Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustaw oświatowych

KD
Czy prezydent Andrzej Duda odpowie na apel samorządowców?
Czy prezydent Andrzej Duda odpowie na apel samorządowców? Łukasz Kaczanowski / Polska Press
„Rozpoczęcie procesu likwidacji gimnazjów, które wymaga już teraz zasadniczych zmian w sieci szkolnej (...) powinno nastąpić po ustaleniu wszystkich uwarunkowań reformy, w tym prawnych i finansowych" - w liście skierowanym do Andrzeja Dudy, prezydenta RP, piszą samorządowcy zrzeszeni w ogólnopolskich organizacjach gmin i powiatów.

To kolejny głos w sprawie wstrzymania reformy oświaty. Tym razem pod apelem skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy podpisali się Andrzej Porawski, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i ST oraz Marek Olszewski, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i ST.

Śląskie samorządy są przeciwko reformie oświaty
Sprzeciw wobec reformy oświaty

W imieniu samorządów zrzeszonych w ogólnopolskich organizacjach gmin i powiatów, proszą prezydenta, by rozważył możliwości niepodpisywania ustaw wprowadzających reformę oświaty.

Apel samorządowców do prezydenta RP, by nie podpisywał ustaw wprowadzających zmiany w oświacie

Przypominają w nim, że popierają niektóre elementy reformy - reformę szkolnictwa zawodowego. Jednocześnie są przeciwni nieuzasadnionej – ich zdaniem – likwidacji gimnazjów.

I PO GIMNAZJACH
Reforma stała się faktem

- Nawet jednak, gdyby nasze argumenty w tej sprawie zostałyby uznane jako niewystarczające, niewątpliwe dla wszystkich jest to, że rozpoczęcie procesu likwidacji gimnazjów, które wymaga już teraz zasadniczych zmian w sieci szkolnej, dostosowanych przede wszystkim do nowej podstawy programowej, która wciąż nie jest znana, powinno nastąpić po ustaleniu wszystkich uwarunkowań reformy, w tym prawnych i finansowych - piszą samorządowcy.

CO ZMIENI REFORMA
Założenia reformy edukacji

- Tymczasem decyzje w tych kwestiach muszą być we wszystkich gminach podjęte w I kwartale 2017 roku, by mogły wejść w życie od początku nowego roku szkolnego. Naszym zdaniem nie jest to możliwe i może spowodować negatywne konsekwencje dla polskiej oświaty oraz niedobry odbiór społeczny - podkreślają samorządowcy w piśmie.

Rząd nie ma wątpliwości
Rząd podjął decyzję w sprawie oświaty
ZNP podjęło decyzję o wejściu w spór zbiorowy
Spór zbiorowy ZNP
Będziemy wdzięczni za ewentualne spotkanie z naszymi przedstawicielami w tej sprawie, jeśli Pan Prezydent uznałby, że informacje powzięte przez Pana Ministra A. Derę powinny zostać uzupełnione przez naszych przedstawicieli. Pragniemy przedstawić nasze stanowiska, poparte konsultacjami w gminach i miastach, szkołach, radach rodziców i wśród nauczycieli, w tym kadry kierowniczej szkół, a także środowiskach społecznych, które od lat działają na rzecz podnoszenia jakości polskiej szkoły - piszą samorządowcy.

PROTESTY NIC NIE DAŁY

Nauczyciele protestowali

Samorządowcy dodają też:

- Stanowiska te są znane, dostępne w większości w Rządowym Centrum Legislacyjnym, a także zgromadzone w sposób uporządkowany, w jednym miejscu, na stronach internetowych naszego Wysłuchania: http://www.miasta.pl/aktualnosci/spoleczne-wysluchanie-publiczne-w-sprawie-oswiaty oraz http://debata.edu.pl.

Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Samorządy apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustaw oświatowych - Dziennik Zachodni

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski