaplanować - skarży się pracownik lubelskiego sądu. Praca do wieczora nie uśmiecha się także wielu adwokatom i biegłym. W przyjętej 19 maja uchwale prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej postuluje o zapewnienie sprawnej obsługi administracyjnej interesantów, w tym czytelni sądowych. Adwokaci zaniepokojeni są zmianowym i rotacyjnym systemem pracy sądów. - Praca sądów winna być zorganizowana w taki sposób by uwzględniała uzasadnione interesy pełnomocników procesowych, w tym prawo do odpoczynku - czytamy w uchwale.

Nie wiadomo też, jak na późne rozprawy mieliby być doprowadzeni osadzeni w zakładach karnych. Dlatego propozycję skrytykował przez NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.

- Rozważamy czy i w jakim zakresie takie rozwiązanie mogłoby znaleźć zastosowanie w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Te kwestie są konsultowane ze związkami zawodowymi - mówi sędzia Markowska.

Czytelnia akt i posiedzenia online
Ważnym elementem odmrażania sądownictwa jest udostępnienie stronom procesu akt spraw ich dotyczących. Po okresie zawieszenia została otwarta czytelnia akt w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Na razie funkcjonuje z pewnymi ograniczeniami. Prowadzone są zapisy. W pierwszej kolejności dostęp mają strony i pełnomocnicy, którym zostały wyznaczone bliskie terminy rozpraw.

Ministerstwo rekomenduje prowadzenie rozpraw na odległość w szerszym niż dotąd zakresie. Za pośrednictwem telekonferencji mają być przesłuchiwani np. osadzeni w zakładach karnych, bez konieczności transportowania ich do sądów. Takie rozwiązania były stosowane w lubelskich sądach już wcześniej, ale w ograniczonym zakresie. Zdaniem pracowników wymiaru sprawiedliwości, ich upowszechnienie znacznie usprawniłoby pracę wymiaru sprawiedliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski