MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samowola na rynku w Kazimierzu Dolnym. Konserwator zabytków mówi „stop". Zobacz zdjęcia

Hanna Bednarzewska
Zdaniem konserwatora ogródek zaburza „otwartą” przestrzeń Rynku i przesłania widok na zabytkowe kamienice
Zdaniem konserwatora ogródek zaburza „otwartą” przestrzeń Rynku i przesłania widok na zabytkowe kamienice Czytelnik
Nowy najemca kawiarni Rynkowa w Kazimierzu Dolnym jeszcze nie rozpoczął działalności gastronomicznej, a już ma kłopoty. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zarzuca mu samowolę. Chodzi o budowę na kazimierskim Rynku ogródka gastronomicznego posadowionego na drewnianym podeście.

Rynek w Kazimierzu Dolnym, jest objęty ochroną konserwatorską. Jak podaje portal kazimierzdolny.naszemiasto.pl na budowę drewnianego podestu najemca nie uzyskał wymaganego pozwolenia. Konserwator uznał to za samowolę i żąda usunięcia obiektu. Negatywnie zaopiniował także, lokalizację ogródka wykonanego z hartowanego szkła.

- Tego typu ogródki funkcjonują w zabytkowej przestrzeni Wrocławia i Krakowa. Nie rozumiem dlaczego nie mogą działać w Kazimierzu - denerwuje się najemca.

– Lokalizacja ogródka jako obiektu „stałego” całorocznego w przestrzeni Rynku wpłynie niekorzystnie na jego odbiór estetyczny, zaburzając jego „otwartą” przestrzeń i przesłaniając widok na zabytkowe kamienice - czytamy w piśmie Dariusza Kopciowskiego, Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zdaniem urzędnika przyzwolenie na takie działanie sprawi, że zaczną powstawać kolejne tego typu konstrukcje, a to zakłóci ład przestrzenny miasta.

Najemcą w Rynkowej jest właściciel puławskiej firmy, który w lipcu ubiegłego roku wygrał przetarg na wynajem lokalu. Właścicielem lokalu jest Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym. Z powodu atrakcyjnego położenia restauracji konkurencja w przetargu była duża. O lokal ubiegało się w początkowej fazie 16 chętnych.

W ostatecznym rozstrzygnięciu brało udział trzech. Przetarg wygrała puławska firma oferując miesięczny czynsz w wysokości 21,8 tys. zł. Nowy najemca rozpoczął generalny remont wnętrza. Ofertę dla gości ma uatrakcyjnić ogródek pozwalający przebywać gościom na zewnątrz w chłodne dni.

Na kazimierskim Rynku co roku już wczesną wiosną powstają gródki letnie. Zgodę na ich posadowienie wydaje ratusz jako właściciel terenu.

Najemca Rynkowej uzyskał od Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym pozwolenie na zajęcie pasa drogowego, ale już pozwolenia konserwatorskiego nie dostał.

– Najemca wybudował ogródek nie czekając na uzgodnienia ze strony urzędu. Wtedy wpłynęło pismo z negatywnym stanowiskiem konserwatora - mówi Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza.

Zarówno on, jaki i najemca, liczą na kompromis z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, w kwestii wyglądu ogródka.

W 2008 roku miasto wydało zarządzenie dotyczące ujednolicenia wyglądu sytuowanych na kazimierskim Rynku ogródków.
- Chciałbym, aby wygląd ogródka został uzgodniony z konserwatorem z racji tego, że miasto jest wpisane do rejestru zabytków. Zgoda miasta na zajęcie pasa drogowego, jest wydana do końca lutego i mam nadzieję, że do tego czasu sprawa zostanie wyjaśniona - mówi burmistrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski